Julius Nyerere (Julius Nyerere Kimdir? - Julius Nyerere Hakkında)

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda NeslisH tarafından 21 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Julius Nyerere (Julius Nyerere Kimdir? - Julius Nyerere Hakkında) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Julius Nyerere (Julius Nyerere Kimdir? - Julius Nyerere Hakkında)

  [​IMG]
  Julius Nyerere, 1964'te Tanganika ve Zengibar'ın birleşmesiyle kurulan Tanzanya'nın ilk cumhurbaşkanıdır

  (doğumu 1922). Tangani-ka'nın bağımsızlık savaşının önderi Julius Nyerere Tanzanya'nın ilk cumhurbaşkanıdır. Afrikalı halkların siyasal ve sosyal bakımdan daha iyi bir yaşam sürmesi için mücadele eden Nyerere, Afrika Birliği Örgütü'nün (OAU) kurulmasında ve çalışmalarında önemli bir rol oynamıştır.
  Nyerere, Tanganika'daki Butiama'da, bir kabile reisinin oğlu olarak doğdu. Uganda'da Katolik bir eğitim gördükten sonra bir süre Katolik okullarında ders verdi. Daha sonra İskoçya'daki Edinburgh Üniversitesi'ne gitti. Tanganika o günlerde Birleşmiş Milletler'in koruması altında olmakla birlikte, İngiltere' nin yönetimindeydi. Tam bağımsızlıktan yana olan Nyerere, 1954'te Tanganika Afrika Ulu*sal Birliği'ni kurdu (TANU).
  Ülkesini bir an önce bağımsızlığa kavuştur*mak amacıyla iki kez New York'taki Birleş*miş Milletler'e gitti. Reformların ağır yürü*mesini protesto etmek için Tanganika Yasa*ma Meclisi'ndeki görevinden ayrıldı. Tanga*nika 1961'de bağımsızlığına kavuşunca Nyere*re başbakan oldu. Bir yıl sonra cumhuriyet ilan edildi ve Nyerere ülkenin cumhurbaşkan*lığına getirildi. 1964'te de, Tanganika ve Zengibar'ın birleşmesiyle kurulan Tanzanya adlı yeni devletin ilk cumhurbaşkanı oldu. 1985'te süresi dolunca anayasa gereği cum*urbaşkanlığından ayrıldı.
  1963'te Afrika Birliği Örgütü'nün kurulma*sına ön ayak olan Nyerere, Güney Afrika'nın ırkçı politikasına karşı siyasal ve ekonomik yaptırımları sürekli olarak savundu. Öte yan*dan İdi Amin'in Uganda'da sürdürdüğü acı*masız yönetime, özellikle 1978'de bütün Asyalılar'ı Uganda'dan sürmesine şiddetle karşı çıktı. 1979'da Tanzanya ordusunun Uganda' ya girmesi İdi Amin'in devrilmesinde etkili oldu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Julius Nyerere (Julius Forum Tarih
Julius Nyerere / Julius Nyerere Kimdir / Julius Nyerere Hakkında Bilgi Biyografi & Otobiyografi 11 Mayıs 2009
Julius Wellhausen Kimdir - Julius Wellhausen Hayatı Çalışmaları Düşünürler-Filozoflar 23 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş