Jeodezi Nedir - Jeodezinin Çalışma Alanları Nelerdir?

'Bilim & Teknoloji' forumunda Mavi_inci tarafından 24 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Jeodezi Nedir - Jeodezinin Çalışma Alanları Nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Jeodezi Nedir - Jeodezinin Çalışma Alanları Nelerdir?

  Jeodezi, yeryuvarının modellenmesiyle, yeryuvarında ve dış alanında 4 boyutlu presizyonlu koordinat sistemlerini tanımlayan, referans ağlarını oluşturan, mekansal bilgileri bu ağ ve sistemlerle ilişkilendiren ve zamanı bağlı değişimlerini izleyen bilimdir.
  Jeodezi, genel anlamda yerkürenin şeklini tespit ve yeryüzünü ölçme işlemlerini konu edinen bir bilim dalıdır.


  Haritacılık ve topografyanın da ilkelerini içerir. Bölgelere göre değişen yerçekimi ve ayrıca dünyanın dönüşü, kutupların durumu, gel-git gibi zamana bağlı olarak farklılık gösteren olaylar jeodezinin inceleme konularıdır.


  Yer, kendi ekseni etrafında dönen tüm gök cisimleri gibi, dönüşünün yol açtığı merkezkaçelipsoit olarak tanımlanabilecek bu şeklin ortalama çapı 12.742 km. dir. Kutuplar arası uzaklık ile ekvator çapı arasında, yaklaşık binde üç oranında bir basıklığa işaret eden, 43 kilometrelik bir fark bulunur.  Uluslararası standart olarak benimsenen Jeodezik Referans Sistem 1980, GRS80 (Geodetic Reference System 1980) elipsoidi, Yer'in biçimine en uygun referans geometrik şekil olarak kabul edilir. Bu, yarı büyük ekseni 6.378.137 metre, basıklığı 1/298,25722 olan bir elipsoittir. Yeryüzü ya da onun bir parçası ideal olarak bu elipsoide göre ölçülür.


  Ancak, gerek tarihsel alışkanlık, gerekse uygulamadaki kolaylık nedeniyle yeryüzünün topoğrafik yüksekliklerinin deniz seviyesine göre belirlenmesi, uygulamada jeoit adı verilen ve ideal bir elipsoitten farklı bir geometrik şekil tanımlamayı gerekli kılmıştır. Bunun nedeni, yerkürenin iç yapısının tümüyle homojen olmamasından kaynaklanan yerçekimi farklılıkları yüzünden deniz seviyesinin yerçekimi ivmesinin nisbeten az olduğu alanlarda GRS80'e oranla daha yüksek, ivmenin daha çok olduğu alanlarda ise daha alçak olmasıdır.


  Jeoit, yeryuvarı kütleçekimi alanının, ortalama deniz seviyesine en yakın eşpotansiyel yüzeyi olarak tanımlanabilir, jeoit yüzeyi herhangi bir noktasında, çekül eğrisine diktir. Jeoidin GRS80'e göre sapması, en yüksek olduğu noktada +85 metre ile Büyük Okyanus'da, en alçak olduğu noktada ise -106 metre ile Hint Okyanusu'nda gerçekleşir. Yüzey şekillerinin jeoide göre yaklaşık 20 kilometrelik bir aralık içinde yer aldığı görülür: en yüksek nokta 8.850 metre ile Everest tepesi, en alçak nokta ise -10.910 metre ile Marianara çukurudur.


  Türkiye'de jeodezi eğitimi üniversitelerin Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği bölümlerinde verilmektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Jeodezi Nedir Jeodezinin Forum Tarih
Jeodezi Nedir, Jeodezi Neyi İnceler? Konu Dışı Başlıklar 13 Ocak 2012
Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisinin Çalışma Alanları Nedir Meslekler Rehberi 29 Eylül 2011
Jeodezi ve Fotogrametri Mühendislinin Görevleri Nedir Meslekler Rehberi 29 Eylül 2011
Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Eğitimi Hakkında Bilgi Meslekler Rehberi 29 Eylül 2011
Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ne Demektir Meslekler Rehberi 29 Eylül 2011

Bu Sayfayı Paylaş