Jules Verne Kimdir - Jules Verne Biyografisi

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda Mavi_inci tarafından 10 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Jules Verne Kimdir - Jules Verne Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Jules Verne Kimdir - Jules Verne Hayatı - Jules Verne Biyografisi


  Fransız bilim kurgu yazarı (8 Şubat 1828 - 24 Mart 1905).

  8 Şubat 1828'de Fransa'nın Nantes şehrinde doğdu. Jules Verne, denizcilik geleneği olan bir ailenin çocuğuydu ve bu durum onun yazın hayatını derinden etkiledi. Küçük bir çocukken gemilerde tayfalık yapmak için evden kaçtı ama yakalanıp ailesine teslim edildi.
  1847'de hukuk öğrenimi görmesi için Paris'e gönderildi. Ancak Paris'teyken tiyatroya ilgisi derinleşti. Yazmaya 1850 yılında başladı. İlk yazdığı eserler tiyatro oyunlarıydı. 1850'lerin sonlarında ilk oyunu yayımlandı. Babası, hukuk öğrenimini bıraktığını duyduğunda aralarında büyük bir tartışma çıktı ve harcamaları için gönderilen para kesildi. Bu durum Jules Verne'i öykülerini satarak para kazanmaya zorladı. Paris'in kütüphanelerinde jeoloji, mühendislik ve astronomi okunarak geçirilen uzun saatlerden sonra, Jules Verne ilk kitabı Balonla Beş Hafta'yı yayımladı ve büyük ün kazandı. Bu romanı, Dünya'nın Merkezi'ne Seyahat, Dünya'dan Ay'a ve Denizler Altında 20 Bin Fersah gibi romanlar izledi. Romanlarının büyük beğeni toplaması Jules Verne'i zengin bir adam yaptı. 1876'da büyük bir yat aldı ve Avrupa'nın çevresini yatıyla dolaştı.
  Yazar birçok icadı önceden tahmin ettiği için "bilim falcısı" lakabı ile anılır. Denizaltı, uzay yolculuğu gibi onun zamanında olmayan birçok olayı öngördü. İnatçı Keraban adlı romanında Osmanlı İmparatorluğu'nu ve Türk insanını anlattı. Kitaplarında öngördüğü icatlara genelde onun kullandığı isimler verilmiştir. Jules Verne eserleri, dünyada başka dillere en çok çevrilmiş yazardır. Eserleri 148 dile çevrilmiştir. Jules Verne öldüğünde, ardında yayımlanmamış 6 roman bırakmıştı. Oğlu Michel Verne, yayımcının isteği üzerine, dönemin gereklerine uydurmak için bu kitaplarda çeşitli değişiklikler yaptı. Fakat yapılan hata anlaşılınca, yeniden Jules Verne'nin yazdığı orijinal metinlere dönüş yapıldı ve bu romanlardan Altın Yanardağı ve Wilhelm Storitz'in Esrarı (İthaki Yayınları, 2002) Fransa'da 1995 ve 1996 yıllarında basıldı. Daha sonra Macellanya (En Magellanie) TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları arasında 2002'de basıldı. Güzel Sarı Tuna ile Meteor Avı romanları da TÜBİTAK tarafından yayımlandı. Bu beş romandan önce de Jules Verne öldükten çok kısa süre basılmış bir kitabı daha bulunuyor: Dünyanın Ucundaki Fener (1905).

  Vikipedi, özgür ansiklopedi
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Jules Verne Kimdir Forum Tarih
Jules verne aya yolculuk özeti uzun Kitap Özetleri & E-Kitaplar 23 Ocak 2014
Balonla beş hafta kitap özeti - Jules Verne Kitap Özetleri & E-Kitaplar 27 Ağustos 2013
Jules Verne Eserleri Nelerdir Konu Dışı Başlıklar 27 Mayıs 2011
jules verne kitapları Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 26 Mayıs 2011
Jules Verne Aya Yolculuk Özeti Kitap Özeti Kitap Özetleri & E-Kitaplar 7 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş