Irmaklı Köyü Ceyhan Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Irmaklı Köyü Ceyhan Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Irmaklı Köyü Ceyhan Bilgileri -Irmaklı KöyüHakkında - Irmaklı Köyü Tanıtımı -Irmaklı Köyü Resimleri
  İlçe: CEYHAN - İl: ADANA

  Köy Muhtarı: Bilgi Yok  Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok


  Adana
  Bilgiler
  Nüfus 329 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 01920
  Alan Kodu 0322
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Adana
  İlçe Ceyhan
  Web Sitesi

  Irmaklı, Adana ilinin Ceyhan ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  eskı ısmı Yılkı Bucagidir ondan once de Mahmudiye olarak ta bilinir(oc) geçmiş dönemde büyük ve yeşil alana sahip olan köyümüzde yılkı atları yaşarmış.o yüzden köyümüzün adı yılkı bucağı olarak adlandırılmıştır.kim ne düşündüyse sonradan ırmaklı olmuştur.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenekleri hakkında bir bilgi yoktur ama burma pide,kabaklı pide,dızmana gibi lezzetli börek ve pideleri vardır.Tatlılardan muska tatlı,öküz ünüğü, sutlu ve pirincli kabak tatlisi en yapılan ceşitlerdendir "(Adnan Çakır)" her evin onunde firini olup yufkadan ziyade somun ekmek yapilir ve yenir (oc). köyümüzde genel olarak kerpiç evler bulunur.bunlr bembeyaz badanalı bahçelerinde rengarenk çiçekler bulunan tertemiz evlerdir.insanları misafirperver güleç yüzlü ve yardım severdir.cenaze,düğün,bayram gibi günlerde herkes birbirinin yardımına koşar,birlik ve beraberlik içerisinde herşeyin üstesinden gelinir.babaanne.anneanne yerine kocaanne,yenge yerine gelin abla.çocuklarına kız veya erkek fark etmez oğlum diye hitap edilir.düğünler üç gün üç gece sürer,kadınlar ve erkekler bir arada eğlenir,eskiden delikanlılar sevdiği kız oynamaya kalktığında havaya tabancayla kurşun sıkar diğer delikanlılar birdaha o kıza bakmamaları gerektiğini anlarlardı.köyümüz ileri görüşlü ve aydındır,köyümüzden bir bakan ARİF SEZER çıkmıştır.doktorlar,mühendisler,öğretmenler,iş adamları gibi bir çok aydınımız vardır.dışarıya göç az miktarda olsada gidenler baglantilarini tamamen kesmemislerdir (oc),şehirlerde yaşayanlar bayram,düğün,tatil gibi günlerde köyüne gelir.Irmağıyla,yemyeşil merasıyla,uçsuz bucaksız tarlalarıyla,planlı oturum alanıyla,nergiz kokulu bir muhacir ve gocmen köyü.ÖZCAN ÇAKIR.köyümüzün ön kısmından su kanalı arka kısmından ise ırmak geçmektedir.küçük ama hoş ve şirin bir köydür.

  Coğrafya

  Adana iline 80 km, Ceyhan ilçesine 35 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 329
  1997 273

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım: genellikle yılda 2 mahsül ekilir ve yeterli miktarda verim alınır,Irmak kenarında oldugu için su sorunu yaşanmaz.Başlıca tarım ürünleri:bugday,mısır,soya,fıstık,pamu,karpuz vb. ve hayvancılık: büyük baş hayvancılığı yapılmaktadır

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2005-Ali ÇAKIR
  2004 -Ali ÇAKIR
  1999 -Ali ÇAKIR
  1994 -Recep ERKEK


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Irmaklı Köyü Ceyhan Forum Tarih
Irmaklı Köyü Hakkında Bilgi Seydişehir Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Irmaklı Köyü Mut Mersin Mersin Tanıtımı 5 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş