Internet Explorer'da dönüm noktası

'İnternet ve Network' forumunda Dine tarafından 10 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Internet Explorer'da dönüm noktası konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Microsoft'un aldığı son karar Internet Explorer kullanıcılarını çok sevindirecek...

  Microsoft
  , World Wide Web Consortium (W3C)'nin Scaleable Vector Graphics (Ölçeklendirilebilir vektör grafikler) çalışma grubuna katıldı.

  Internet Explorer kıdemli program müdürü Patrick Dengler'in aktardığı olay, Microsoft'un da diğer tarayıcıların desteklediği HTML 5 standartlarını kabul etmesi ve desteklemesi yönünde önemli bir adım.

  HTML 5'te yer alan SVG standardının önemi büyük, 2 boyutlu grafikler XML olarak kodlanabiliyor. İnternet standartlarının yerli yerine oturması ve bütün tarayıcılar tarafından kabul görmesi çok önemli. Microsoft'un daha önce de çalışma gruplarına katıldığı ancak aktif bir çalışma yapmadığı durumların olduğu konuşuluyor.

  Internet Explorer 9'da neler olacak?

  Microsoft'un bu kararı, Internet Explorer 9'da SVG desteğinin ne kadar iyi olacağını dile getiren sayısız yorum ve tebrik mesajıyla karşılandı.

  Internet Explorer kullanan kullanıcılar SVG'yi ve yeni standartları bu tarayıcıda görmek istiyor. Çünkü IE9'dan hem hız; hem teknoloji açısından beklentiler büyük. Ayrıca Internet Explorer yıllardır standartlarla en iyi uyumlu tarayıcı olarak ün yapmıştı. IE kullanıcıları, dünya çapında kullanılan standartları ilk olarak ve en iyi uygulamayla IE'de görmek istiyor.

  Bu hareketin geç gelmesinin esas sebebi, Microsoft'un kendi standartlarını kullanmak istemesi deniliyor. Ancak Microsoft hayali beklentilerle geliştirilen standartlara dalmak istemediğini, gerçek kullanım koşullarında iyice test etmek gerektiğini belirtiyor. Bunun en büyük kanıtı ve örneği olarak da Microsoft'un Ocak 2009'dan bu yana IE 8'de CSS 2.1 için 3.784 testi W3C'ye sunmuş olması gösterilebilir.

  Peki ya Silverlight

  Öte yandan Microsoft'un pek çok açıdan kendi standartlarını oluşturmayı arzuladığı da gözden kaçmıyor. Microsoft 1990'larda ve 2000'lerin büyük kısmında Vector Markup Language teknolojisini geliştirdi ve kullandı.

  Microsoft'un bu önerisi W3C tarafından reddedildi ve XAML seçildi. Microsoft'un şimdiki odak noktası ise Windows Presentation Foundation yani WPF. Microsoft, grafikler ve özellikle Silverlight için çalışıyor. Silverlight, WPF'nin hafifletilmiş bir alt oluşumu.

  Microsoft'un Silverlight'a yeni özellikler ekleyerek, Windows'ta grafik katman olarak kullanmak istediği konuşuluyor. Microsoft'un hızla gelişen Silverlight standardı, SVG'nin yaptığı 2D grafik işlemlerini kolayca yapabildiği gibi, ses ve görüntünün ötesinde karakter ve tablolar kullanan grafikleri de halledebiliyor; yani daha güçlü.

  Bütün bu gelişmeler ışığında Microsoft'un en son W3C standartlarının geliştirilmesine aktif rol alması ve Silverlight planlarını elden geçirerek, güçlü bir alternatif olarak değiştirmesi de muhtemel görünüyor.

  Bilgi için: Microsoft
  Telefon: (212) 258 59 98 pbx
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  paylaşım için teşekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Internet Explorer'da dönüm Forum Tarih
Internet Explorer'da Yeni Pencere ya da Yeni Sekmelerin Açılmama Sorunu ve Çözümü Windows Vista 28 Mart 2009
İnternet Explorer'da İnternet Sayfasına Paralo Koymak[Resimli] İnternet Explorer hakkında herşey 9 Ocak 2009
Internet Explorer'da Ana Sayfa Değiştirme Ayarındaki Kilidi Açma İnternet ve Network 2 Ocak 2009
İnternetin yararları ve zararları konulu kompozisyon örneği İnternet ve Network 24 Ocak 2017
Bilgisayar ve internet bağımlılığın belirtileri kısaca Psikoloji 18 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş