Isırma ve Tırmalama İle Geçen Bir Zoonoz (CSD)

'Kedi ve Köpekler' forumunda Siraç tarafından 23 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Isırma ve Tırmalama İle Geçen Bir Zoonoz (CSD) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Isırma ve Tırmalama İle Geçen Bir Zoonoz (CSD)

  Cat Scratch Disease (CSD) küçük gram negatif bir basilin neden olduğu enfeksiyöz bir hastalıktır. Lezyonlar genellikle kedilerin tırmalamasını takiben ortaya çıkmaktadır.

  Hastalıkta ilk belirtiler baş boyun ve uzuvlarda ortaya çıkar. İnce deri bölümlerinde papül veya püstüller (kabartılar veya içinde akıntı olan şişlikler) göz yaşarması veya gözde granulom (göz basıncının artması) gelişebilir. Mukozalarda ağrılı yaralar, dökülmüş doku parçaları ortaya çıkabilir. Diş etlerinde yangı görülür. Hastalarda bu belirtilerin hepsi mevcut olduğu gibi bazen sadece tek bir bozukluk da görülebilir.

  Lefadenopati (lenf yumrularında yangı, şişlik, içinden irin çıkması) genellikle tırmalamayı takiben iki hafta içerisinde gelişir. Daha çok baş ve boyun lenf yumruları büyür. Göğüs inguinal (kasık bölgesi) ve bacak lenf yumruları daha az büyürler. Lenf yumruları büyüklükleri 1 cm 'den fazladır. Bazı olaylarda 8-10 cm ulaşır. Lenfadenopati 2-4 ay kadar devam eder. Hastalarda 38.3-42.2 'C varan bir ateş keyifsizlik, iştahsızlık, bitkinlik, baş ve boğaz ağrısı, nadiren de dalak yangısı ve paratroit bezinde büyüme görülür. Bazı hastalarda merkezi sinir sistemi bozukluklarına da rastlanır.

  Böyle bir olayla karşılaştığınızda doktora kedi tırmaladığını ve bunun CSD olabileceğini söylemeniz iyi olacaktır. Bu olay bazen gözden kaçabiliyor.

  Bu kötü huylu bir hastalık değildir, genellikle 2-4 ay içerisinde kaybolur. Fakat ağrılı olaylarda analjezik (ağrı kesici) kullanılır. İrinli olaylarda drenaj (irine yol açılması) yapılabilir. Çok şiddetli durumlarda damar içi trimethoprim-sulfamethoxazole (antibiyotik) uygulamaları yapılır. Fakat bunun kesinlikle hekim kontrolünde yapılması şart. Bir takım testlere de gereksinim duyulabilir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Isırma Tırmalama İle Forum Tarih
İtin Isırmayanı, Atın Osurmayanı Olmaz Atasözünün Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 9 Aralık 2011
Kene Isırması ve Kene Isırmasında Yapılması Gerekenler Nelerdir? Genel Sağlık 26 Haziran 2011
rüyada ısırmak(2011) görmek nedemektir Rüya Tabirleri 16 Mayıs 2011
Dudak ısırmak nedir - Dudak ısırmak deyimi anlamı Atasözleri & Deyimler 30 Ocak 2011
Gözü ısırmak nedir - Gözü ısırmak deyimi anlamı Atasözleri & Deyimler 28 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş