Isı Enerjisi ile Soğutma Yapılabilek..

'Bilim & Teknoloji' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 2 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Isı Enerjisi ile Soğutma Yapılabilek.. konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Isı Enerjisi ile Soğutma Yapılabilek..
  [​IMG]
  Sülayman Demirel üni. Makine Mühendistliği Başkanı Prof. Dr. Ali Kemal Yakut, Güneş Enerjisiyle Soğutma Sisteminde kullanılabileceğini bildirdi...  Prof. Dr. Ali Kemal Yakut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, atık ısı veya güneş enerjisinin soğutma sistemlerinde kullanılabileceğini, hazırladıkları proje ile kanıtladıklarını belirtti. Hazırladıkları projeyle, atık ısı olarak tabir edilen egzoz, bacadan sızan gaz, sıcak su veya güneş enerjisinin, absorbsiyonlu sistemle soğutma alanlarında kullanılabileceğine işaret eden Yakut, atık ısıyı depolayıp, tekrar enerji üretimi için kullanmaya başladıklarını kaydetti. Soğuk hava depolarında bu şekilde daha ucuza enerji üretimi yapılabileceğine işaret eden Yakut, şunları söyledi:
  "Enerji, küresel anlamda çok önemli bir unsur. Enerji uğruna savaşlar çıkıyor, halen dünyada savaş yaşanan bölgelerin çoğu zengin petrol yataklarının üzerinde... Bu nedenle yeni projelerin üretilmesi gerekiyor. Enerjide tasarruf sağlayacak projemizi iş adamlarıyla paylaştık. Önemini anlattık, ama kapımızı çalan bir sanayici olmadı.
  Büyük hayallerle hazırladığımız projeyi, sanayicimizin hizmetine sunamadık. İlgilenen iş adamlarımızı üniversitemize bekliyoruz. SDÜ olarak atölyemizde hayata geçirdiğimiz projemizi, imkanlar el verdiği takdirde kapasitesini daha da büyütebiliriz."
  Sanayicilerin, üniversitelerin çalışmalarını desteklemek yerine daha pahalıya mal olan yurt dışındaki hazır makineleri tercih ettiklerini savunan Yakut, bu durumdan rahatsız olduklarını belirtti.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Isı Enerjisi Soğutma Forum Tarih
Güneş enerjisini niçin kullanmalıyız kısaca Eğitim Bilgileri 4 Ekim 2016
ATP enerjisi nedir nasıl elde ediliyor kısaca Sorular ve Cevaplar 2 Mart 2015
Rüzgar enerjisinden hangi alanlarda faydalanırız Diğer Mesleki Bilgiler 8 Aralık 2014
Güneş enerjisi önemi etkileri kullanım alanları avantaj ve dezavantajları kısaca Konu Dışı Başlıklar 12 Nisan 2014
Maddelerin elektrik enerjisini iletip iletmediğini nasıl anlayabiliriz Genel Bilgi (Elektrik) 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş