Japon Balığı (Carrasius auratus)

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda Mavi_Sema tarafından 29 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Japon Balığı (Carrasius auratus) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Japon Balığı (Carrasius auratus)

  [​IMG]

  [​IMG]  Latince Adı: Carrasius auratus


  Habitatı ve Anavatanı: Asya

  Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul

  Davranış Biçimi: Barışçıl

  Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl

  Cinsiyet Ayrımı: Üreme dönemlerinde erkeklerin solungaçlarında kabacık benzeri yapılar oluşur.

  Yüzme Seviyesi: Genelde dip ve orta

  Üreme: Düz yumurta dökerler, çok sayıda yumurtlarlar.

  Sıcaklık: Yapay seleksiyon türlerde 18-24 °C, vahşiye yakın türlerde (4-30 °C)

  En Fazla Büyüdüğü Boy: 20 cm

  En Az Akvaryum Hacmi: 200 lt

  Su Sertliği: Orta

  pH: 7-8

  Genel Yorum: İyi bakıldıkları takdirde 25 yıl gibi ortalama bir ömürleri vardır.

  İlgili Bir Makale:

  Japon Balığı'nın Üretilmesi

  [​IMG]

  Japon balıkları 1 yaşında üreme çağına ulaşırlar. En verimli yaşları 3. yaşlarıdır. Üremeye hazır bir erkeğin solungaç kapaklarında ve yan yüzgeçlerinde beyaz beneği andıran beyaz noktacıklar oluşur. Fakat japon balıkları bir takım yapay seleksiyonlara uğradıkları için noktalar her balıkta gözükmeyebilir. Japon balıkları 10-26 dereceler arası yumurtlayabilirler ancak en uygunu 20 derecedir. Erkeklerle dişileri birbirlerinden ayırıp besiye çekip sonra birleştirmek başarı oranını arttırır. 3 erkek 2 dişilik bir oran tavsiye edilir. 2 derecelik bir sıcaklık artışı üremeyi tetikler. Zamanla veya hemen üreme kovalamacalarının başladığını göreceksiniz. Erkek dişinin karnına vurarak onu kovalar, eğer dişi hazırsa yumurtaları saçar ve yumurtalar ilk değdiği yere yapışır. Yumurtalar dişi tarafından takımlar halinde atılır, genelde en iyisi ilk seferde atılan yumurtalar olur. Erkek, dişi yumurtlar yumurtlamaz yumurtaları döller. İyi bir dişi 500 ile 2000 arası yumurta verir. Döllenmeyen yumurtalar da yapışkandır, ancak birkaç saat içinde beyazlaşır. Mümkünse beyazlaşanları ayırmak gerekir, böylece daha çok yavru kurtarılabilir. Yumurtlama 3 saat sürer, yumurtlama bitince yumurtlar akvaryumda bıraklıp yumurtlayan çift ve varsa diğer tüm balıklar akvaryumdan alınmalıdır. Alındıktan sonra %1'lik metilen mavisinden litre başına bir damla düşecek şekilde damlatılmalıdır. Solüsyonunuzun yüzde kaçlık olduğunu bilmiyorsanız önlem olarak bu oranın 1/3 ünü kullanın ya da en garantilisi öğrenin. Metilen mavisinin fazlası yavruları öldürecektir.


  Japon balıkları genellikle sabah ışığında sıcak sulara yumurtlar. Yumurtalar önce arkadan çıkmaya başlar. İlk önce kuyruğu farkedilir. Kafaları çıktığında boyları 1,5 ile 3 milimetre arası olur, tabi bu arada kocaman bir yumurta keseleri de kendilerine eşlik etmektedir. Bu yarı saydam yavrular rahatsız edilmemelidir. Eğer bitki veya kaya gibi bir şeyin üzerindelerse tabana düşünce endişelenmeye gerek yoktur. 18 derecede 8 gün sonra hava keseleri dolacak, göğüs yüzgeçleri çıkacak ve ağzına sığacak her yemi yemeye başlayacaklardır. Bu süre sıcaklık arrtıkça düşer ancak sıcaklık arttıkça daha fazla yumurta mantarlaşır. Yavruları iyi yemlemeli ancak akvaryumdan 20 dakika içinde yiyemedikleri yemleri çıkarmalısınız. Balıklar büyüdükçe onları daha büyük akvaryumlara almanız gerekecektir.

  Besleme konusunda şu sırayı takip etmelisiniz:

  Serbest yüzmeden sonra: Günde bir öğün çok iyi haşlanmış yumurtanın iyice ezilmiş sarısı (suyu bozar çok dikkatli vermek gerekli), yulaf ezmesi veya etrafınızdaki akvaryumcularda satılan sıvı yemler, yiyebiliyorsa ana yem olarak artemia.
  2 haftadan sonra: Artemia ve infuseria
  3 haftadan sonra: Ezilmiş kuru yemler kullanılabilir.

  İlk 4 hafta günde 3 kere yemleyin.
  4 Aylık olana kadar günde 2 defa yemleyin.
  Sonra günde bir defa yeterli olacaktır.
  Her zaman 20 dk içinde yenmeyen yemleri yavruları da çekmeden dikkatlice sifonlamanız gerektiğini unutmayınız.

  Kaynak: http://www.goldfishinfo.com/spawn.htm
  http://www.brooklands.co.nz/gold/breeding.htm
   

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Japon Balığı (Carrasius auratus) ile ilgili bir makale
  [​IMG]

  Latince Adı: Cyprinus Auratus

  Anavatanı : Çin

  Beslenme Biçimi : Omnivore

  Davranış Biçimi : Barışçıl  Üreme : Yumurta döken

  İdeal sıcaklık : 20 derece

  İdeal PH : 7.5

  Boy : 20 cm ye kadar

  Genel Bilgiler : Japon balıkları kolay bakılabilen fakat çok kolay üretilemeyen bir balık türüdür. Çok barışçıl bir balıktır. Serin sularda yaşaması doğası ve sağlığı açısından önemldir. Her türlü yemi severek yerler. Haftanın bir günü marul yada ıspanak haşlanıp verilirse sindirim sitemlerinin de sağlıklı çalışması sağlanmış olur. Genellikler japon balıkları için üretilen yemler tercih edilmelidir. Bilinenin aksine geniş ve bol oksijenli ortamlardan hoşlanırlar. En az 50 litrelik bir akvaryumda 2 adet japon beslenmelidir. Akvaryumun zemini dere çakılları ile döşenirse ve birkaç çeşit bitki dikilerse doğal ortamları sağlanmış olur. Sazangillerden olan japon balığının doğadaki varyeteleri yeşil ve düz renktedir. Üremelerinde 1 erkek ve 1 dişi şeklinde erkek dişi oranı uygundur. Mümkünse üreme zamanlarında erkek ve dişi ayrı bir akvaryuma alınıp zemin iri taneli ve yuvarlak hatlı çakıllarla döşenirse yumurtaların çoğu kurtulmuş olacaktır.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

  Çınar ERDEM
  Buca - İZMİR
   

 3. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Japon Balığı (Carrasius auratus) Aktavist Yorumları
  1) Beslediğim yedi Japon balığım var, çok şirin ve sakin davranışlı balıklar, alıştığınız zaman başka balık beslemeyi düşünmüyorsunuz. Tecrübelerime göre fazla su hareketini sevmeyen balıklardır onun için tankınızda external askılı filtre kullanmanız iyi olacaktır. Bu balığı uygun türlerle beslemeniz daha doğru olur. Beslenme zamanında size yapmış oldukları şirinlikler ve suyun yüzeyinde ağızlarını açarak oynaşmaları çok güzel. Akvaryum balığı beslemeye yeni başlayan arkadaşlara mutlaka bu türü öneriyorum. Sakin ve sevimli olmalarından dolayı çocukların hayvan sevgisine olan ilgileri ve sorumluluk alma duygularına çok faydası oluyor. Ayrıca bu balıklar tankınızın her tarafını kullanan balıklardır. Japon balığı beslemenin en iyi yanlarından biriside diğer süs balıkları ile karşılaştırıldığında, daha dayanıklı oldukları görülür, yetiştirilme şartları da daha kolaydır. Her koşulda yaşayabilmeleri ve 18-24 derece aralığında su ısısını kullanabilmeleride oda ısısında rahatlıkla bakılma imkanı sağlamaktadır. Araştırmalarıma göre insanlık tarihinin en eski süs balığıdır. Sarı ve kırmızının büyüleyici tonlarındaki bu balıkların diğer tüm balıklara oranla daha fazla melez türü vardır. Ama bu türlerin hepsi akvaryumda beslemek için uygun değildir. Bu balıklar kesinlikle fanus balığı değildir. Yuvarlak kaplarda beslenmemelidir. Balığın hareketleri suda titreşimlere neden olduğu için bu titreşimler camda tekrar balığa yansıyarak balık yan çizgisinden sürekli kendi yankısını alır. Bu da balıkta strese ve sonuçta hastalıklara karşı direncini zayıflatır.

  2) Çok sevimli ve sakin balıklar.İnsan onları sevdi mi bırakamıyor. Ama bence bu balıkları diğer türlerden ayrı akvaryumlarda beslemelisiniz. Büyük japon balıkları boutları küçük olan balıklara karşı saldırgan oluyorlar.

  3) Japon balıkları nazik balıklardır.Böyle oldukları için agresif türlerle beslemenizi önermiyorum.Koilerle uyumlu bir şekilde yaşadıkları için koilerle besleyebilir,hatta karma türler elde edebilirsiniz.Akvaryumunda bitki beslemeyin.Bitkileri yiyorlar.Bitki isterseniz kalın yapraklı bitki yetiştirebilirsiniz.Üretimi de oldukça kolay.Ben koi ile japon balığını çifleştirerek 250-300 adet yavru aldım.Yavruları yavruluklardan çok başka bir akvaryumda bol oksijenli ve bitkili bir akvaryumda büyütürseniz yavru ölümlerini alt sayılara düşürebilirsiniz.

  4) Yaklaşık bir buçuk yıldır beslediğim dört japon balığım var. Tüm hayatımı onlara göre yönlendiriyorum, tatillerimi kısa tutuyorum. Çok büyüdükleri için; onlara özel, daha rahat yüzebilmeleri için kocaman bir akvaryum aldım. Fanusa tıkılmalarına ben de son derece karşıyım. 150'ye yakın çok şirin bir sürü japon yavrumuz oldu. Ama evde üç akvaryum beni çok zorladığı için renklenen 100 yavruyu vermek zorunda kaldım. Verdiğim akvaryumcu ağladığımı görünce "Abla bunlar alt tarafı balık" diye benimle dalga geçse de onlar benim gerçekten çocuğum gibiler hepsini ben büyüttüm. Hatta hastalandıklarında günlerce gözlemleyip tedavilerini yaptım. Akvaryum gerçekten bir tutku. Bir de japon besliyorsanız çok daha zevkli. Kim demiş balık evcilleşmez diye? Benim balıklarım kendilerini sevdirtip elimden yemek bile yiyorlar[​IMG] Onlardan ayrılmayı hiç düşünmüyorum. Ailemiz kocaman oldu, elimde kalan yavrular da renklendiğinde biraz daha büyük bir akvaryum alıp onları beslemeye devam edeceğim. Eşimle beraber akşam evimizde onları seyretmeye bayılıyoruz.

  5) Uzun zamandır balık besliyorum ve şimdiye kadar gördüğüm en barışçıl tür japon balığı. Gerçekten sahibine çok alışıyor ve sizi yakınında gördüğünde yukarı çıkıp ağzını açıyor. Aynı zamanda çok da dayanıklılar. Ben besliyorum ve herkese tavsiye ederim.

  6) Japon balıklarına özel akvaryumlar yaptırmak en iyidir. Derin, zemini çakıllı ve az akıntılı akvaryumlarda çok mutlu olacaklardır. Tavsiyem diğer balıklarla birarada tutmamanızdır, tabii ki bu söylediğimden vatozlar ve çöpçüler bağımsızdır. Farklı japon balığı türlerinin bir arada olduğu bir akvaryum vazgeçilmezdir. Ama şu da unutulmasın; 'tek kuyruk' diye satılan japon balıkları çift kuyrukluların atasıdır ve aslen havuz balıklarıdır. Benim hayalimse içinde küçük bir havuzu olan bir evim olsun, içinde renkli tek kuyruk japon balıklarım olsun ve ben başlarında oturup çayımı içeyim...

  7) Japon balıkları çok güzel; fakat bir o kadar da zorlu bir etap çerçeçevesi içinde bakım isteyen balıklar. Yani anlayacağınız gülü seven dikenine katlanır.

  8) Bence japon balıklarının harika balıklar olmasının sebebi akvaryum balıklarının içinde en dayanaklı balıklar olmalarıdır. Her koşulda soğukta ve kirli suda dahi yaşayabiliyorlar.

  9) Biliyorum japon balığı başlı başına bir meslek. Eşimle beraber ilk defa bu işi yapıyoruz. Çok sıcak balıklar, onları çok seviyorum. Sanki çocuklar gibi ilgi istiyorlar. Bizim şu an çocuğumuz yok. Aslında bir süre düşünmüyoruz; ama onlar çocuğu aratmayacak kadar sevimli yaratıklar. Onlara bakarken sanki başka alemlere dalıyorum. 4 aydan beri bakıyoruz; şu ana kadar yumurtladıkları halde bir türlü yumurtalarından çıkartamadık. Herhalde çok zor olsa gerek. El verdiğince herkese aşılamayı düşünüyorum japon balıklarının sevgisini.

  10) Bence de japon en güzel balık. Ben çiklet beslemek istiyorum; ama japonlar insana alıştı mı bırakmıyorlar. Her gün yem atarken elime zıplıyorlar. Bence en dayanıklı japon, 10 derece suda bile yaşıyor.

  11) Bu balığı sadece kendi türleri ile beslemeniz uygun olacaktır. Bana sorarsanız güzel ama hantal balıklar, hem de suyu çok pisletiyorlar.

  12) Bugüne kadar çok fazla değişik tür balık besledim; ama inanın japonların bana verdiği keyfi hiç bir balık vermedi. Harika balıklardır. Japonlar bir fanus balığı değildir. Fanusta onları beslemeye çalışırsanız bu onlara sadece işkence olur. Üremeleri akvaryum ortamında zordur. Şahsen ben üretmiyorum. İnanın iş yerindeyken balıklarımı özlüyorum. Odamın kapısını açar açmaz hareketleniyorlar. Elimden yem bile yiyorlar. Onlar benim aşkım.

  13) Japonlar çok barışçıl bir balık türüdür. Çok yavaş yüzdükleri için, balıklar çok kolay bir şekilde saldırabilir. Akvaryumlarda yalnız kaldığında yanına 1 kaç moli,1 kaç lepistes koyunca japon balığına saldırırlar. Japon balığını yalnız bırakmanızı tavsiye etmem.

  14) Japon balıkları gerçekten renk bakımından çok güzeller. Çok cabuk suyu kirlettikleri için genelde az sayıda ve büyük akvaryumda beslenmeleri daha doğru oluyor. O yüzden ben şahsen çok balık sevdiğimden pek ilgimi çekmiyorlar.

  15) Çok tatlı ve sevimli balıklar; ama yaygın olan bir yanlış düşünce var, o da bu balıkların fanus balıkları oldukları. Japon balıkları çok obur balıklar olduklarından her bulduklarını yerler, bu sayede hem çabuk büyür hem de akvaryum suyunu çok çabuk kirletirler. Küçük bir akvaryumda veya bir fanusta su çok çabuk kirleneceğinden çok kısa aralıklarla su değişimleri yapılması gerekir ki, bu da hem akvaryumun bakımını yapan kişiyi hem de balıkları rahatsız edecek bir durumdur. O yüzden Japon balıklarını hem büyük akvaryumlarda hem de az sayıda beslemek en iyisidir. Ayrıca Japon balıkları nispeten hassas balıklardır; hızlı yüzemedikleri için kendi türlerinden olmayan balıklardan kaçamazlar ve aynı akvaryumlarda bakılmaları uygun değildir. Japon balıklarına uygun çok sayıda tür yoktur. Bir de üreme konusuna değinmek istiyorum. Öncelikle Japon balıklarının cinsiyetlerini anlamak çok zordur. Sadece erişkin ve üreme döneminde olan balıkların cinsiyetleri anlaşılabilir ve Japon balıkları yavrularının bakımını yapmadıklarından üremeleri için ayrı bir tanka ihtiyaç vardır, yani Japon balıklarını akvaryum şartlarında üretmek zor ve meşakkatli bir iştir. Ama gene de bana göre en güzel akvaryum balıklarından birisi Japon balıkları, odaya girdiğinizde bile hemen tepki veriyorlar ve sanki sizi yanlarına çağırıyorlar. Bu davranış cichlid türlerinde göremediğim bir davranış türü. Bu balıklar o kadar tatlı balıklar ki insanın her gece yatmadan önce öpesi geliyor....
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Japon Balığı (Carrasius Forum Tarih
Japon Balığı Akvaryumu Kurulumu Resimli Akvaryum - Balık Dünyası 2 Nisan 2010
Japon balığı akvaryumu [ Japon Balığı Besliyenler Okuyun !] Akvaryum - Balık Dünyası 28 Mart 2010
Carrasius auratus (Japon Balığı) Akvaryum - Balık Dünyası 21 Eylül 2008
Meksika Japon ve Türk çocuklarının benzerlik ve farklılıkları Çocuk ve İslamda Eğitim 2 Mayıs 2014
Japon Balıkları Ne Zaman Yumurtlar? Akvaryum - Balık Dünyası 21 Ekim 2013

Bu Sayfayı Paylaş