İtirafçı - 12 Eylül Metris'ten Gerçek Bir Yaşam Öyküsü - Memik Horuz

#1
Sponsorlu Bağlantılar
İtirafçı - 12 Eylül Metris'ten Gerçek Bir Yaşam Öyküsü - Memik Horuz - Kitap Özet

Kitap Özet


Erol Çetin isimli itirafçının Dağda militanlarla röportajlar yaptı. "Röportajlar Özgür Gelecek isimli dergide de çıktı" diyerek suçladığı gazeteci Memik Horuz, 17 Haziran 2001 tarihinde İstanbul Çemberlitaş'ta gözaltına alınmıştı.TKP/ML TİKKO üyesi olduğu iddiasıyla tutuklanan Horuz, 13 Haziran 2002'de, Ankara 2 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi'nce (DGM) 15 yıl hapisle cezalandırılmıştı. Memik Horuz, 6 yıl kaldığı Bolu F Tipi Cezaevi'nden 30 Ocak 2007 tarihinde tahliye oldu.

Memik Horuz tahliye olduktan sonra da gazeteciliği sürdürdü. Şu anda, 12 Eylül askeri faşist darbe tarafından aranır duruma düştüğü için yarım bıraktığı okuluna devam eden Horuz, tasarladığı Firari-Metris Belgeseli filmi için çalışırken, dosya okumalarının bir aşamasında İtirafçıyı yazmaya karar verdi.

Yazar kitabının önsözünde bunu şöyle açıklıyor: Dosyalar arasında, itirafçının ismiyle ayrıca klasörlenmiş belgeleri incelediğimde, bataklığa düşmüş bir insanın çırpınışını gördüm. Genel doğru politik değerlendirmelerimizin ötesinde, kanıyla-canıyla, korkusu, endişesi, savrulmaları ve umutlarıyla ayakta durmaya çalışan, devlet tarafından pinpon topuna çevrilmiş ve ilginçtir ki bütün yaptıklarını iyi niyetle yaptığına inanan özgün bir İnsan olgusuyla karşılaşınca, karar vermekte hiç güçlük çekmedim.

Kitap Kapakİtirafçı - 12 Eylül... Metris'ten Gerçek Bir Yaşam Öyküsü
Memik Horuz
· Belge Yayınları
· Basım Tarihi : 01 - 2010
· ISBN : 9789753444330
· Sayfa Sayısı : 304
· Etiket Fiyatı : 15.00 TL
 

Üst