John Reed Kimdir - John Reed Biyografisi

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda SeLeN tarafından 22 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  John Reed Kimdir - John Reed Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  John Reed Kimdir - John Reed Resimleri - John Reed Biyografisi - John Reed Hakkında
  John Reed, (tam adı: John Silas Reed) (Takma adı: Jack), (d. 22 Ekim 1887, Oregon - ö. 19 Ekim 1920, Moskova), ABD'li şair, gazeteci, yazar ve komünist aktivist.

  Oregon eyaletine bağlı Portland'da doğan Reed, Atletizme ilgili bir genç olarak iyi okullarda eğitim gördü. Maddi durumu iyi olan ailesinin desteğiyle Harvard'ı bitirdikten sonra İngiltere, Fransa ve İspanya'yı gezip, geri dönerek gazetecilik mesleğini seçerek, yazı ve şiirler yazmaya, araştırmalar yapmaya başladı. "Sangor" adlı şiirinin beğeni toplamasının yanı sıra, "Paterson'da Savaş" adlı yazısıyla ABD gazetecilik tarihnde bir değişim yarattı. 1913'te Paterson, New Jersey'de ipek işçilerinin grevini izlediği sırada tutuklandı. 1914 yılında çalıştığı gazetenin görevlisi olarak gittiği Meksika'da gelişen siyasi devrim sürecini araştırırken Pancho Villa ile tanışıp dost oldu Bir süre sonra bu konudaki anılarını "Başkaldıran Meksika" adlı yapıtında anlattı. İzlenimleri Meksika devrimini ve Pancho Villa rüzgarını dünyaya tanıttı, sinema filmi olarak çekildi.

  1916 yılında feminist yazar Louise Bryant ile evlendi. John Reed, Meksika'lı kahramandan etkilenerek, proletarya hareketlerini desteklemeye başladı. I. Dünya Savaşı'nı izlemek için gönderildiği Avrupa'da Sırbistan, Bulgaristan ve Romanya'yı gezdi, savaş karşıtı dünya görüşü nedeniyle çok üstüne düşmeden, yaşadığı ve gördüğü olayları kitaplaştırmasının ardından 1917 Devrimi sürecinde Rusya'ya gelerek Bolşevikleri destekledi. Rusya'nın Sovyetler Birliği'ne dönüşmesi sırasındaki izlenimlerini "Dünyayı Sarsan On Gün" adlı yapıtında anlattı. 1918 yılında Sovyet Hükümeti'nden başkonsolosluk görevi alarak ABD'ne dönmesine karşın, Amerikan yönetimi bu görevi tanımadı. Amerikan Sosyalist Partisi'ne üye oldu.
  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - John Reed Kimdir Forum Tarih
John Reed - Dünyayı Sarsan On Gün Kitap Özetleri & E-Kitaplar 27 Şubat 2010
John Dalton Ve Atom Teorisi Hakkında Bilgi Düşünürler-Filozoflar 22 Ekim 2012
Andrew Johnson kimdir, Andrew Johnson hayatı Biyografi & Otobiyografi 28 Aralık 2011
Johnny Knoxville Kimdir - Johnny Knoxville Biyografisi Sanatçı Tanıtımları 10 Aralık 2011
John Carmack Kimdir - John Carmack Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 13 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş