John Forbes Nash - John Forbes Nash Kimdir - John Forbes Nash Hakkında Bilgi

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda Mavi_Sema tarafından 15 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  John Forbes Nash - John Forbes Nash Kimdir - John Forbes Nash Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  John Forbes Nash Jr.


  [​IMG]


  Doğumu, 13 Haziran 1928
  Oyun teorisi alanında çalışan, Nash Dengesi'nin yaratıcısı, 1994 yılı Nobel Ekonomi ödülü sahibi Amerikalı matematikçidir. Yıllardır şizofreni hastasıdır. Lisans ve yüksek lisans eğitimini Carnegie Institute of Technology'de tamamladıktan sonra doktora yapmak için Princeton Üniversitesi'ne gitti.
  21 yaşında hazırladığı doktora tezi, oyun teorisi, ona uzun yıllar sonra, 1994'te Nobel ödülü kazandırdı. Genç deha, John von Neumann'ın icadı olan oyun teorisindeki sorunları çözüp kullanılır hale getirdi. 30 yaşına kadar parlak fikirleri ve göze çarpan kişiliği sayesinde hızla yükselip matematik camiasının önde gelen isimlerinden oldu. MIT'de profesörlük yapmaya başladığında karısı Alicia Larde ile tanıştı. Larde o zamanlar daha bir fizik öğrencisiydi. Nash'in sorunları başlamadan kısa süre önce çiftin bir oğlu oldu.
  Hastalığının ilk belirtileri 1958 yılında görülmeye başladı. Nash zaman zaman kendinin bir Japon samuray olduğuna, zaman zaman Antarktika'nın imparatoru olduğuna, bazen de uzaylılardan sadece kendisinin anlayabileceği metinler geldiğine inandı. Hatta bir keresinde yeni mezunlardan birine galaksilerarası ehliyet verip, gelip kendi devletinde yaşamasını teklif eder. Sık sık hastaneye girip çıkan Nash'i seven Alicia sonunda yedi yıllık evliliklerini bitirir. Ancak hiçbir zaman ilişkileri tamamen kesilmez. Aradan otuz yıl geçtikten sonra Nash aniden uykusundan uyandı. Hayatı bir kitabın bir de filmin konusu oldu. Alicia'yla yeniden evlendi. Yeniden öğretmenliğe başlayan Nash, artık kaçırdığı zamanı yakalamaya çalışıyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - John Forbes Nash Forum Tarih
John Dalton Ve Atom Teorisi Hakkında Bilgi Düşünürler-Filozoflar 22 Ekim 2012
Andrew Johnson kimdir, Andrew Johnson hayatı Biyografi & Otobiyografi 28 Aralık 2011
Johnny Knoxville Kimdir - Johnny Knoxville Biyografisi Sanatçı Tanıtımları 10 Aralık 2011
John Carmack Kimdir - John Carmack Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 13 Kasım 2011
John Neal Kimdir - John Neal Biyografisi Yerli - Yabancı Sporcular 13 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş