Iyi Ile Güzel Arasındaki Fark

'İslami Kıssalar & Hikayeler' forumunda Dine tarafından 9 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Iyi Ile Güzel Arasındaki Fark konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İnsanlar tarihler boyunca hep güzelin peşinden koşmuşlardır. Çünkü gözün gördüğü güzellikler insanları cezbeder peşinden sürükler. Güzel bir kadın yüzünden geçmişte ülkeler arasında savaşlar bile olmuştur. Mesela Truvalı Helen gerçekten güzel bir kadındı. Fakat Yunanlılar ile Truvalıların arasındaki savaşa ve Truva’nın yıkımına sebep olmuştur. Orta Asya’da gittikçe kuvvetlenen ve Çin sınırlarını zorlayan Göktürklerin ikiye ayrılmalarının asıl nedeni de Çinlilerin aralarına sokmuş olduğu ve hakanları birbirlerine düşüren güzel bir Çin prensesiydi. Osmanlı döneminde güzelliği dillere destan olan Hürrem sultan diğer adı ile Roxelanna çevirdiği entrikalar ile Kanuni Sultan Süleyman’ı parmağında oynatmış ve kardeşleri birbirine katlettirmiştir. Sadrazam baltacı Mehmet paşanın güzel çariçe Katerina’ya karşı olan hayranlığı tarihin akışını değiştirmiştir. Güzel bir vücuda sahip olan ve bunu sergilemekten asla çekinmeyen kraliçe Mari Antuanet fakirlik içinde yaşamaya çalışan halkı için ‘’ ekmek bulamazlarsa pasta yesinler’’ diyebilecek kadar çirkin bir ruha sahipti.

  Günümüzde de insanlar hep güzelin peşinden koşmaktadırlar. Uyuşturucu ve fuhuş batağı içersinde medyatik olabilmek ve gündemde kalabilmek için her türlü rezilliği yapan bebek gibi güzel mankenlerimiz var.

  Bir iş görüşmesine gittiğinizde giyim ve kuşamınız yani dış görünümünüz en etkili faktördür. Yönetenler gibi yönetilenler de dış görünüme önem verdikleri için bankalarda ön sıralarda oturan elemanların güzel olmasına özen gösterirler. Çünkü bankaya gelen müşteri güzel bir bayanın kendisi ile ilgilenmesinde hoşlanır.

  Lüks bir otele gittiğiniz vakit eğer güzel bir kıyafete sahip değilseniz size gösterilen ilgi ve itibar şık giyimli birine gösterilenden daha azdır. Bunun içindir ki insanlar kıyafetlerine itina gösterirler. Etrafındakilerin beğenisini kazanmak hatta onları etkileyebilmek için giyinir ve süslenirler.

  Genelde güzel bir kadın güzel bir ev güzel bir araba hep insanları cezbetmiştir. Bunlar gözümüzün gördüğü güzelliklerdir. Oysa birde gözümüzün görmediği yada görmek istemediği güzellikler vardır. Buna biz kısaca ‘’iyi’’ tanımını yapmaktayız.

  Ey insanlar! Biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık. Ve örfler yoluyla tanışıp kaynaşasınız diye sizi milletlere boylara ayırdık. Hiç kuşkusuz Allah katında en seçkininiz sakınılması gereken şeylerden en çok sakınanınızdır. Allah her şeyi bilir her şeyden haberdardır.
  HUCURAT SURESİ 13.

  İyilik Allah katındaki en büyük güzelliktir.

  Güzel olan her şey iyi değildir… ama iyi olan her şey güzeldir…

  İçki içmek güzeldir… insana tatlı bir sarhoşluk verir. Uyuşturucu ve sigara güzeldir… insanı hayal âlemine daldırır. Ama iyi değildir…

  Oysa iyilik öyle değildir. Güzellik geçicidir… ama iyilik kalıcıdır. Bazen size yapılmış olan bir iyilik yada sizin bir başkasına yapmış olduğunuz iyilik asla unutulmaz derin izler bırakır.

  Güzellikle çirkinlik/iyilikle kötülük bir olmaz! Kötülüğü en güzel tavırla sav! O zaman görürsün ki seninle arasında düşmanlık bulunan kimse sımsıcak bir dost gibi oluvermiştir. FUSSİLET SURESI 34.

  Güzel ve çirkin gözlerimiz ile yapmış olduğumuz değerlendirmenin ürünü olan kavramlardır. Eğer gözlerimiz olmasa idi güzel ve çirkin kavramları olmazdı. Ama iyi ve kötü olurdu.

  Bir cenaze namazında ‘’merhumu nasıl bilirdiniz ? ‘’ diye imam sorduğunda hiç kimse ‘’güzel insandı…’’ demez. ‘’ iyi bilirdik’’ der.

  Siz siz olun asla güzelin peşinden koşmayın… iyinin peşinden koşun… çünkü eğer iyi bir şeye sahipseniz zaten güzeli bulmuşsunuz demektir.


  ALLAH YAR VE YOLDAŞINIZ OLSUN.

  (Akın Örsmen 6.12.2007)
  YOL GÖSTERİCİ
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Güzel Arasındaki Fark Forum Tarih
Çiçekler Arasındaki Güzeller - Bebek Resimleri Çocuk - Bebek Resimleri 13 Şubat 2011
İki Dere Arasındaki Gizli Kalmış Güzellik - Kıyıköy / Kırklareli Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 26 Şubat 2010
Fransa Almanya Ve Osmanlı Arasındakı Güzel Bir Hadise Ülke Kültürleri 5 Eylül 2008
3. sınıf Türkçe Tasarruf Ne Güzeldir cevapları Eğitim Bilgileri 25 Eylül 2017
Çevreyi korumak güzelleştirmek için neler yapılmalı kısaca Doğa ve Bitkiler 22 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş