Jimmy Wales Kimdir - Jimmy Wales Biyografisi

'Düşünürler-Filozoflar' forumunda SeLeN tarafından 13 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Jimmy Wales Kimdir - Jimmy Wales Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Jimmy Wales Kimdir - Jimmy Wales Resimleri - Jimmy Wales Biyografisi - Jimmy Wales Wikipedia Kurucusu  Jimmy Donal "Jimbo" Wales (d. 7 Ağustos 1966, Huntsville, Alabama, ABD), Vikipedi'nin iki kurucusundan biri olan Birleşik Amerikalı internet girişimcisidir.

  Jimmy Wales bunun yanında Vikipedi ve çeşitli wiki projelerini yöneten, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Wikimedia Vakfı'nın kurucusu ve ayrıca Wikia adında Wikimedia ile bağlantısı olmayan bir şirketin de kurucusudur. Wales, Wikicities tasarısını bu şirkette kurmuştur.

  1966 yılında ABD'nin Alabama eyaletinde, Huntsville kasabasında dünyaya geldi. Küçük bir özel okula, daha sonra üniversiteye hazırlık okuluna gitti. Üniversite'de ekonomi eğitimi aldı. Daha sonra aynı alanda yüksek lisans yaptı. Araştırma direktörü olarak, finans sektöründe bir süre çalıştı. 1996 yılında iki arkadaşı ile birlikte Bomis isimli, erkekleri hedef alan bir web portalı kurdu. Bu portal, Nupedia isimli, Wikipedia'nın öncüsü olan peer-reviewed ansiklopedinin hem finansmanını hem de ev sahipliğini üstlenmiştir.

  [​IMG]
   

Bu Sayfayı Paylaş