Jet-Lag Nedir - Jet-Lag Hakkında Bilgi

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_inci tarafından 5 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Jet-Lag Nedir - Jet-Lag Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Jet-Lag Nedir - Jet-Lag Hakkında Bilgi

  Bütün hayvanların vücutlarının, uyuma, vücut ısısı, üreme zamanı gibi periyodik fonksiyonlarını kontrol eden biyolojik bir iç saatleri vardır. Bu iç saatlerin çoğu, kendi fonksiyonları için kendi zaman dilimlerinde çalışır. Bu biyolojik saat, beynimizdeki hipotolamus bezi tarafından düzenlenir.


  Hava yoluyla yapılan hızlı seyahatler esnasında yaşanan ve vücut üzerinde etkileri olan değişimler zaman zaman bazı sorunlar ortaya çıkarır. Jet-Lag, uçakla seyahat esnasında dünyanın zaman dilimleri geçilirken insan vücudunun bu hızlı zaman değişimine adapte olamamasıdır. Kısaca, yerel saatle beynimizin hipotalamus bezi tarafından düzenlenen vücudun biyolojik saatinin uyumsuzluğu olarak da bilinir.


  Eğer İstanbul’dan Newyork’a uçarsanız, sizin vücut saatiniz hala İstanbul’a ayarlıdır. Örneğin İstanbul’dan saat 12:00′de havalanır, 8 saatlik bir uçuştan sonra Newyork’a varırsanız, vücut saatiniz 20:00′dedir ama Newyork saat 13:00′ü yaşamaktadır. Vücudunuzun saati ortama göre 7 saat ileridedir. Karnınız acıkacak, biraz sonra uykunuz gelecektir ama, akşam olmasına bile daha 7-8 saat vardır.


  ‘Lag’in İngilizce’de anlamı geri kalma, gecikmedir. Bu durumda uçuştan sonra insanda yorgunluk duyulmakta, özellikle okuma, araba kullanma ve iş görüşmeleri gibi konularda konsantrasyon bozukluğu görülmektedir.


  NASA’ya göre insan vücudunun biyolojik saatinin her bir zaman bölgesine, yani bir saatlik bir zaman değişimine alışması bir gün almaktadır. Bu durumda İstanbul’dan New York’a gidince vücut kendini ancak 7 gün sonra adapte edebilmektedir. Jet-lag olayı uçma mesafesine değil, kaç zaman bölgesinden geçtiğinize bağlıdır. Aynı mesafe, aynı zaman bölgesinde kuzey-güney mesafesinde gidilince jet-lag olayı görülmemektedir.


  Jet-lagden en çok etkilenenler günlük yaşantısı düzenli olan ve gününü belirli saatlerde rutin işler yaparak yaşayanlardır. Çocuklarda sık görülmemektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Nedir Hakkında Bilgi Forum Tarih
Deep Web nedir Deep Web hakkında bilgi İnternet ve Network 7 Eylül 2015
Mescid-i Aksa nedir hakkında bilgi Dini Sohbetler Dini Forum 13 Kasım 2014
Bilgisayar nedir, Bilgisayar hakkında bilgi Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 13 Kasım 2014
Kalsifikasyon Nedir Kalsifikasyon Hakkında Bilgi FrmArtuklu TatLı SöZLük 3 Mart 2014
Hanbeli Nedir Hanbelilik Mezhebi Hakkında Bilgi Dini Sohbetler Dini Forum 13 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş