Japon Balıkları Ne Zaman Yumurtlar?

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda Eylül tarafından 21 Ekim 2013 tarihinde açılan konu

 1. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  Japon Balıkları Ne Zaman Yumurtlar? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Japon Balığı Ne Zaman Yumurtlar?,
  Japon balıkları ne kadar zamanda yumurtlar,


  Japon balıkları 12 aylık iken üreme çağına ulaşır ancak en verimli dönem 36 aylık yani üç yaşındaki dönemidir. Üremeye hazır erkek japonun solungaçlarının yanında beyaz noktalar oluşur. (Her japonda olmaz). Japon balıkları 9-18 derece arasında yumurtlayabilir yani uzun bir ısı dilimi arasında yaşarlar ve ürerler. Üreme için en uygun ısı 21 derece olarak bilinir.

  Erkek dişi sayısı cichlidler gibi olmayıp 4 dişi 3 erkek uygundur. Uygun şartlar varsa damızlık dişi ve erkek ayrı akvaryumalarda büyütülmeli sonra aynı tanka alınmalıdır. Japon balıklarının üremelerini tetiklemek için canlı yem ve ısı artışı sağlanmalıdır. Çünkü japon balıkları doğal ortamında sabah erken saatlerde havanın ısınmaıyla yumurta dökerler. Japon balıklarında üreme olgunluğuna erişmiş iyi bir dişi 450 ile 2300 arası yumurta verebilir.

  Yumurta dökecekleri zaman erkek japon balığı dişiyi kovalar ve karın kısmına vurmaya başlar. Bir yaşına gelmemiş bir dişiyle ergen bir erkek aynı akvaryumda bulunması sakıncalıdır. Dişi hazırsa yumurta dökmeye başlar bu esnada yanında bulunan çiftin erkeği de hemen döllemeyi gerçekleştirir üreme üç saat zarfında bölüm bölüm yumurta atarak gerçekleşir.

  Yumurtaları ilk posta ayrı ikinci posta ayrı akvaryuma alınırsa daha verimli yavru alınır. Yumurtlama işleminin bittiğinden emin olunduktan sonra akvaryumdaki bütün balıklar ayrı akvaryumlara alınmalıdırlar.

  Mantarlaşan yumurtalar sağlam yumurtaların yanından ayrılmalıdırlar. Yeni çıkan japon yavrularının keseleri geçmeden yemleme yapılmamalıdır. Keseleri geçtikten sonra artemia toz haline getirilmiş japon yemi de verilebilir. Yemleme işleminden en geç dört saat sonra dip çekimi yapılmalıdır.
   

 2. Yumurtlayan balıkların türlerini gösterin lütfenn
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Japon Balıkları Zaman Forum Tarih
Japon Balıklarının Hafizaları Ne Kadar? Akvaryum - Balık Dünyası 10 Ocak 2011
Japon Balıklarının Üretilmesi Hakkında Bilgi Akvaryum - Balık Dünyası 10 Ocak 2011
Japon Balıkları Akvaryum - Balık Dünyası 28 Nisan 2009
Meksika Japon ve Türk çocuklarının benzerlik ve farklılıkları Çocuk ve İslamda Eğitim 2 Mayıs 2014
Japonyanın nüfus politikası hakkında bilgi Ülkeler Coğrafyası 19 Mart 2013

Bu Sayfayı Paylaş