Jimnastik ve egzersizin bebeklere faydaları yararları nelerdir

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 14 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Jimnastik ve egzersizin bebeklere faydaları yararları nelerdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Jimnastik ve egzersizin bebeklere faydaları yararları

  Doğduğunda minicik olan bebeğiniz, bir süre sonra büyümeye, başını kaldırmaya, oturmaya, emeklemeye ve yürümeye başlıyor.

  [​IMG]

  Zaman zaman büyüyeceğine dahi inanamadığınız bu süreç göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor. İşte bu süreçte ve ileride bebeğinizin sağlıklı bir duruşa ve ruh sağlığına sahip olabilmesinin bir yolu da düzenli yapılan jimnastikten geçiyor.

  Bebeklik döneminde başlanan jimnastik, hem bedensel hem de zihinsel gelişimi olumlu etkiliyor. Egzersiz yapan miniklerin, yaşıtlarına göre oturma, kasları, el becerileri daha erken gelişiyor ve bu bebekler güçlü oluyor. Jimnastik, oturma ve yürüme arasındaki koordinasyonu da sağlıyor. Oturma, bebeğin ayakta durmasını ve yürümesini hızlandırdığı için, jimnastik yapan bebekler yaşıtlarına göre daha erken yürüyor.

  Egzersizin sağladığı yararlar bununla sınırlı değil. Çünkü jimnastik yapan bebeklerde;

  Bedensel ve zihinsel gelişim hızlanıyor. Jimnastik sırasında bebeğin eklem ve kasları gelişiyor. Anne ile bebek arasındaki psikolojik gelişimi olumlu etkiliyor. Jimnastik, bebeğin cesaretlenmesine ve sosyal gelişiminin ilerlemesine de yardımcı oluyor. Bebeğin kendine güveni ve becerileri artıyor. Bebeklik döneminde başlanan egzersizler, kasları güçlendirdiği ve kas gelişimi sağladığı için, çocukluk çağında spora yöneliş ve sporu yaşam biçimi olarak benimseyen bireyler yetişiyor. Spor ya da egzersiz yapan çocukların okul döneminde kendine güvenleri ve okul başarıları artıyor. Çocukların vücut yapıları daha sağlam ve şekilli oluyor. Oturma bozukluğu olmuyor. Önceden güçlenmiş olan kaslar, eklemleri ve kemikleri destekliyor. Bu çocuklarda skolyoz ve kifoz (omurga şekil bozuklukları) ya da eklem deformiteleri daha az görülüyor.

  Jimnastiği banyodan ve uykudan önce yaptırın

  Jimnastik hareketleri için her gün 5-10 dakika zaman ayırmak çok önemli. Hareketler, günde 4-5 kez yapıldığında yararlı olur. Bebeği rahatlatmak için banyodan ve uykudan önce yapılan egzersizler, banyodan sonra sağlıklı bir uykuya yardımcı olur. Jimnastiğin yapıldığı zeminin, banyo havlusu ya da battaniye serilmiş düzgün bir alan olması gerekir. Jimnastik sırasında bebeğin çıplak olması ya da üzerinde rahatsızlık vermeyecek hafif bir giysi (zıbın vs.) bulunması çok önemli. Ortam ısısı da iyi ayarlanmalı. Sıcaklığın 22 ila 24 derece olması yeterli.

  Egzersiz programına, bebeği yoracak, vücudun tüm eklem ve kaslarını çalıştıran, ağır ve zor hareketlerle başlanmamalıdır. Yaklaşık iki hafta hafif hareketlerle devam edilerek, yavaş yavaş kas ve eklemleri çalıştıracak egzersizler yaptırılmalıdır.

  Bebeğin avuç içinden ve el bileğinden tutarak, sağ kolu sol tarafa, sol kolu sağ tarafa çaprazlama şekilde germe hareketi yapın. Bebeklerin boyun ve kol kaslarını çalıştırmak için paraşüt refleksi denilen bir hareket var. Her kolu kendi tarafında yana ve yukarı doğru açın, sonra tam tersi istikamette tekrarlayın. Bebekler için ilk 6 ayda en önemli noktalar, ileride ayakta durma, oturma ve başını tutması için kalça eklemlerinin çalıştırılmasıdır. Bunun için bacaklarını karnına doğru bastırarak aşağı doğru tekrar germe hareketi yaptırın. Bu hareket 5-10 kez tekrarlanabilir. Diğer hareket de bacakların aynı anda yapılabildiği gibi tek taraflı olarak birinin karna doğru itilmesi, diğerinin uzatılmasıdır. Bu hareket de günde 4-5 kez yapılabilir.

  Genelde düzenli egzersiz yaptırılan bebekler, 6-7. ayda desteksiz oturmaya başlar. Egzersizlerin annenin rahat ve sakin olduğu bir zamanda, hafif müzik eşliğinde yaptırılması idealdir.

  6- 12 ay arası bebeklerin egzersizleri

  0-6 ay dönemde yapılan hareketlerin sayıları artırılabilir. Gün içinde tekrarları 15'e çıkarılabilir. 6. ve 7. aydan sonra bebeklerin eklemlerindeki esneklik azaldığı için zorlayıcı hareketlerden kaçınmak gerekir. Kollarından biraz zorlayarak tutup kaldırılmaya çalışılan bir çocukta koldan 'tık' diye bir ses gelir. Bebekte şiddetli ağrı olur, kolunu hiç hareket ettiremez, bu tablo, radius kemiğinin baş kısmının eklem yerinden çıkmasıdır. Ancak ufak bir manevra ile uzman doktor tarafından yerine yerleştirilebilir. Başlangıç düzeyinde koltuk altlarından tutulmak şartı ile 6 ay sonrası baş parmakla bebeğin avucunun içine el konularak bileği kavranır. Bebek, öne arkaya ve sağa sola doğru sallanır. Bu hareket bebeğe düzgün bir vücut yapısı sağlayacaktır.

  1 yaş ve sonrası çocuklarda yapılacak egzersizler

  1 yaşından sonra çocuklar yürümeye başladığı için bu, onlar için önemli bir egzersizdir. Yine de bu dönemde belli kas gruplarını çalıştırmak için oyuncaklardan yararlanılabilir. Çocuk sırt üstü yatırılır ve ayak bileğinden tutularak boşlukta kalana kadar yavaş yavaş yukarı doğru kaldırılır. Kısa bir süre asılı kaldıktan sonra çocuk yerine bırakılır ve tekrarlanır. Tüm bu hareketler yumuşak bir zemin üzerinde gerçekleştirilir.

  Çocuğu elleri üzerinde yüzükoyun yatırıp elleri yerde olmak üzere dizleri ve baldırlarından tutarak kaldırın, elleri üzerinde yürümeye teşvik edin. Bu hareketler kısa mesafeye oyuncaklar koyarak da tekrarlanabilir.

  *Memorial Hastanesi

  2-6 aylık bebeklerin egzersizleri

  Bebeği sırt üstü yatırıp, elleriyle baş parmağınızı tutmasını sağlayın. Kendi parmaklarınızı da onun bileklerini kavrayacak şekilde tutun ve bebeğin kollarını önce sağ sonra sol kol olmak üzere tek tek, yavaş yavaş geriye, yukarı kaldırın. Kollar karşılıklı uyum içinde olmazsa, bu hareket biraz zorlayıcı olabilir. Bebeği yüzükoyun yatırıp baş kısmı size dönük ve baş parmağınız bebeğin avucunun içinde olacak şekilde bileklerinden kavrayın. Yavaş yavaş, çok az olmak üzere ilk kaldırışı yapın. Onu zorlamamaya özen gösterin. Daha sonraki kaldırışlarında bebeğin kasları ve başı, kendi isteği ve hareketi doğrultusunda, yetişkin yardımıyla yapılabilir. Özellikle bebeklerin baş kontrolü 2-3. aydan sonra başlar. Bu egzersizlerin uygulanması ile olası sinir sistemi gelişim geriliği de erken saptanabilir.

  YAZI - UZM. DR. ABDURRAHMAN YILDIRIM*
   

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Bebek jimnastiği.......

  Bebek jimnastiği 6 ay -3 yaş arası bebeklerle normal gelişim süreçlerine uygun olarak düzenlenmiş aktivitelerden oluşuyor. Fizyoterapist Oya KoçerÇocuk doktorları ve pedagogların onayladığı hem sağlıklı çocuklar hem de hiperaktivite ve konuşma güçlüğü olan çocuklarda olumlu sonuçlar veren bebek jimnastik aktivitesi bilinçli ve sağlıklı bir uygulamadır diyerek bebek jimnastiği konusunda merak edilenleri anlatıyor.


  Bebekler oturmaemeklemeyürüme koşma aktivitelerini normal gelişim süreçlerinde tamamlıyor. Denge ve koordinasyon gelişimi bebek için eğlenceli bazen zorlu deneyimler sonucunda kazandığı ve başardığı aktivitelerin başında geliyor.Bebeğin kendi vücudunu tanıması neler yapabildiğini görerek yeni aktiviteleri denemesi ve başarılı olması ona zevk veriyor. Oya Koçer Birikmiş enerjisini boşaltmak çeşitli biçim ve boyutlardaki malzemeler renk boyut ve farkları kavramasınadil gelişiminefiziksel becerilerinin gelişimine el-göz koordinasyonuvücut kaslarının gelişimine ince el kaslarının gelişimine yardımcı olur. Doğduğu andan itibaren normal gelişimini sürdüren bebek zamanla çevresinikendisini tanıma ve algılama için deneylerine başlar.Önce her şeyi ağzına götürerek tanımlarken zamanla el göz koordinasyonu gelişir.Seslere tepki verir.Anne Babalar bu gelişimi keyifle izler.diyor.


  1-6 aylık dönem

  " Baş kontrolü reflekslerigörüş açısı gelişir hareketleri düzenlidir ve kolları destekli başını kaldırır.
  " 6-9 aylık dönemde destekle otururdöner ve kavrama gelişir.
  " 9-12 aylık dönemde otururemeklerdestekle ayakta durur.

  Oya Koçer bebek jimnastiğinin bu dönemdeki amacını şöyle anlatıyor: Benim bebek jimnastiklerinde amacım onların özgürce hareket edebilmelerini sağlamanın yanında kas-iskelet sistemlerinin gelişimine yardımcı olacak egzersizler vermektir.Egzersizlerimiz oyun şeklindedir.

  6 ay- 1 yaş emekleyenler için jimnastik


  1 saat boyunca amaç her ikisinin fiziksel aktivite ve kondisyonu sağlamak. Annenin bebeğiyle birlikte egzersiz yaparken rahat olması ve özellikle çalışan annelerin ona vakit ayırabildiği için kendini iyi hissetmesi sağlanıyor. Bebeğin anneyle olmaktan mutluluk duyması eklemlerine hareket yaptırırken annenin bebeğiyle yakınlaşması ve onun vücudunu daha iyi tanıması.ve bilgilenmesine yardımcı oluyor.

  Çocuk Jimnastiği

  Büyük ve küçük adale grupları gelişimi için bir seri halkatüneltırmanma trambolin sallanma merdiven physo-ball aktiviteleri ile müzikli oyun grupları şeklinde düzenleniyor . Çeşitli biçim ve boyuttaki malzemelerle renkboyut ve farkları kavramasına dil gelişimi fiziksel becerilerin gelişimine ince el kaslarının gelişimine yardımcı olan bu jimnastik programıyla çocuklar sosyal bir ortamı paylaşıyorlar ve paylaşmakarar vermeseçme özgürlüğünü kazanıyorlar.


  Tüm egzersizlerin genel yararları

  1- Kas-iskelet sisteminin gelişimi
  2- Koordinasyon ve denge kazanması
  3- Sporu tanıma ve sevmesi
  4- Dayanıklı olmasısakatlanma riskini azaltır.
  5- Kendisini tanıma ve güven duygusunun gelişimine
  6- Cesaret kazanmasına yardımcı olur.

  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Jimnastik egzersizin bebeklere Forum Tarih
Temel Jimnastik Hareketleri Nelerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 4 Temmuz 2012
Jimnastik hakkında bilgi verir misiniz? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 8 Aralık 2011
Bayanlar İçin Jimnastik Hareketleri Resimli Güzellik & Bakım 10 Haziran 2011
Resimli Jimnastik Hareketleri - Jimnastik Hareketleri Diyet Beslenme 28 Şubat 2011
Jimnastik Yapan Bebekler İleride Sporcu Oluyor Çocuk Sağlığı ve Bakımı 5 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş