Isı iletimi ve yalıtımı hangi durumlarda gereklidir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 13 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Isı iletimi ve yalıtımı hangi durumlarda gereklidir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Isı iletimi ve yalıtımı hangi durumlarda gereklidir?
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  İzolasyon Nedir Neden Yapılır?
  İzolasyon tabiatın ve içinde bulunduğumuz mekanların korunmasıdır. Yaşadığımız ortamların izolasyonu, sağlıklı bir yaşamın garantisi ve tabiatın korunarak gelişmesine yardımcı olmaktır.

  İzolasyon yaşadığımız ortamların sağlıklı olması için şarttır.

  Bir ameliyat sırasında ortamın her türlü olumsuz koşuldan izole edilmesi gerekliliği var ise sağlıklı yaşayabilmemiz için de yapılarımızın su ve ısı izolasyonuna ihtiyacı vardır.

  Unutmayalım ki yapıların ihtiyacı olan izolasyon, insanların daha sağlıklı yaşayabilmeleri için gereklidir.

  İzolasyon enerji tasarrufu için gereklidir.

  İzolasyonun diğer bir anlamı da enerji tasarrufudur. Bu da hem kendimiz hem de yurdumuz için tasarruf anlamna gelir.

  İzolasyon ülkemiz ekonomisine kaynaklar yaratır.

  Daha az enerji harcanması, ülkemizin daha az döviz kaybetmesi anlamına gelir. Oluşan döviz fazlasının, yeni yatırımlara dönerek insanımıza iş olanakları ve yatırım olarak tekrar dönmesi sağlanmış olacaktır.  Isı İzolasyonu
  Isı Yalıtımı Nedir ve Neden Yapılmalıdır?

  Yapıların uzun yıllar boyunca değerini koruması ancak, yapı iyi tasarlanmışsa, iç ve dış etkenlerden doğru biçimde korunmuşsa gerçekleşebilir. Yapıların iç ve dış etkenlerden doğru biçimde korunması; yalıtım ile sağlanabilir. Yalıtım sistemlerinin esas amacı; yapı bileşenleri ve taşıyıcı sistemi dış etkenlerden koruyarak; kullanım amacına uygun sağlık ve konfor şartlarının yapı içerisinde hüküm sürmesini sağlamaktır. Bina içerisinde konforlu yaşam koşullarının oluşturulması insan sağlığı için ne kadar önemli ise yapının dış etkenlere karşı korunması da; içerisinde yaşadığımız, sağlam ve uzun ömürlü olmasını beklediğimiz yapılar için aynı öneme sahiptir.

  Dünya üzerindeki birincil enerji kaynaklarının hızla tükenmesi üzerine gelişmiş ülkeler başta olmak üzere tüm ülkeler enerji ihtiyaçlarını kontrol altına alma ve enerjiyi etkin kullanma yöntemleri geliştirmişlerdir.Ülkemizde de; başta sanayi ve konut sektörlerinde olmak üzere, enerji tüketimleri her geçen yıl artmaktadır. Konutlarda kullanılan enerjinin büyük bir kısmı ısıtma ve soğutma amaçlı olarak tüketilmektedir. Söz konusu bu enerjinin; etkin kullanılması, ısı yalıtımı ile sağlanabilir. Bina zarfı, binanın iç ortamını dış ortamdan ayıran yapı elemanlarını kapsar. Duvarlar, pencereler, kapılar, döşeme, tavan ve çatı, bina zarfını oluşturur. Sağlıklı yaşam koşullarının yaratılması, yakıt tüketimlerini azaltarak; kullanıcının düşük yakıt masrafları ile sistemini işletmesinin ve dolayısıyla hava kirliliğinin azaltılmasının sağlanması, binanın iç ve dış etkenlerden korunarak ömrünün uzatılması amacıyla; yapı bileşenleri üzerinden, farklı sıcaklıktaki iki ortam (dış hava – yaşanan mahaller) arasındaki ısı geçişini azaltmak için yapılan işlemlere ısı yalıtımı denir.
  Binalarımız kışın soğur, yazın ise ısınır. Kışın kömür, doğalgaz gibi yakıtlar kullanarak evimizi soğumaması için ısıtır; yazın ise ısınan evimizi klimalarla soğuturuz.

  Isı yalıtımı, kışın ısınmak yazın da serinlemek için harcadığımız enerjiyi azaltmak ve daha rahat ortamlarda yaşamak amacıyla binaların dış cephe duvarları, cam ve doğramaları, çatıları, döşemeleri ve tesisatlarında, ısı geçişini azaltan önlemler almaktır.

  Yönetmeliklere uygun yapılacak ısı yalıtımı, ısınma veya serinleme amacıyla yaptığımız harcamalardan ortalama % 50 tasarruf ederek yazın serin kalmaya kışın daha iyi ısınmaya imkan sağlar. Dengeli oda sıcaklıkları yaratarak konforlu ve sağlıklı mekanlar oluşturur. Evlerde küflenme, siyah leke ve mantar oluşmasına neden olan yoğuşmayı (terlemeyi) önler. Isı yalıtımıyla ayrıca yakıt tüketimi ve dolayısıyla atık gazlar azaltılarak çevrenin korunmasına katkıda bulunulur.

  Isı yalıtımı binanın nerelerine yapılır?

  Binaların çatı,teras ve duvarlarına
  Toprak temaslı mahallere
  Katları ayıran döşemelere
  Tesisat boruları ve havalandırma kanallarına
  Garaj, depo gibi ısıtılmayan bölümlere bakan duvarlara yapılır.

  Ayrıca özel kaplamalı yalıtım camı üniteleri ve yalıtımlı doğramalar kullanılarak kışın pencerelerden oluşan ısı kayıpları azaltılır, yazın binaya güneş ısısı girişi sınırlanır.


  Isı yalıtımı nasıl yapılır?

  Isı yalıtımı evlerimizin çatı, döşeme ve dışa bakan tüm duvarlarına ısı geçirmeyen malzeme uygulanmasıyla yapılır. Pencerelerde de özel kaplamalı yalıtım camı üniteleri ve yalıtımlı doğramalar kullanılmalıdır. Isı yalıtımı binaların içinden veya dışından uygulanabilir. Isı yalıtımının önemli bir unsuru da tesisatların yalıtılmasıdır.

  ISI YALITIMINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
  YANLIŞ: Binamız dışarıdan su alıyor, yüzeye sıva veya zift sürerek kalıcı bir
  çözüm elde edebiliriz.
  DOĞRU: Öncelikle duvarınızda su bulunmasına neden olan etkenlerin araştırılması ve bunlara karşı önlem alınması gerekir. Isı yalıtımı olmamasından kaynaklanan bir durumda, içten veya dıştan ısı yalıtımı yapılarak sorun çözülmeli. Özellikle yağışlı günlerde dışarıdan su sızması söz konusu ise yapınızdaki çatlaklar veya boşluklar, su sızdırmaz malzemeler kullanılarak tamir edilmelidir.
  YANLIŞ: Sürülerek uygulanan ısı yalıtım malzemesi vardır.
  DOĞRU: Boya ve benzer malzemelerle ısı yalıtımı yapılamaz. Isı yalıtımı, ısı iletkenlik katsayısı düşük, belli bir kalınlığı olan malzemeler ile yapılır. Kalınlık arttıkça ısı yalıtım miktarı artar. Sıva ve boya tabakaları ısı yalıtımı yapmaz.
  YANLIŞ: Sıcak bir bölgede yaşıyoruz. Isı yalıtımı yaptırmamıza gerek yok.
  DOĞRU: Isı yalıtımı kışın ısınmak, yazın serinlemek için harcadığımız enerji ve yakıttan tasarruf sağlar. Bir binanın soğutulması, ısıtılmasından daha fazla enerji gerektirdiği için sıcak iklim bölgelerinde de mutlaka ısı yalıtımı yapılmalıdır.
  YANLIŞ: Binamızın duvarları gaz beton ile örülmüştür. Ayrıca ısı yalıtımı yaptırmamıza gerek yoktur.
  DOĞRU: Gaz beton bir yapı malzemesi olup ısı yalıtım malzemesi değildir. Yapı hangi malzemeden yapılmış olursa olsun kolon ve kirişler dahil olmak üzere tüm cepheler, çatı ve taban mutlaka ısı yalıtım malzemeleri ile yalıtılmalı ve pencerelerde özel kaplamalı yalıtım camı üniteleri ve yalıtımlı doğramalar kullanılmalıdır.
  YANLIŞ: Binamız özellikle kuzey tarafından soğuk alıyor. Sadece kuzey cephesine yalıtım yaptırmamız yeterli olacaktır.
  DOĞRU: Sadece tek cephede yapılan yalıtım, ısı köprüleri oluşturur. Yalıtımın yapılmadığı diğer cephelerde problemler devam edecektir. Bu nedenle tüm yapı bileşenlerinde (çatı, duvar, döşeme, çıkma, cam ve doğrama) yalıtım yapılmalıdır.
  YANLIŞ: Isı yalıtımını kendi başıma ya da tanıdık ustalar vasıtasıyla uygulayabilirim.
  DOĞRU: Binanız mutlaka uzmanlarca incelenmeli ve sorununuzun çözümüne yönelik olarak yapılacak ısı yalıtımı uygulamaları, konusunda bilgi birikimi olan yalıtım
  firmalarınca yapılmalıdır.
  YANLIŞ: Dış cepheme cam mozaik, PVC, alüminyum vb. kaplama malzemeleri yaptırırsam ısı yalıtımı yaptırmama gerek kalmaz.
  DOĞRU: Kaplama malzemeleri ısı yalıtımı yapmazlar. Bu malzemelerin işlevleri ile ısı yalıtımını karıştırmamak gerekir.
   

 3. gerçekten çok güzel yazmışsın slen çok teşekkürler :)
   

 4. ben ısı iletimini sorarken siz bize ısı yalıtımını gösteriyorsunuz Allahım ya düzgün bir site bulamayacakmıyım
   

 5. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Isı iletimi nedir ve ısı iletimi çeşitleri nelerdir

  Isının yayılmasında üç yol mevcuttur.

  1) İletim yolu ile yayılma

  2) Işıma yolu ile yayılma

  3) Konveksiyon ile yayılma


  İletim ile yayılmada bir katı madde örneğin metal ısıtılınca içindeki tanecikler hızla hareketlenir ve birbirine çarpar. Bu çarpan tanecikler enerji aktarımında bulunur ve bu yolla ısı maddenin her noktasında iletilir.

  Örneğin çaydanlıkta su bir süre sonra kaynar çünkü verilen ısı iletim yolu ile tüm suya yayılır. Sıcak çayı koyduğumuz bardağı tutunca yanarız çünkü bardak da ısı iletimi ile tamamen ısınmıştır.

  Işıma yolu ile yayılmada ise görünür ışınlar maddeler arasında temas bile olmadan ısı aktarımı yaparlar. Görünür ışıkların maddelere yansıdığı zaman enerjilerini aktarması ışığın ısı enerjisine dönüşmesine neden olur.

  Örnek olarak yeryüzünü ısıtan Güneş verilebilir. Ya da yanmakta olan ateşe elimizi yaklaştırınca sıcaklık hissetmemiz ışıma yolu ile aktarımdan dolayıdır.

  Konveksiyon ile yayılımda ısı sıvı veya gaz maddeler ile yayılır. Konveksiyonda ısı alan tanecikler soğuk olanlarla yer değiştirerek ortama yayılır.

  Örneğin suyun kaynaması, yazın esen sıcak rüzgar konveksiyon ile mümkün olur.

  [​IMG]
   

 6. süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Isı iletimi yalıtımı Forum Tarih
Katılarda ısı iletimi nasıl gerçekleşmektedir kısaca Konu Dışı Başlıklar 29 Nisan 2014
Katılarda ısı iletimi nasıl oluşur kısaca Konu Dışı Başlıklar 27 Nisan 2014
Isı iletimi nedir çeşitleri nelerdir Eğitim Bilgileri 20 Nisan 2014
Isı İletimi Nedir Isı İletimi Nasıl Olur Diğer Mesleki Bilgiler 17 Aralık 2008
Girişimcilik Nedir? Kime Denir? Meslekler Rehberi 7 Mayıs 2017

Bu Sayfayı Paylaş