Irkçılığa isyana cezanın özürü 65 yıl sonra dilendi

'Yurt Dışı Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 16 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Irkçılığa isyana cezanın özürü 65 yıl sonra dilendi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kanada, 1946 yılında bir tiyatroda beyazlara ayrılan yere oturduğu için 20 Kanada Doları para ve 30 gün hapis cezası verilen Viola Desmond isimli zenci kadından resmen özür ve bağışlanma diledi.


  [​IMG]

  Kanada'nın Nova Scotia eyaletinin başkenti Halifax'ta eyalet parlamentosunda düzenlenen törende konuşan Eyalet Başbakanı Darrell Dexter, ''Viola Desmond'dan, ailesi ve yakınları ile eyaletimizdeki tüm zencilerden, kendilerine geçmişte uygulanan ayrımcılık için özür ve bağışlanma diliyorum. Aslında olanlar, sadece Desmond ve ailesini değil eyaletteki tüm zencileri etkilemiştir. Tüm bunlar, eyalet tarihimizde, acı ve kabul edilemez anılar olarak yerini koruyacaktır'' dedi.
  1965 yılında ölen Viola Desmond'ın hayattaki kız kardeşi 83 yaşındaki Wanda Robson ve yakınlarının katıldığı töreni çok sayıda zenci de izledi. Nova Scotia Eyaleti Adalet Bakanı Ross Landry de, ''Bugün 65 yıllık bir yanlışı düzelttik'' diye konuştu.
  Kanada'nın Rosa Parks'ı olarak bilinen Viola Desmond'ın yaşadığı 1946 yılındaki olay kız kardeşi Wanda Robson'ın anlatımıyla şöyle oldu:


  ''Halifax'ta kuaför olarak çalışan 32 yaşındaki Desmond, aracıyla Sydney'e giderken, arabası New Glasgow yakınlarında arıza yaptı. Tamircinin, işin uzun süreceğini söylemesi üzerine, vakit geçirmek için tiyatroya gitmeye karar veren Viola Desmond, bilet aldı ve sadece beyazların oturmasına izin verilen alt kata girerek oyunu beklemeye başladı. Bu sırada tiyatro müdürü, polisi arayarak durumu bildirdi. Desmond'u yakapaça dışarı sürükleyen polis, kendisine aldığı biletin ücretinin alt katta oturmak için yeterli olmadığını, 1 cent eksik ödeme yaptığını söyledi. Geceyi polis nezaretinde geçiren Desmond, ertesi gün çıkarıldığı mahkemede 20 Kanada doları para ve 30 gün de hapis cezasına çarptırıldı. Ceza üzerine hukuk savaşı başlatan Viola Desmond, zorlu mücadelenin ardından eyalet mahkemesinden ayrımcılığı ve hakkındaki hükmü kaldıran karar çıkartmayı başardı.''


  (aa)
   

Bu Sayfayı Paylaş