Japonya faiz oranlarını değiştirmedi

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda Dine tarafından 18 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Japonya faiz oranlarını değiştirmedi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Japonya Merkez Bankası (BOJ), yüzde 0,1 olan faiz oranını değiştirmedi.


  BOJ, iki gün süren toplantı sonunda, faiz oranını yüzde 0,1'de bırakma kararı verdi. Toplantı sonunda, deflasyonun üstesinden gelmenin Japonya için çok önem taşıdığı ve fiyatların düşmeye devam etmesinin kabul edilemez olduğunu açıkladı.
  “Deflasyonu halletmek ve fiyat istikrarıyla sürdürülebilir büyüme yönüne dönmek Japonya ekonomisi için kritik bir sorun” denilen açıklamada, Japonya'nın tüketici fiyat endeksinin yatay seviyede kalmayı sürdürmesi ya da yıllık bazda düşmesi gibi bir duruma hoşgörülü olunmayacağı ifade edildi.
  Dünyadaki finansal gelişmelerin Japonya'nın düzelmesini etkileyebileceğine işaret edilen açıklamada, içeride ve dışarıda alınan farklı tedbirlerle ekonominin düzelmeyi sürdürdüğü kaydedildi.
  Japonya Merkez Bankası'nın deflasyonla ilgili açıklaması, hükümetin daha proaktif tavır izlenmesi baskısından sonra geldi. Bu ay başında Başbakan Yukio Hatoyama ve BOJ Başkanı Masaaki Shirakawa, bu konuyu değerlendirmek için bir araya gelmişti.

  Dünyanın ikinci büyük ekonomisi Japonya'da Ekim ayında çekirdek tüketici fiyat endeksi bir yıl önceye göre yüzde 2,2 düşmüş, böylece tüketici fiyat endeksi üst üste 8 aydır gerilemişti. Japonya hükümeti bu ay, üçüncü çeyrek büyüme rakamını revize ederek, yıllık yüzde 4,8'den yüzde 1,3'e çekmişti


  Hürriyet
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Japonya faiz oranlarını Forum Tarih
Japonya Merkez Bankası faiz oranlarını değiştirmedi Ekonomi Ve Borsa 18 Şubat 2010
Japonya Merkez Bankası faizleri değiştirmedi Ekonomi Ve Borsa 17 Mart 2010
Japonyanın nüfus politikası hakkında bilgi Ülkeler Coğrafyası 19 Mart 2013
Japonya ülkesinin nüfus politikası hakkında bilgi Ülkeler Coğrafyası 19 Mart 2013
Japonya'da uygulanan nüfus politikası Ülkeler Coğrafyası 19 Mart 2013

Bu Sayfayı Paylaş