Islak saç yüz felci yapıyor

'Genel Sağlık' forumunda KaRDeLeN tarafından 31 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Islak saç yüz felci yapıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kışın saçları kurutmadan sokağa çıkmak, ıslak saçlarla rüzgara maruz kalmak; migren, soğuk algınlığı ve yüz felci gibi ciddi sorunları beraberinde getiriyor.

  Gece banyodan sonra saçları kurutmadan uyumak da ıslak saçla sokağa çıkmak kadar tehlikeli. Memorial Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Abdullah Özkardeş, “ Islak saçla dışarı çıkmanın zararları ve dikkat edilmesi gerekenler” hakkında bilgi verdi.
  Islak Saç Migreni Tetikliyor!

  Islak saç migrenin tetikleyicisi olabilir. Migren ağrıları, neredeyse 4 kadından birinde görülen, ataklar halinde ortaya çıkan, başın bir bölümünü etkileyen, zonklama ve bulantı yapabilen ağrılardır. Hastalar ataklar sırasında ışıktan, gürültüden ve kokulardan rahatsızlık duyabilirler. Her migren atağının -hasta farkında olmasa da- bir tetikleyicisi, başlatıcısı vardır. Saçı kurulamamak, ıslak saçla dolaşmak, nadir de olsa migren ağrılarını başlatabilir. Böyle bir durumu tespit eden hastalar, banyodan sonra saçlarını iyice kurutmalı, banyo sonrası nemli saçlarla gezmemelidir. Ayrıca banyo yapmakla ilgili, diğer bir ağrı türü vardır ki, bunların bir kısmı hemen tıbbi inceleme ve tedavi gerektirir (Bath related headache-BRH).

  Yüz Felcine Dikkat!
  Islak saçlarla, soğuk ve rüzgarlı havalarda gezmek, uykuya dalmak, klima karşısında bulunmak veya hava akımının olduğu yerlerde oturmak, yüz felci gibi ciddi sayılabilecek bir durumla da sonuçlanabilir. Yüz siniri, yüzün iki tarafında da bulunur ve yüzün mimik kaslarına kumanda eder. Yani yüz felci olan bir hasta, kaşını kaldıramaz, gözünü sıkamaz ve ağzını büzemez. Bu durum genellikle iyileşen bir süreç olsa da, ilaç tedavisi gerektirir ve iyileşme zaman alır. Yüzle ilgili fonksiyonların kaybının yanı sıra estetik bir bozulma da yaratır. Korunmak için, saçların mutlaka iyi bir şekilde kurutulması gerekir.

  Sinüzit ve Gribe De Neden Oluyor

  Islak saçın getireceği diğer önemli bir sağlık problemi de, gribal enfeksiyonlar ve sinüzitlerdir. Bunlar yine tedavi gerektiren, iş gücü kaybına neden olan hastalıklardır.
  Saçlarınızı Kurutmaya Özen Gösterin
  - Saçlarınızı kurutmadan dışarı çıkmayın.
  - Banyodan sonra saçlarınızı kurutma makinesi ile kurutun ve diplerinin nemli kalmasını önleyin.
  - Saçlarınızı banyodan sonra evde olsanız bile mutlaka kurulayın.
  - Saçlarınız ıslak olarak acil sokağa çıkmanız gerekiyorsa baş, ense ve kulaklarınızı mutlaka bir bere ve atkı ile kapatın.
  - Açık alanlarda ve hava akımının yoğun olduğu yerlerde bulunmaktan kaçının.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Islak saç yüz Forum Tarih
Islak Saçların Neden Olduğu Hastalıklar Nelerdir? Genel Sağlık 27 Haziran 2011
Kışlakonak İlköğretim Okulu Bilgileri Alaçam Samsun Samsun Tanıtımı 19 Şubat 2012
Kışlak Nedir, Kışlak Hakkında Bilgi Doğa ve Bitkiler 16 Kasım 2011
Rüyada ıslaklık görmek (2011) nedemektir Rüya Tabirleri 16 Mayıs 2011
Yaşettin Kışlak Kimdir - Yaşettin Kışlak Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 4 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş