İnsanlar niçin yalan söyler

Eylül

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
İnsanlar neden yalan söylerler kısaca,

Çoğu insan herhangi bir zorluk ile karşı karşıya kaldığı zaman yalan söylemeyi tercih edebilmektedir. İnsanlar, yalan söyleyerek bazı sıkıntılı durumların içerisinden çıkabileceklerini ve ortaya çıkan problemi bu şekilde çözebileceklerini düşünebilmektedir.

Her insan çeşitli nedenlerden dolayı yalan söyleyebilmektedir. Yalan söyleyen kişi, yalan söylediği gerçeğinin ortaya çıkmayacağını düşünerek bu yola başvurur. Fakat bu durumu en iyi açıklayan ve herkes tarafından bilinen bir söz olan ‘Yalancının mumu yatsıya kadar yanar.’ sözü çoğu durumda karşımıza çıkabilmektedir. Yalan söylemek kişiyi o anda kurtarsa bile, er geç ortaya çıkarak kişinin küçük düşmesine sebep olabilir. Bu durumda toplumda çok önemli bir değer olan güven duygusunun azalmasına neden olmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre birçok insanın her gün pembe yalanlar söylediği ortaya çıkmıştır. Çok fazla insan pembe yalanların bir zararı olmadığını düşünebilir. Fakat iyi niyetli olarak bile söylenen yalanlar, ileri boyutlarda hem insanın kendisine hem de çevresindekilere zarar verebilmektedir. Ayrıca yalan söylemek de kötü bie alışkanlık haline gelerek, insan ilişkilerinin doğrudan bozulmasına sebep olabilir.
 

Üst