Kök Nedir - Kökün Kısımları ve Görevleri Nelerdir

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_Sema tarafından 30 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Kök Nedir - Kökün Kısımları ve Görevleri Nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kök Nedir Hakkıında
  Kökün Görevleri Nelerdir
  Kökün Kısımları Nelerdir

  Bitkileri toprağa bağlayan ve topraktan su ve suda çözünmüş tuzları bitkiye sağlayan kısımlardır. Kökler, bitkilerin toprak altındaki kısımlarıdır.

  Tipik bir kökün kısımları

  [​IMG]

  Köklerin üç önemli işlevi vardır.

  Bitkinin toprağa tutunmasını sağlar.

  Kökler, toprak tanecikleri arasındaki boşluklardan su ve madensel tuzları emer.Köklerin emiş özelliği emici tüylerle artar. Emici tüyler kök ucunun hemen gerisinde büyür. Önemli maddelerin emilmesini sağlar.

  Kökler, bitkinin iletim sisteminin bir parçasıdır.

  Odun borusu, su ve madensel tuzları köklerden gövde ve yapraklara taşır.

  Soymuk borusu, besin maddelerini yapraklardan kök sisteminin her tarafına taşır.

  Bazı bitkilerde kök besin deposu görevi yapar ( havuç ).

  Kökün dış yüzü epidermisle kaplıdır. Epidermsin altında dolgu dokusundan oluşan bir canlı kabuk ve ortada iletim dokusu bulunmaktadır.
  Primer ( ilk ) kök, tohumun çimlenmesi sırasında, embriyodaki kökçüğün gelişmesi ile meydana gelmiş olan köktür. Bu kök ana kök hâlinde toprak içinde dikey olarak gelişir ve yan dallar vererek toprak içinde dallanmış bir sistem oluşturur. Yan dallar taşıyan bir ana kökten yapılmış olan bu kök sistemine kazık kök adı verilir.

  Bitkilerin çoğunda çimlenmenin genç devresinde primer kökten sonra gövdenin tabanından birçok ek kök meydana gelir. Bu köklere saçak kök denir. Primer kökten sonra meydana gelen kökler bazen bitkide yardımcı eleman da olabilmektedir (sarmaşıkta tırmanmayı sağlamak gibi ). Bu şekilde oluşmuş köklere ise ek kökler adı verilir.
   

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Kökün Görevleri Nelerdir?

  Bitkilerin temel bölümlerinden biri olan köklerin başlıca görevi bitkinin toprağa tutunmasını sağlamak, gövdeye destek oluşturmak, topraktan su ve mineral tuzlarını emerek öbür bölümlere iletmektir. Bazı ayrıksı örnekler dışında, kökler genellikle toprağın içinde gelişen organlardır. Aslında, üstün yapılı bitkilerde gerçek kök olmadığı halde çoğu kez kök sanılan bazı toprakaltı organlarına da rastlanır. "Toprakaltı gövdesi" denen bu organlar toprağın altında gelişen ve besin depolayabilen etlenmiş gövdelerdir.

  Kökler, toprakaltı gövdelerinden üzerinde küçük pulsu yaprakların ya da yaprak izlerinin ve tomurcukların bulunmayışıyla kolayca ayırt edilebilir. Örneğin, havuç gerçek bir kök, patates ise bir toprakaltı gövdesidir.

  Kökler, uçları yardımıyla uzayarak toprağın henüz kullanılmamış yani besini alınmamış bölümlerine ulaşır. Ana kökler genellikle toprağın derinliklerine doğru dikine büyürken, yan kökler daha çok yatay gelişme eğilimi gösterir. Hemen hemen bütün kara bitkilerinde kök tüyleri bulunur. Bunlar, topraktan su ve minerallerin emilmesinde rol oynayan kılcal iplikçiklerdir. Eğer bir bitkinin köklerini büyüteç altında inceleyecek olursanız bu iplikçikleri kolaylıkla görebilirsiniz ya da genç bir kökü söktüğünüzde kök tüylerine tutunarak kökle birlikte gelen toprak parçacıklarından tüylerin varlığını anlayabilirsiniz.
   

 3. kısımlar? yazmamışsınız??????????????????
   

 4. kısımlar? yazmamışsınız????????????????? ?
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kök Nedir Kökün Forum Tarih
Çiçekli Bir Bitkide Kökün Görevi Nedir? Doğa ve Bitkiler 28 Aralık 2011
Meyan Kökünün Faydaları Yararları Nedir Şifalı Bitkiler 27 Temmuz 2011
İsim ve fiil kökü nedir örneklerle kısaca Eğitim Bilgileri 30 Eylül 2014
Ortak Kök Nedir Kısaca Ortak Kök Örnekleri Konu Dışı Başlıklar 10 Ocak 2014
Köktürk Yazıtlarının Türk Edebiyatı Tarihi ve Kültürü Açısından Önemi Nedir Edebi Türler Halk Edebiyatı 28 Aralık 2013

Bu Sayfayı Paylaş