Irlamaz Köyü Turgutlu Manisa

'Manisa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 14 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Irlamaz Köyü Turgutlu Manisa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Turgutlu Irlamaz Köyü - Irlamaz Köyü Hakkında - Irlamaz Köyü Tanıtımı - Irlamaz Köyü Resimleri  Irlamaz, Manisa ilinin Turgutlu ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Bu köy belki de Turgutlunun en eski köylerinden biridir.Turgutlu'dan önce kurulduğu rivayetler aradındadır.Yunanlar buraya Ernamosos demektedirler.Bu isim doğru dürüst namaz kılan manasındadır.Bu köyde yunanlılardan kalma eski kilise bulunmaktadır.Bu kilise günümüze dek ulaşabilmiştir.

  Kültür

  Köye alevi, bektaşi ve yörük kültürü egemendir, zaman zaman bektaşi törenleri yapılmaktadır. Kozmopolit bir yapıya sahiptir.Tüm ege köylerinde olduğu gibi buranın insanlarıda hoşgörülü ve sıcak kanlıdır.

  Coğrafya

  Manisa iline 34 km, Turgutlu ilçesine 4 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimine sahiptir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Köyde 2 bakkal,3 kahve,1 berber ve 1 zeytinyağı fabrikası bulunmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin Köy tüzel kişiliği köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için Köy muhtarlığı köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.2009 yılı köy muhtarı köye henüz 5 yıl önce gelen ALİ AKMAN olmuştur. azalar-1.alı kurt(emekli),2.hasan topbaş(bakkalcı,emekli)enver çıldır(kaynakçı emekli)4.ali yaşar durmuş(fortifci- emekli) olmuştur.. Ali AKMAN muhtarlığa geçtiği andan itibaren köye hizmetlerini sunmaya başlamıştır. işçilerle birlikte kanalizasyon, su şebekesi, yolların plaka taşla döşenmesi konusunda birlik olup alın teri dökerek çalışmaktadır.Köy yıllar sonra onun sayesine iyiye doğru gelişme göstermektedir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köye son zamanlarda internet bağlantısı da gelmiştir.

  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Irlamaz Köyü Turgutlu Forum Tarih
Irlamaz Refik Pınar İlköğretim Okulu Bilgileri Turgutlu Manisa Manisa Tanıtımı 5 Temmuz 2012
3 Yerde Kimse Kimseyi Hatırlamaz!! Sünnetler & Hadisler 17 Nisan 2009
Üc Yerde Kimse Kimseyi Hatirlamaz!!!... İslami Kıssalar & Hikayeler 4 Mart 2009
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş