Irak-ABD güvenlik anlaşması imzalandı.

'Yurt Dışı Haberler' forumunda HiTMaN47 tarafından 17 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. HiTMaN47

  HiTMaN47 Üye

  Irak-ABD güvenlik anlaşması imzalandı. konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Irak-ABD güvenlik anlaşması imzalandı
  Irak için tarihi gün... Irak ile ABD arasında aylardır müzakere edilen güvenlik anlaşması imzalandı. Edinilen bilgiye göre, anlaşma TSİ 09.10'da imzalandı.

  Irak ile ABD arasında aylardır müzakere edilen güvenlik anlaşması, Irak hükümeti tarafından onaylanmasından sonra, bu sabah Irak Dışişleri Bakanlığında Bakan Hoşyar Zebari ve ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Ryan Crocker tarafından imzalandı.

  İmza töreninden sonra basına açıklama yapan Zebari, güvenlik anlaşmasının imzalandığı bugünü tarihi bir gün olarak nitelendirdi.

  Zebari, şöyle devam etti:

  ''Geçen aylarda yoğun bir müzakere sürecine girdik. Yapılan zorlu ve yoğun müzakerelerden sonra bu anlaşma ortaya çıktı. Irak hükümeti geçtiğimiz gün anlaşmayı oy birliğiyle kabul etti. Ve anlaşma parlamentoya havale edildi. Parlamento bu anlaşmayı, anlaşma taslağı üzerinde bir değişiklik yapmadan oylayacak. Anlaşma iyi bir anlaşmadır. Onu Irak halkı ve bütün dünya ülkeleri önünde çok rahat savunabileceğiz.''

  Anlaşma imzalandıktan sonra Crocker da açıklamada bulundu.

  Crocker, anlaşmayı çok iyi bir anlaşma olarak nitelendirerek, şunları kaydetti:

  ''Bu anlaşma sadece güvenlik alanını kapsamıyor, aynı zamanda Irak ile ABD arasında kültür, sağlık ve bilim alanlarında da işbirliğini kapsıyor. Anlaşma çerçevesinde Amerikan kuvvetlerinin çekilmesine karar verilmiştir. Bu karar Irak'ta güvenlik alanında sağlanan olumlu gelişmelere binaen alınmıştır. Müzakereler çok zorlu ve yoğun geçmiştir ve Iraklıların bu anlaşmayla iftihar etmeleri gerekir.''

  ''Anlaşma temenni ettiğimiz şeylere ulaşmamızı sağlamıştır'' da diyen Crocker, müzakereleri yürüten Amerikan ve Irak heyetlerine de teşekkür etti.

  Irak Parlamentosu anlaşmayı bugün ele alacak, 4 gün sürecek görüşmelerden sonra da oylamaya geçilecek.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş