Jean – Paul Sartre

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Jean – Paul Sartre

Sartre'ı kalın camlı gözlüklü fotoğraflarından tanıyoruz. 1974 de miyopluğu Sartre’ı hemen hemen hiç göremez hale getirmiştir.

Sartre 1905 yılında bir burjuva çocuğu olarak dünyaya geldi. İki dünya harbini de gördü. İkincisinin içinde yer aldı. Bu büyük yıkımların tanıklığı kuşkusuz düşüncesini etkiledi.
1929 yılı onun için önemlidir. Aşkını ve mesleğini bulmuştur. Simone de Beauvoir ile tanışmış ve Felsefe öğretmenliğini birincilikle kazanmıştır.

20. yüzyılın Voltaire’i ya da Hugo’su sayılan Sartre, düşünce ustası ve özgürlüklerin savunucusu, Fransa ve Avrupa’da olduğu gibi , Amerika’da ve Üçüncü Dünya Ülkelerinde de aydınların sözcüsü olmuştur.
Sartre’ye göre yaşam, insanın “tek başına”, kendi toplumsal boyutunu keşfetmesidir. Bireyin kökten özgürlüğünü vurgulayan Varoluşçuluğun sözcülüğünü yapmış, romanlarıyla ve oyunlarıyla bu dünya görüşünü çok geniş kitlelere aktarmayı başarmıştır. Tanrıyı, her türlü kurulu düzeni, aileyi, klasık anlamıyla edebiyatçıyı, filozofu, eylem adamını, dostlukları, toplumun belirli kesimlerini, partileri, kalıplaşmış düşünceleri yadsıdığı gibi, 1964’te değer görüldüğü Nobel Edebiyat Ödülü’nü de kabul etmemiştir.


Kaynak:
Jean – Paul Sartre
Sözcükler
Çeviri: Selahattin Hilav


Alıntı.
 

Üst