Irene & Frederic Joliot-Curie (Irene & Frederic Joliot-Curie Hakkında)

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda Mavi_Sema tarafından 9 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Irene & Frederic Joliot-Curie (Irene & Frederic Joliot-Curie Hakkında) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Irene JOLIOT-CURIE (1897 - 1956) ve Frederic JOLIOT-CURIE (1900 - 1958)

  Fransız fizik bilginleri Marie ve Pierre Curie'nin kızları olan Irene Joliot-Curie ile damatları Frederic Joliot-Curie, bilim tarihinin Curie'lerden sonra en tanınmış çiftidir. Bu iki fizikçi hemen hemen bütün çalışmalarını birlikte sürdürmüş, nükleer fizi*ğe ortak katkılarıyla Nobel Kimya Ödülü'nü bölüşmüş ve dünya barışının en inançlı savunucularından olmuşlardır.
  Paris'te doğan Frederic Joliot fizik mühen*disliği öğrenimini bitirdikten sonra, 1925'te Radyum Enstitüsü'nde Marie Curie'nin asis*tanı olarak çalışmaya başladı. Ertesi yıl Curie'lerin büyük kızı Irene ile evlenince de hocası Marie Curie'ye ve 20 yıl önce ölen Pierre Curie'nin anısına duyduğu derin saygı ve hayranlığın göstergesi olarak karısının soyadı*nı kendi soyadına ekledi. O tarihten sonra birlikte çalışan Joliot-Curie'lerin bilime en büyük katkıları 1934'te yapay radyoaktifliği keşfetmeleridir.

  1896'da Fransız fizikçi Henri Becquerel ilk kez uranyumda doğal radyoaktiflik olgusunu gözlemlemiş, ardından Curie'ler radyum, polonyum gibi öbür radyoaktif elementlerin varlığını sapta*mışlardı. Bu elementlerin çekirdeği çok hızlı parçacıklar ya da ışınlar yayarak kendiliğin*den parçalanır ve sonuçta başka bir elemente dönüşür. Joliot-Curie'ler, radyoaktif olmayan hafif elementlerin çekirdeklerini alfa ışınlarıyla bombardıman ederek bu parçalanmanın yapay yoldan da yaratılabileceğini ortaya koydular.

  Yapay radyoaktifliğin bulunmasıyla, ele*mentlerin doğada var olmayan radyoaktif izotoplarını elde etme olanağı doğmuştu. 1935 Nobel Kimya Ödülü, tıpta ve biyolojide yeni ufuklar açan bu buluşları nedeniyle Joliot-Curie'lere verildi. Bu radyoaktif dönü*şüm sırasında açığa çıkan olağanüstü boyut*lardaki enerjiyi insanlığın yararına sunmayı amaçlayan Joliot-Curie'ler 1939'da alfa ışınla*rıyla ilk kez zincirleme çekirdek tepkimesini gerçekleştirdiler. Ama o yıl II. Dünya Savaşı başladığı için, bu tepkimenin ve nükleer enerjinin silah olarak kullanılabileceği kaygı*sıyla buluşlarını gizli tutmaya karar verdiler. Nükleer reaktör yapımına ilişkin bütün bilgileri, savaş bittikten sonra açılması koşuluyla mühürlü bir zarf içinde Fransız Bilimler Akademisi'ne sundular. Ertesi yıl Almanya Fran*sa'yı işgal ettiğinde de ülkelerinden ayrılma*makta direnerek Paris'te kaldılar ve bu bilgi*lerin Almanlar'ın eline geçmesini engellemek amacıyla nükleer tepkimeler üzerindeki bütün çalışmalarını durdurup yalnızca radyoak*tif izotopların tıpta kullanım olanaklarını araştırdılar.

  Frederic Joliot-Curie işgal altındaki Paris'te direniş hareketinin örgütlenmesinde etkin olarak görev aldı ve 1937'den beri profesör olarak ders verdiği College de France'taki laboratuvarında patlayıcı madde üreterek direnişçileri her yönden destekledi. Savaştan sonra da bir yandan Fransa'nın ilk nükleer reaktörünü yaparak ülkesinin nükleer enerji çalışmalarını yönlendirirken, bir yandan da Dünya Barış Konseyi'nin kurucu üyesi ve başkanı olarak bu enerjinin barışçıl amaçlarla kullanılması için çok büyük çaba gösterdi. Aynı duyarlılığı ve sorumluluğu bölüşen irene Joliot-Curie de hem ülkesindeki nükleer enerji çalışmalarında, hem de Dünya Barış Konseyi'nde etkin olarak görev aldı.

  1937'de Sorbonne'da fizik profesörlüğüne getirilen irene Joliot-Curie bu görevi ve annesinin kurduğu Radyum Enstitüsü'nün yöneticiliğini ölünceye kadar sürdürdü. Karısı öldükten sonra onun görevlerini de üstlenen Frederic Joliot- Curie ülkesinin Alman işgali*ne karşı direnişindeki yurtsever çabaları için savaş madalyasıyla, dünya barışına katkıları için de 1951'de Lenin Barış Ödülü'yle ödül*lendirildi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Irene Frederic Joliot Forum Tarih
Irene Miracle Kimdir - Irene Miracle Biyografisi Sanatçı Tanıtımları 23 Eylül 2011
Irene Joliot Curie Kimdir - Irene Joliot Curie Hayatı Düşünürler-Filozoflar 3 Eylül 2011
Leopara karşı son ana kadar direnen yaban domuzu Diğer Hayvanlar 21 Nisan 2010
Direnen Cumhuriyet - Özdemir İnce Kitap, Resim ve Dergi 6 Nisan 2010
Cepten internete girene uyarı! İnternet ve Network 30 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş