Intel 'den Yeni İşlemci Yağmuru, 8 çekirdekli işlemci planları

'Diğer Driverlar' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 19 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Intel 'den Yeni İşlemci Yağmuru, 8 çekirdekli işlemci planları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Intel müjdeyi IDF'de verdi. İlk çift çekirdekli Atom işlemciler gelecek ayla birlikte kullanıcılarla buluşacak. Açıklamalarda yenilemeler ve Nehalem hakkında detaylı bilgiler de var...


  [​IMG]


  San Francisco'da düzenlenen bu yılki IDF etkinliğinde Intel, yeni işlemcilerine yönelik duyurular yaptı. Buna göre, ilk çift çekirdekli Atom işlemciler piyasaya önümüzdeki aydan itibaren sürülmeye başlanacak. Düşük güç tüketimi bulunan işlemcilerin, Atom tabanlı ve nettop diye anılan masaüstü bilgisayarlarda kullanılması amaçlanıyor.

  Intel adına sunumunda açıklamalar yapan Kıdemli Başkan Yardımcısı Pat Gelsinger, Nehalem hakkında detaylara da değinerek şirketin yeni ürün ailesinin dördüncü çeyrekten itibaren kullanıcılarla buluşacağını müjdeledi. Intel'de aynı zamanda Dijital Kurumsal Grup Genel Müdürü olarak görev alan Gelsinger, 8 çekirdekli işlemci planları, Nehalem'in gelişmiş güç tüketim kazancı sağlayan özellikleri ve gelecekteki mobil Nehalem işlemcileri de duyurdu.

  Nehalem'in detayları

  45 nanometrelik Penryn ailesinin son üyesi ve sunucularda kullanılacak olan 6 çekirdekli Dunnington işlemcilerin de Eylül'de piyasaya çıkacağını aktaran Gelsinger, yeni nesil mikro mimari Nehalem odaklı sunumunda özellikle Turbo mod denilen teknolojiyi vurguladı.


  [​IMG]


  Özetlemek gerekirse Turbo modu, kullanılmayan işlemci çekirdeklerinin kapatılması ve geriye kalan aktif çekirdeklerin de daha etkin kullanılmasına dayalı bir sistem. Böylelikle güç yönetimi daha kullanışlı hale getirilerek özellikle Nehalem tabanlı dizüstü ve sunucularda kullanıcılara fayda sağlanmış olunacak. Bu aynı zamanda şirketin daha fazla çekirdekli ürünleri piyasaya sürebilmesi için de bir fırsat anlamına geliyor. Bu doğrultuda, 8 çekirdekli Nehalem işlemcilerin gelecek yıldan itibaren bizlerle buluşması bekleniyor.

  Turbo modu, tümleşik mikrodenetçiler şeklindeki güç kontrol birimi tarafından gerçekleştirilecek. Bu işe yönelik 1 milyon civarında transistör yer alacak. Ancak bunun için işletim sistemlerinin yardımı da gerekiyor. Tamamen donanım tarafından algılanıp yönetilecek olan sistem o anda aktif işlem yapan çekirdekleri tespit ederek sisteme ayrılacak olan güç miktarını da tayin ederek diğer çekirdeklerin durumunu buna göre ayarlayacak.

  Çok çekirdekli Nehalem işlemciler

  İlk 8 çekirdekli Nehalem yongası Nehalem-EX'in duyurusunu da Gelsinger ile yapan Intel, ürünün tek parçalı tasarıma sahip olduğunu aktardı. Bu da tüm çekirdeklerin tek bir parça silikon içerisinde yer alacak olması anlamına geliyor.


  [​IMG]


  Nehalem-EP (Nehalem Efficient Performance) ise iş istasyonları ve temel sunucularda kullanılacak dört çekirdekli işlemcileri ifade edecek.
  Masaüstü bilgisayarlarımızda kullanacağımız Core i7 işlemciler ise şu aşamada yüksek seviye ve extreme diye adlandırılan sistemlere yönelik çözümler sunacak. Extreme sürümü, oyunseverler gibi overclock tutkunlarına yönelik hız ve ekstra performans vadeden bir işlemci olacak.

  Bunların yanında Nehalem ailesinde sıradan çift çekirdekli işlemciler de yer alacak. Masaüstü bilgisayarlarda kullanılacak olan bu işlemciler de fiyat / performans dengesi arayanları hedefleyecek

  Intel de GPU üretecek

  Öte yandan Gelsinger'in sunumunda göze çarpan bir diğer yenilik yakın zamanda grafik işlemlerinin de tek bir parça silikon içerisine gömülecek olmasına dair. Bu da uzunca bir süredir GPU üretiminden bağımsız şekilde sadece işlemci üreten şirket adına büyük bir değişim ve bir ilk olacak.
  Gelsinger, neden bu yola girdiklerini de ısıya dayalı problemlerin azaltılması ve daha ufak tasarımlar elde edilebilmesine yönelik fiziksel faktörleri göz önünde bulundurmaları şeklinde açıklıyor.

  Sunumlarda yer alan Intel'in yol haritasında geleceğe dair işlemci çözümleri ise birkaç yeni işlemci ailesini içeriyor. Lynnfield ve Clarksfield işlemcilerde grafik özelliklerinin yer almayacağını belirten Gelsinger, bu özelliğin Havendale ve Auburndale ile birlikte getirileceğini de sözlerine ekledi.


  Kısa kısa diğer yenilikler...

  • 6 çekirdekli Intel Xeon işlemciler Eylül ayında piyasaya çıkıyor.
  • Larrabee diye bilinen çok çekirdekli x86 mimarisi 2009 veya 2010'da bekleniyor.
  • Dört çekirdekli mobil işlemciler geliyor. Centrino 2 platformu için üretilen işlemciler Intel Core 2 Extreme QX9300 ve Core 2 Quad Q9100 adıyla anılacak.
  • Yeni mobil yonga seti Intel GS45 Express geliyor.
  • Yüksek performanslı SATA SSD sürücüler. 1.8 veya 2.5 inç'lik X18-M ve X25-M, masaüstü ve sunucu/depolama uygulamalarında kullanılacak.
  • Anti-Theft Teknolojisi ile çalınma ve kayıplara karşı şifreleme geliyor. Donanım tabanlı sistemde kullanıcılar verilerini şifreleyip erişimi engelleyebilecek.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Intel 'den Yeni Forum Tarih
Intel'den Windows7 hamlesi! Windows 7 12 Nisan 2010
Intel'den büyük değişim Bilim & Teknoloji 14 Ocak 2009
Intel grafik sürücülerine çözünürlük ekleme Donanım ve Yazılım Sorunlarınız 23 Haziran 2010
Intel kullandığı PC'leri Windows 7'ye geçiremiyor! Windows 7 1 Mart 2010
Intel ve Nokia birleşiyor Nokıa 23 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş