Jon Krakauer - Yabana Doğru

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda KaRDeLeN tarafından 16 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Jon Krakauer - Yabana Doğru konusu
  Sponsorlu Bağlantılar

  [​IMG]

  Amerikan rüyasından uyanan bir genç, diplomasını, parlak bir kariyeri, kimliğini, ailesini, çevresindeki herkesi ve herşeyi geride bırakarak tüketimden uzak bir hayata, 'yabana' doğru yol alırsa...

  Christopher McCandless, banka hesabındaki 25,000 doları bir hayır kurumuna bağışladı, arabasını çölün ortasında bırakıp sahip olduğu şeylerin çoğundan kurtuldu ve cüzdanındaki tüm parayı yakarak yola koyuldu. Alaska'ya gitti ve doğada tek başına olmanın türlü zorlukları karşısında yılmadan, kendinden başka kimseye tabi olmayacağı alternatif bir yaşam arayışına çıktı.

  Paradan, kariyerden, ailevi sorumluluklardan, toplumsal yükümlülüklerden uzakta kendi yaşamını kendi kurmayı seçti. Dört ay sonra, çürümeye yüz tutmuş cansız bedeni bir geyik avcısı tarafından bulunacaktı.

  'Yabana Doğru' toplum tarafından onaylanmış bir hayat idealini yansıtan tüm ölçütleri bir kenara bırakarak doğada yaşamaya giden genç bir adamın gerçek yaşam öyküsünü anlatıyor.

  "Yaşadığım bu hayat benim seçimim."

  Sean Penn tarafından Eddie Vedder'ın unutulmaz müzikleri eşliğinde sinemaya da uyarlanan ve En İyi Film dalında Oscar adayı da olan 'Yabana Doğru', insanın arayışlarını, toplumun tuzaklarını, bireyin çıkmazlarını sorgulatacak, akıllardan kolay kolay silinmeyecek gerçek bir öykü.

  [​IMG]
  "Birbirimizi yeniden görene değin aradan çok uzun zaman geçebilir. Ama Alaska'dan tek parça dönebilirsem, benden haber alacağına emin olabilirsin. Sana önerdiğim şeyi tekrarlamak istiyorum; yaşam tarzında köklü bir değişiklik yapmalı, daha önce hiç duymadığın ya da yapmakta kararsız kaldığın türden şeylerin tamamını yapmaya başlamalısın. Çoğu insan onları mutsuz eden koşullarda yaşıyor ve gene de bunu değiştirmek için hiçbir şey yapmıyorlar. Çünkü güvenli, rahat, rutin bir hayata koşullanmış durumdalar. Tüm bunlar huzur veriyor gibi görünse de insanın içindeki maceracı ruh için kesin olarak belirlenmiş bir gelecekten daha yıkıcı bir şey düşünemiyorum. İnsanın yaşama arzusunun özünde macera tutkusu yer alır. Yaşamın keyfi yeni deneyimlerde yatar, bu yüzden sürekli değişen bir ufuktan daha büyük keyif olamaz."

  Jon Krakauer
  Çeviren: Taylan Taftaf
  Siren Yayınları​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Krakauer Yabana Doğru Forum Tarih
Avrupa Yabanarısı - Avrupa Yabanarısı Hakkında Bilgi Diğer Hayvanlar 2 Nisan 2010
Siyah çayı yabana atmayın Genel Sağlık 4 Mart 2009

Bu Sayfayı Paylaş