Köşkköy Köyü Milas Muğla

'Muğla Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 15 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Köşkköy Köyü Milas Muğla konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Köşkköy Köyü Milas Bilgileri - Köşkköy Köyü Hakkında - Köşkköy Köyü Tanıtımı - Köşkköy Köyü Resimleri
  İlçe: MİLAS - İl: MUĞLA

  Köy Muhtarı: Gürsel İNCE


  Muhtarlık Erişim Bilgileri: [​IMG]

  Telefon:

  549 0058

  Cep Telefonu:

  0 544 306 7621

  Muğla
  Bilgiler
  Nüfus 248 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 48200
  Alan Kodu 0252
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Muğla
  İlçe Milas
  Web Sitesi

  Köşkköy, Muğla ilinin Milas ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  ismini köyün girişindeki büyük köşkten almıştır.önceden sadece iki evin (biri bu köşk )olan köy zaman geçtikçe civar köylerden göç alarak şimdi yaklaşık 270 kişidir.bir zamanlar çeşitli devletlerin merkezi milas a yakınlığı ve euromos a yakınlığı nedeniyle tarihle içiçe bir köydür.

  Kültür

  zengin bir kültüre sahip olan bu köy geçen zamana karşın kültürünü korumuştur kıyıkışlacık güllük gibi yerleşim yerlerine yakın olan bu köy önemli kültürel zenginliklerine karşın fazla tanınmayan bir köydür.İzmir-muğla anayoluna yakın olması nedeniyle ulaşımı kolaydır. köyün anayola bakan köşk cafe izrmire giden herkesin konaklaması bir yudum sevginin tadına varması gerekmektedir.Hemen yanıbaşında ki çiçek dükkanı size eşi bulunmaz bir keyif verir.İnsanlar önce doğallıkları kaybedip sonra yapma eserlere hayranlık duyuyorlar. bence bunu yaparken kaybettiklerimizi düşünelim.doğayı katıksız görmek isteyenler köşkün dağına çıkmalı ve orada selimiye ovasını seyretmeli bu benim için büyük bir zevk. belki orada altına yağ sürülmüş plastiklerle kayan çocuklararastlayabilirsniz köy karpuz ve kavunuyla ün salmıştır.yöresel yemek ve tatlıları;katmer,çaykıma,keşkek...köyde iletişim çok güzeldir.eğer biri öldüyse o eve köylü yemek yeapıp götürür amaç acı içinde olan ev halkına ve dışarıdan gelen yolculara yemek sağlamaktır.arife günleri ise keşkek pilav viski lellenke gibi geleneksel yemekler yapılıp komşulara dağıtılır ne zaman yapılmaya başlandığı bilinmeyen bu gelenek hala kusursuz devam etmektedir.kurban bayramlarında ise herkes kurban kesemeyenler için pay ayırır ve ALLAH rızası için dağıtır.düğünler ise hiç farkedilmemiş bir güzelliktir milas denince akla sadece başka köyler geldiği için tv programlarında gösterilmemiştir.düğünlerde şu gibi adetler vardır;testi kırma,damadın arkadaşlarının yumurta pişirip damada yedirmesi çocuklar için gelin ve damat arabadan çıkarken pirinçle karışlık para atma,gelinin kına yakılırken elini açmaması,gelin almasında gelinin evden çıkmaması,kulağının yanında davul çalınmaması için çalgıcılara bahşiş verme,yorum:O KÖYün ÇOCUĞU OLAN BEN BU TADI 16 YILDIR TADIYORUM.

  Coğrafya

  EGE BÖLGESİ, Muğla iline 79 km, Milas ilçesine 10 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 248
  1997 246

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Gürsel İnce
  1999 - İbrahim Karakaya
  1994 - İbrahim Karakaya
  1989 - İbrahim Karakaya
  1984 - Hüseyin Şahin

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır fakat 5 yıl birleşik sınıf ile eğitim verildikten sonra öğrenciler taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.iletişim ağının değiştirilmesiyle internet ulaştırılmıştır.2006-2007 Ovakışlacık İ.Ö.O nun mezunlarının 1.,2.,3. sü köşk köyündendir.
  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Köşkköy Köyü Milas Forum Tarih
Köşkköy Köyü Hakkında Bilgi Merkez Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Köşkköy Köyü Elbistan Kahramanmaraş Kahramanmaraş Tanıtımı 15 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş