Jaguar Hakkında Bilgi

'Kedi ve Köpekler' forumunda Mavi_inci tarafından 15 Şubat 2012 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Jaguar Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Jaguar -Jaguar Hakkında Bilgi

  [​IMG]  JAGUAR (Panthera (Jaguar rius) onca), Yeni Dünya'nın en büyük kedisidir. Bu kuvvetli hayvan kuyruğuyla birlikte 180-240 santim uzunluğunda ve 125 kilo ağırlığında olabilir. Meksika ve orta Amerika milletlerinin jaguar'a, «eltigre» yani «kaplan» deyip çalıların arasında benekli esmer vücudunu görünce tabanları yağlamalarına bu itibarla hic şaşmamalı. Kedilerin arasında yalnız arslanla kaplan, jaguar'dan büyüktür.

  Bu iri ve tehlikeli hayvan eskiden bulunduğu bölgelerin bazılarından yok olmuşsa da, bugün hâlâ güneyde Patagonya ile, kuzeyde Birleşik Amerika'nın güney eyaletleri arasında ve özellikle bütün Orta ve Güney Amerika'da bulunur. En yaygın bulunduğu yerleş şüphesiz, çok kere bataklıklarında barındığı tropikal ovalar ise de, kurak veya dağlık bölgelerde de bulunur.

  Jaguar'ın derin kükreyişi geceleri orman yaratıklarını uyandırıp korkudan titretir. Hiç bir hayvan bu iri kedinin saldırısından emniyette değildir. Akarsu boylarında alligator'a ve kemiriciler sınıfının devi su kobayı'na saldırmaktan çekinmez. Deniz kaplumbağası"nın da üzerine sıçrayarak onu ters çevirir ve kabuğunun içinden koparıp alır. İyi bir yüzücü olduğu için, kurtulmak üzere suya atılan avının arkasını bırakmaz. Ağaçlara tırmanıp şaşılacak bir çeviklikle daldan dala atlayabildiğim bildikleri için, ağaçlardaki maymunlar bile bu yırtıcı kedinin hırlamasını işittikleri vakit oralardan kaçmaya bakarlar! Balta girmemiş ormanın yaban domuzu «ta-yassu», jaguarın en sevdiği av hayvanlarından biridir. Evcil domuzlar da çok kere ona kurban olurlar.

  Jaguarların bazen de balık yemek isteyeceği tutar. O zaman bir ırmağın üzerine uzanan alçak bir dal, ya da suya hâkim durumdaki bir kaya seçer. Bu tüneklerin üstüne uzanıp ayağını suya daldırır ve göz koyduğu balığı yakalar. Balıkları kandırmak için kuyruğundan faydalandığı söylenirse de bu gibi söylentilerin doğruluğu şüphe götürür.
  Fakat jaguar'ın bazen insana saldırdığını gösteren deliller çoktur.

  İnsan eti yemeye alışan, tek Amerika hayvanı odur. Tabiî bütün jaguarlar insan avcısı değildir, ama böyle olanları da duyulmuştur. Bununla beraber bu gibi saldırılar seyrekleşmeye yüz tutmuştur. Amerika'nın büyük kedilerinin tüfekli insanoğlundan kaçınmayı öğrendikleri anlaşılıyor.


  Tehlikeli bir spor:

  Jaguar avı tehlikeli iştir, fakat hayvanın kürkü kıymetli olduğu için, birçok kimseler bu tehlikeyi göze alırlar. Jaguar'ın izini bulmakta ve onu kıstırmakta köpeklerden faydalanılır.
  Bu hayvan iyi bir koşucu olmakla beraber, sonunda köpeklerin elinden kurtulamaz. Bu takdirde puma gibi bazen bir ağaca tırmanır ve orada vurulur. Fakat jaguar'lar genellikle yerde kalıp düşmanlarıyla boğuşmayı tercih ederler. Yaralandıktan sonra dahi kendilerine fazla yaklaşan köpekleri paralarlar. Avcının kendi de hiddetinden kudurmuş canavarın anî ve ümitsiz bir saldırısından sakınmak mecburiyetindedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Jaguar Hakkında Bilgi Forum Tarih
2012 Jaguar X Type Resimleri Tuning 23 Mayıs 2011
BKS 2240 Jaguar 2400 W - Beko Elektrik Süpürgesi Ev Teknolojileri 21 Ocak 2011
2011 Jaguar XKR 175 Resimleri Motorlu Araçlar Dünyası 19 Eylül 2010
2011 Model Jaguar Xf Motorlu Araçlar Dünyası 9 Ağustos 2010
2011 Jaguar XKR Motorlu Araçlar Dünyası 18 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş