Iturbide Sarayı Hakkında Bilgi

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda SeLeN tarafından 2 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Iturbide Sarayı Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Iturbide Sarayı Meksika - Iturbide Sarayı Hakkında - Iturbide Sarayı Tarihçesi  Iturbide Sarayı (İspanyolca: Palacio de Iturbide), Meksika’nın başkenti Mexico City’nin tarihi şehir merkezinde yer almakta olan büyük bir konaktır. Tam adresi Madero Caddesi, No: 17, Mexico City’dir.

  San Mateo Valparaíso Kontu Miguel de Berrio y Saldívar tarafından kızına düğün hediyesi olarak inşa edilmiştir. Yapı Palermo’da yer alan sarayın kopyasıdır.

  [​IMG]

  Tarihçe

  Yapıya “Iturbide Sarayı” adı verilmesinin sebebi Meksika’nın, İspanyol İmparatorluğu’ndan bağımsızlığını kazandıktan sonraki ilk kralı olan Agustín de Iturbide’nin bu binada yaşadığı dönemde krallık ünvanını kabul etmesidir. I. Augustin’in hüküm sürdüğü 1821 ile 1823 yılları arasında bu bina Kraliyet Sarayı olarak hizmet vermiştir. Yapı üç katlı olup, bir ara kat da mevcuttur. İtalyan mimarisinin etkilerinin belirgin olduğu tasarım ağırlıklı olarak Barok tarzındadır.

  Günümüzde işlevi

  19. yüzyılın başında kolej binası olarak kullanılan yapı, 1855 yılından itibaren otel olarak işlev göstermiştir. 1965 yılında Meksika Ulusal Bankası tarafından satın alınan yapı 1972 yılından itibaren Banamex Kültür Vakfı (İspanyolca: Fomento Cultural Banamex) tarafından kullanılmaya başlanmıştır. 2002 ile 2004 yılları arasından restorasyondan geçmiş bu yapı günümüzde Banamex Kültür Vakfı tarafından kullanılmakta olup Banamez Kültür Sarayı (İspanyolca: Palacio de Cultura Banamex) ismi ile de anılmaktadır. Yapıda geniş alanlara yayılmış geçici sanat sergilerine ek olarak yetişkin ve çocuklar için sanat dersleri de verilmektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Iturbide Sarayı Hakkında Forum Tarih
Dolmabahçe sarayı ile Topkapı sarayı farkları nelerdir kısaca Tarihi Eserler Antikalar 6 Şubat 2017
İmkb Sarayıcı İlköğretim Okulu Bilgileri Merkez Bingöl Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 1 Ağustos 2012
İshak Paşa Sarayı Nerededir, Kim Tarafından Ne Zaman Yapılmıştır? Ağrı Tanıtımı 18 Mart 2012
El Hamra Sarayı, El Hamra Sarayı Nerede, El Hamra Sarayı Hangi Ülkededir Seviyeli-Ciddi Konular 20 Aralık 2011
Ay Sarayı Kitabının Yazarı Kimdir Kitap, Resim ve Dergi 20 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş