Isı Transferi ve Isı Transferi Tipleri

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_Sema tarafından 6 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Isı Transferi ve Isı Transferi Tipleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Isı Transferi
  Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Isı transferi, sıcaklıkları farklı iki veya daha fazla nesne arasında iletim, konveksiyon ya da ışınım yoluyla (veya bu yolların birbiri ile olan kombinasyonları yoluyla) gerçekleşen enerji transferinin incelenmesidir. Bu transferin matematiksel olarak modellenmesi ısı transferi dersinin temel konusunu oluşturur. Termodinamik, akışkanlar mekaniği ve malzeme ile ilişkilidir. Taşınımla ısı transferi temel olarak moleküllerin kitleler halinde hareketinden kaynaklanır. İki farklı sıcaklıktaki yüzey arasında hareket halindeki akışkan bu hareketi sırasında ısı taşınımını sağlar.
  İletimle ısı transferi ise durgun bir ortamda gerçekleşir, birbirleriyle temas halindeki moleküllerin kafes yapısındaki titreşimler sayesinde ısı bir sonraki moleküle taşınır.
  Işınımla Isı Transferinde ise ısı transferi için bir ortama gerek duyulmaz. Birbirini gören yüzeyler arasında sıcaklık farkı olduğu sürece ışınımla ısı transferi olduğunu söylemek mümkündür.

  Isı Transferi Tipleri


  • Kondüksiyon ya da iletim , madde veya cismin bir tarafından diğer tarafına ısının iletilmesi ile oluşan ısı transferinin bir çeşididir. Isı transferi daima yüksek sıcaklıktan, düşük sıcaklığa doğrudur. Yoğun maddeler genelde iyi iletkendirler; örneğin ****ller çok iyi iletkenlerdir.
  • Konveksiyon ya da taşınım, katı yüzey ile akışkan arasında gerçekleşen ısı transferinin bir çeşididir. Akışkan içindeki akımlar vasıtası ile ısı transfer edilir. Akışkan içindeki veya akışkanla sınır yüzey arasındaki sıcaklık farklarından ve bu farkın yoğunluk üzerinde oluşturduğu etkiden doğabilmektedir.
  • Işınım yolu ile ısı transferi, fotonlar (elektromanyetik radyasyon) yolu ile olan ısı transferidir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Isı Transferi Isı Forum Tarih
Isı Transferi Ve Yalıtım Kısa Bilgi Konu Dışı Başlıklar 20 Ekim 2012
Isı Transferi ve Yalıtım Nedir Isı Transferi ve Yalıtım Nasıl Olur Diğer Mesleki Bilgiler 17 Aralık 2008
Aile sevgisi konulu deneme yazısı örneği Makaleler-Denemeler Bugün: 00:27
Necip Fazıl Kısakürek kişisel özellikleri kısaca Biyografi & Otobiyografi Pazar 19:55
Olgu ve görüşten hangisinde bilimsellik vardır kısaca Sorular ve Cevaplar Cumartesi 19:08

Bu Sayfayı Paylaş