Jadakiss

'Sanatçı Tanıtımları' forumunda Mavi_Sema tarafından 26 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Jadakiss konusu
  Sponsorlu Bağlantılar


  [​IMG]


  Amerikalı rap sanatçısı Jadakiss, asıl ismiyle Jayson Tyrone Phillips, 1975’te Brooklyn’de dünyaya geldi. Küçük yaşta yarışmalara katılarak serbest stildeki becerisini sergileyen Jadakiss, ilk olarak Jack the Rapper Yarışması’ndaki performansıyla ilgileri üzerine çekti. Ruff Ryders’tan Dee ve Wah, Jadakiss’in tarzından çok etkilendi ve o tarihten sonra Ruff Ryders’ın stüdyosunda zaman geçirmeye başlayan rapçi DMX gibi isimlerin ilk hitlerini yazdıkları yerde, yani Ruff Ryders stüdyosunun hemen dışında, rap kapışmalarındaki yeteneğini konuşturmaya başladı.

  Jadakiss 1994’te Jamaal, Sheek Louch ve Styles P. ile birlikte Warlox ismini taşıyan bir grup kurdu. Bad Boy ile anlaşan grup daha sonra ismini The LOX olarak değiştirdi ve “Set It Off” parçasıyla müzik dünyasına adımını attı. Grup elemanlarının her biri The Notorious B.I.G ile yakın ilişki içerisindeydi. Özellikle de Jadakiss, B.I.G’nin kanatları altında aldığı isimlerden biri haline gelmişti. The LOX’un ilk hit parçası 1997’de Biggie’ye ithafen kaydedilen "We'll Always Love Big Poppa" parçası oldu. Ardından grubun 1998 tarihli “Money, Power & Respect” albümü geldi. Albümün çıkışından sonra grup Bad Boy şirketiyle yollarını ayırdı.

  Jadakiss’in ilk solo albümü “Kiss the Game Goodbye” ismiyle 2001 senesinde yayımlandı. Ruff Ryders/Interscope etiketiyle piyasaya sürülen albümde Snoop Dogg ve Swiss Beatz gibi iyi isimler yer almasına rağmen şarkılar ilhamdan yoksun ve birbirinin tekrarı gibi görünüyordu. Jadakiss, bu albümü Bad Boy’la imzalanan kontratın gereklerini yerine getirmek için hazırladığını belirtti. Nitekim albümden çıkan "Put Ya Hands Up" single’ı sanatçının kendisini albümden ne derece soyutladığını ima eden bir nakarata sahipti.

  Sanatçının ikinci albümü 2004’te “Kiss of Death” ismiyle piyasaya sürüldü. Albüm piyasaya sürülmesinden önce dinleyiciler arasında yapılan bir ankette çoğu Jadakiss hayranı, rapçinin liriklerinin yeterince kişisel olmamasından yakınmıştı. Bu nedenle de Jadakiss Anthony Hamilton’ın konuk olarak yer aldığı “Why?” isimli parçasının liriklerini en derin hislerle donattı. Parça Billboard Hot 100 listesinde 11 numaraya oturarak 2004 senesinin en başarılı hitlerinden biri oldu. Albümden ayrıca Mariah Carey’nin konuk olarak yer aldığı “You Make Me Wanna” parçası single olarak yayımlandı. Albümde yer alan diğer şarkılar “Why?”ın başarısını devam ettiremedi; fakat albüm platin plak statüsünde yer almayı başardı.

  2007’de Jay Z’nin “Roc-a-Fella” şirketiyle masaya oturan rapçi, Jay-Z ve Ruff Ryders takımından Dee ve Wah’la birlikte yeni albüm için çalışmalara başladı. Albümden sunulan ilk parçalar Sheek Louch ve Rick Ross’un konuk olarak yer aldığı “Down South”, “Can’t Hold Me Back (ft. Akon)” ve “Don’t Start Nothin” oldu. Albüme katkıda bulunan isimler arasında Jay-Z, Young Jeezy, Fabolous, Styles P, Sheek Louch ve Kanye West bulunuyor.
   

Bu Sayfayı Paylaş