James Cook/James Cook Eserleri /James Cook Hakkında

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda KaRDeLeN tarafından 27 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  James Cook/James Cook Eserleri /James Cook Hakkında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  James COOK (1728-1779)
  Temel Britannica


  [​IMG]
  Dünyanın en büyük kâşif ve denizcilerden biri olan James Cook, İngiltere'nin Yorkshire kentinde bir tarım işçisinin oğlu olarak dünyaya geldi. 13 yaşında bir mağazaya çırak olarak girdiyse de, kısa bir süre sonra Kuzey Denizi'nde, kömür taşıyan gemilerde çalışmaya başladı. Daha sonra donanmaya katıldı. Kısa sürede kaptan oldu. Kanada'daki St. Lawrence Irmağı' nin haritasını yaptı.
  Nevvfoundland kıyılarının haritasını yap*maktaki başarısı üzerine, 1768'de Büyük Okyanus'un güneyine yapılacak bilimsel amaçlı bir gezide Cook'a kaptanlık görevi verildi. Gemideki bilim adamları, Tahiti Ada-sı'nda Venüs gezegeni ile ilgili gözlemlerde bulunduktan sonra, Dünya'nın güneyinde var olduğuna inanılan efsanevi Terra Australis kıtasını aramaya koyulacaklardı. Cook, 80 tayfa ve üç bilim adamı ile birlikte Endeavour adlı gemiyle denize açıldı. Güney Amerika kıtasının güney ucundaki Horn Burnu'nu dolaşarak, Büyük Okyanus'un ortasındaki, Tahiti'nin de aralarında yer aldığı Cemiyet Adaları'na ulaştı. Daha sonra Yeni Zelanda kıyılarını keşfedip haritasını çıkardı. Yeni Zelanda'nın iki büyük adası arasındaki boğa*za sonradan Cook Boğazı adı verildi. Kaptan Cook batıya doğru yoluna devam ederek Avustralya'ya ulaştı. Geçtiği yerlerin İngilte*re'nin olduğunu ilan ederek, kıtanın doğu kıyıları boyunca kuzeye ilerledi. Yolculuğun başlangıcından tam üç yıl sonra, Doğu Hint Adaları ve Güney Afrika yolundan İngiltere' ye döndü.
  Cook 1772'de, güney denizlerini gidilebile*cek en uç noktaya kadar araştırmak amacıyla ikinci yolculuğuna çıktı. Güney Afrika'daki Cape Town'dan kalkıp, 1.000 gün boyunca bu soğuk bölgelerde 120 bin km yol alarak Dünya'nın çevresini dolaştı. Güney Kutup Dairesi'nin güneyine geçti ve Antarktika buz alanlarının ötesinde olamayacağı varsayımı ile güneyde bir kıta bulunmadığı kanısına vardı.
  Cook bir yıl kadar ülkesinde kaldıktan sonra, Asya'ya kuzeyden ulaşacak bir denizyo*lu bulmakla görevlendirildi. Ümit Burnu'nu dolaşıp doğuya geçerek, bir kez daha Yeni Zelanda'ya uğradı. Daha sonra, Büyük Ok*yanus'u geçip Kuzey Amerika kıyıları boyunca kuzeye giderek, Kuzey Amerika'nın Oregon'dan Kuzey Buz Denizi'ne kadar olan batı kıyılarının haritasını çizdi. Bering Deni*zi'nden geçerek Bering Boğazı'na girdi. Yolu*nun buzlarla kaplı olduğunu görünce, kışı geçirmek üzere, kuzeye giderken yolda keş*fetmiş olduğu Havvaii Adaları'na döndü. Ora*da Yerliler ile çıkan bir çatışmada öldürüldü.
  Kaptan Cook'un keşfettiği yerlerin çoğuna onun adı verildi. Cook, uzun yolculuklarda birçok denizcinin ölümüne yol açan iskorbüt hastalığının önlenmesinde taze sebze ve li*monun yararını ortaya çıkarmış olmasıyla da tanınır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - James Cook James Forum Tarih
James Gist Kimdir - James Gist Biyografisi Yerli - Yabancı Sporcular 31 Mart 2012
Günlerden Karayı Seçenler Kitabı - Henry James Kitap, Resim ve Dergi 17 Eylül 2011
Fredric Jameson Kimdir - Fredric Jameson Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 15 Eylül 2011
James Joyce Kimdir - James Joyce Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 14 Eylül 2011
James Matthew Barrie Kimdir - James Matthew Barrie Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 12 Eylül 2011

Bu Sayfayı Paylaş