Istiklal İlköğretim Okulu Seyhan Adana

'Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız' forumunda SeLeN tarafından 21 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Istiklal İlköğretim Okulu Seyhan Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Istiklal İlköğretim Okulu Hakkında - Istiklal İlköğretim Okulu Tanıtım - Istiklal İlköğretim Okulu Resimleri - Istiklal İlköğretim Okulu İletişim Bilgileri


  ADANA İSTİKLAL İLKÖĞRETİM OKULU TARİHÇESİ

  Okulun binası 1902 yılında o zamanın fabrikatörlerinden ve Adana’nın en zengin Rumlarından Havaca Atanaş Tırpani tarafından kızına ev olarak yaptırılmıştır. Yakın zamana kadar Tırpani Fabrikası olarak anıldı.
  Bina aslen kargirdir. İnce tuğla ile örülmüştür. Kapı, pencere, panjur ve merdiven gibi doğrama aksamının İtalya’da yaptırıldığını söylerler.
  Bina zemin katından sonra iki kattır. Çatının güney kısmında yazlık iki oda ile geniş bir taraça ilave edilmiştir. Burada yazın oturulabilinir.
  Bütün binada irili ufaklı 25 oda bulunur. İkinci katta caddeye nazır ve binaya giriş kapısı sahanlığının üstünde bir balkon vardır. Bu balkonun iki köşesi binaya bağlı ise de diğer iki köşesi bir metre mermer kaide ve dört metre oluklu mermer sütun üstüne oturtulmuştur. Bütün başlıkları İyon mimarisi tarzındadır.
  Bu güzel sütunlarla mermer merdivenleri ve mermer şömineleri ile şehrin en güzel binalarından biri olmak vasfını taşımaktadır.
  Birinci Cihan Harbinde Rumların memleketten uzaklaştırılmaları üzerine bina muvakkat bir zaman için Alman Mektebi olmuştur. Bu devrede yetişen talebelerden ( Eski İçel Milletvekili) Turhan Cemal Beriuker’in kardeşi Şekip Beriker vardır.
  Mütareke yıllarında bir müddet Fransızların işgalinde kalmış ve meşhur General Vaygand’ın karargahı olarak kullanılmıştır.
  Kuruluştan sonra Ağazade Hulusi adına hayırsever zat binaya beş bin altın liraya satın alarak Maarif işlerinde kullanılmak şartıyla Seyhan Vilayetine bağışlamıştır. (Teşrinievvel 1339)
  1925-1950 yılları arasında Kız Muallim Mektebi olarak kullanılmış, Kız Muallim Mektebi şimdiki Erkek Lisesi’ne kaldırılınca bu bina da muhtelit Ortaokula tahsis edilmiştir.
  O tarihlerde Mümtaz Bey Vali ve İsmail Habip Sevük de Maarif Emini bulunmaktadır.
  1934-1935 Yılında Kız Lisesi’nin açılması üzerine, kızlar Kız Lisesi’ne ve erkek öğrencileri de Birinci Ortaokul (Tepebağ) kayıt edildiler.
  Bu bina Erkek Lisesi’ne bağlı bir bölüm halinde kullanılmıştır. İki yıl sonra 1937-1938 ders yılı başında (İkinci Ortaokul) olaraka müstakilen tedrisata başlamıştır.
  Bina 1150 Metrekare arsa üzerine kurulmuşken zaman zaman etrafında istimlaklar yapılmış, arsa miktarı 3462 Metrekareye çıkarılmıştır.
  Bunun 900 metresi binaların işgal ettikleri saha olup 2562 metresi tamamen boş ve tesviye edilmiş spor alanıdır.
  1150 metrekare üzerine kurulmuş asıl bina kadastroda Vilayet adına tescil edildiğinden Özel İdareye intikal etmiş ve zaman zaman istimlak edilmiş olan 7 parsel de 2312 Metrekare arsa ise maliye hazinesine ait bulunduğundan binanın mülkiye karışık bir şekle girmiştir

  Istiklal İlköğretim Okulu Adana Seyhan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bir okuldur.
  .
  Bağlı olduğu kurum: Milli Eğitim Bakanlığı

  Bulunduğu Yer: ADANA / SEYHAN

  Adı: ISTİKLAL İLKÖĞRETİM OKULU

  Adresi: Hurmali Mah.Kurtuluş Cad.

  Telefon Numarası: 3224359415

  Faks Numarası: 3224314355

  Faks Numarası: Bilgi Yok

  E-mail Adresi: Bilgi Yok

  Web Adresi: Yapım Aşamasındadır


  [​IMG]
  Kaynak : webrehberi.biz - www.meb.gov.tr

  Okulunuz Hakkında Bilgi Ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Istiklal İlköğretim Okulu Forum Tarih
Istiklal İlköğretim Okulu Bilgileri Manyas Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 13 Haziran 2012
Düzağaç İstiklal İlköğretim Okulu Bilgileri Sinanpaşa Afyonkarahisar Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 10 Nisan 2012
Istiklal İlköğretim Okulu Bilgileri Edremit Balıkesir Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 9 Nisan 2012
İstiklal İlköğretim Okulu Bilgileri Yenimahalle Ankara Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 29 Aralık 2011
İstiklal İlköğretim Okulu Bilgileri Akhisar Manisa Manisa Tanıtımı 29 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş