Jeostatik Yörünge

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda Dine tarafından 23 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Jeostatik Yörünge konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Jeostatik Yörünge


  Dünya’nın çevresinde Dünya ile aynı hızda dönen ve yerden bakılınca uzayda konumu sabit olan yapay uydu için hesaplanan yörüngedir.

  Amacı
  Günümüz teknolojisinde her türlü iletişim uydular yoluyla kurulabilmektedir. Ne var ki sağlıklı bir iletişim için uydunun Dünya’daki alıcı ve vericiye göre uzayda hep aynı noktada bulunması gerekir. Aksi takdirde alıcı ve vericinin uydunun gökyüzünde durmadan değişen konumunu izlemek için sürekli olarak anten yönlendirmesi yapma zorunluluğu doğar. Bu sebepten alıcı ve vericileri sürekli anten ayarı ile meşgul etmeyecek bir uydu için yörüngenin şu koşullara uyması gerekir.
  1.Yörünge enlemi 0 derecede yani ekvator üzerinde olmalıdır. Bu uydunun kuzey güney salınımı yapmaması için zorunludur.
  2.Uydu Dünya çevresini Dünya’nın kendi çevresini döndüğü sürede dönmelidir. Yani uydunun ortalama açısal hızı ile Dünya’nın kendi çevresindeki açısal hıza eşit olmalıdır. Bu da uydunun Dünya’ya göre doğu batı hareketi yapmaması için zorunludur.
  3.Ayrıca uydu dairesel bir yörüngede dönmelidir. Yörüngenin eliptik olması halinde uydu gök yüzünde Dünya’ya göre periyodik olarak ileri geri salınımlar yapacaktır.
  Yukarıdaki ilk iki koşula uyan yörüngelere jeosenkron her üç koşula da uyan yörüngeye ise jeostatik yörünge denilir. İletişim için uydularının üçüncü koşula da uymaları gerekir. Aşağıda jeostatik yörünge söz konusu edilecektir.

  Tarih
  Jeostatik yörünge ile ilgili ilk öneri 1928 yılında Sloven mühendis Herman Potocnik (1892-1929) tarafından yapılmıştır. Fakat 1945 yılında bu konuyu kitaplarında işleyerek kamuoyunun dikkatini çeken kişi İngiliz kurgu bilim yazarı Arthur Charles Clark (1917-2008) olmuştur. Bu yüzden jeostatik uydu yörüngelerine bazen Clarke yörüngesi de denilir.
  İletişim amaçlı jeostatik uydular 1963 yılından beri hizmet görmektedir.

  Jeostatik Yörünge Hesabı
  Şayet uydu kütlesi m Dünya merkezinden uyduya olan mesafe R Dünya kütlesi M ve evrensel çekim sabiti G ise Dünya’nın uydu üzerindeki çekim kuvveti (uydunun kütlesinin Dünya kütlesi yanında ihmal edilebilir düzeyde olduğu göz önüne alınarak)


  [​IMG]


  Sayısal Değerler (MKS Sistemine Göre)

  [​IMG]

  Vikipedi özgür ansiklopedi​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Jeostatik Yörünge Forum Tarih
Jeostatik Yörünge Uzay ve Gökyüzü 28 Nisan 2009
Dünya yörüngesinin şekli nasıldır kısaca Uzay ve Gökyüzü 26 Ağustos 2015
Yörünge Nedir Yörünge Ne Demektir Kısaca Uzay ve Gökyüzü 28 Şubat 2013
Hareket, Hareket Formülleri, Hareket Çeşitleri, Hareket Özellikleri, Yörünge Konu Dışı Başlıklar 7 Ağustos 2012
Atomun Yörüngesi Nedir Konu Dışı Başlıklar 4 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş