Kök hücreye 3 milyon avroluk yatırım

'Genel Sağlık' forumunda KaRDeLeN tarafından 8 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kök hücreye 3 milyon avroluk yatırım konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kök hücre bankacılığı alanında hizmet veren ONKİM Kök Hücre Teknolojileri Yönetim Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan, kordon kanı ve kök hücre saklanmasına ilginin her geçen gün arttığını belirterek, kısa vadede 3 milyon avroluk yatırım yapmayı hedeflediklerini söyledi.

  Demet Sabancı Çetindoğan, 2005 yılında kurdukları ONKİM AŞ ile sağlık sektörünün kök hücre bankacılığı alanında da hedef büyüttüklerini söyledi. ONKİM'de kordon kanı ve kök hücre bankacılığı alanında araştırma geliştirme çalışmalarına büyük önem verdiklerini ifade eden Demet Sabancı Çetindoğan, bu kapsamda kök hücrelerin saklandığı İTÜ'de özel laboratuvar kurduklarını hatırlattı.
  KORDON KANININ ÖNEMİ
  Çetindoğan, kordon kanının kök hücreden daha zengin ve geleceğin güvencesi olan çok sayıda öncül hücreyi içinde barındırdığını anlattı. Bebeğin kordon kanının ileri yaşlar için sigorta niteliğinde olduğunu ifade eden Çetindoğan, ''Kordon kanı kök hücresi, bebeğin kendi kanı olduğu için uyum sorunu yok. Ayrıca aile bireylerine de doku grubu uyumu olasılığı diğer kök hücre kaynaklarına göre daha yüksektir. Kök hücre nakillerinde doku uyumu büyük önem taşır'' diye konuştu.
  YATIRIM ÇALIŞMALARI
  Demet Sabancı Çetindoğan, bu alanda yeni yatırımlar planladıklarını belirterek, Ankara'dan yasal düzenlemelerle ilgili gelecek sinyallere göre yatırımlarına yön vereceklerini vurguladı. Kısa ve orta vadede 3 milyon avroluk yatırım yapacaklarını anlatan Çetindoğan, ''Uzun vadede bakıldığında ise çok daha fazla yatırım gerektirecek. Çünkü çok farklı hastalıkları tedavi etme imkanı çıkacak.

  Araştırmalarımızı şu anda yapıyoruz. Ancak, şu an yasa olmadan hiçbir şey yapamayız'' dedi. Son 1,5 yıldır tedaviye yönelik araştırma geliştirme çalışmaları da başlattıklarını ifade eden Çetindoğan, şöyle devam etti:
  ''Sadece kordon kanı ve kök hücre bankacılığı yapmak için değil, tedavi uygulamaları yapacak bir kurum açmak amacıyla da yola çıktık. Konu yeni olduğu için, Sağlık Bakanlığının yeni düzenlemeler yapması gerekiyor. Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde kök hücre ile ilgili yeni uyum yasası hazırlıyorlar. Hatta biz de kendilerine görüşlerimizi bildirdik. Bu yılın başındaki yasal düzenlemelerle önümüzün açılacağını düşünüyoruz. Altyapı hazırlıklarını ve bazı deneyleri yaptık. Tabii ki yasal çerçevede yürüyeceğimiz için yeni düzenlemeleri bekliyoruz.''
  Çetindoğan, devletten bekledikleri en büyük desteğin yasal düzenlemelerin bir an önce tamamlanması olduğunu kaydetti.
  KARIN YAĞI VE DİŞLERDEKİ KÖK HÜCRELER
  Çok yakında, karın yağındaki ve dişlerdeki kök hücreleri de saklayıp, ilerleyen dönemlerde yararlanmaya yönelik çalışma yapacaklarını anlatan Çetindoğan, şunları kaydetti:
  ''Ortopedi, diş ve estetik konularında da kök hücrelerden yararlanılarak tedavi edilebilecek birçok hastalık olduğunu biliyoruz. Tıp o kadar hızlı ilerliyor ki, bu konuda adını bile bilmediğimiz birçok hastalığın tedavisinin 5-10 yıl içinde bu yöntemle yapılacağını öngörüyoruz.''
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kök hücreye milyon Forum Tarih
Evinizde doğal gaz kokusu hissedildiğinde alınması gereken önlemler kısaca Konu Dışı Başlıklar 1 Mart 2016
Balık baştan kokar deyimi anlamı Atasözleri & Deyimler 31 Ocak 2015
İsim ve fiil kökü nedir örneklerle kısaca Eğitim Bilgileri 30 Eylül 2014
Ter kokusu nasıl geçer kısaca El Ayak ve Vücut Bakımı 29 Haziran 2014
Yer Kabuğunu Oluşturan Taşların Kökeni Doğa ve Bitkiler 16 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş