Isparta'da Ramazan Sofraları İçin Hazırlanan Yemekler

'Akdeniz Bölgesi' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 27 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Isparta'da Ramazan Sofraları İçin Hazırlanan Yemekler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Isparta'da Ramazan Sofraları İçin Hazırlanan Yemekler

  Isparta Vali Yardımcısı Mehmet Yıldız, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünce Isparta mutfağına yönelik araştırma yapıldığını belirterek, bu araştırmalar sonucunda Isparta mutfağının bir hayli zenginin olduğunun anlaşıldığını kaydetti.

  Isparta’da üç aylarda ve kandil günlerinde irmik helvası, pişi veya nokul dağıtıldığını bildiren Yıldız, muharrem ayında aşure ve ölünün kırkıncı günü pişi yapılarak komşulara dağıtıldığını söyledi.

  Isparta mutfağında tutmaş, oğmaş ve toyga çorbaları ile sülüklü çorba ve irmik çorbasının ayrı bir yeri olduğunu ifade eden Yıldız, et yemeklerinden de tandır kebabı, yoğurtlu et, tas kebabı, çömlek kebabı, banak, yumurta mıhlaması, kapama (bütünet), kabine, pastırmalı keşkek, balık doldurması, kapama (papaz yahnisi), balık kurmasının sık yapıldığını bildirdi.

  Yıldız, ilde sebze yemeklerinden uzun kabak, şalgam aşı, patlıcanla yapılan yatırtma; böreklerden ise kuyruğu sulu, saç böreği, ince börek ve nokulun tercih edildiğini kaydetti.

  Yıldız, tatlılardan da peynir baklavası, samsa, güllaç, zerde, haşhaş helvası ve sırmanın sofraları süslediğini söyledi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Isparta'da Ramazan Sofraları Forum Tarih
Isparta'da Kullanılan Bazı Deyimler ve Anlamları Akdeniz Bölgesi 13 Temmuz 2010
Isparta'da Gülyağı Nasıl Üretiliyor Akdeniz Bölgesi 27 Mart 2009
Isparta'da halicilik Akdeniz Bölgesi 27 Mart 2009
Isparta'da Kültür ve Sanat Akdeniz Bölgesi 30 Kasım 2008
Salon Şampiyonası Isparta'da! Diğer Spor Dalları 15 Kasım 2008

Bu Sayfayı Paylaş