insanlığa hizmet etmiş ünlü kişilerin hayatları

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 2 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. insanlığa hizmet etmiş ünlü kişilerin hayatları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  insanlığa hizmet etmiş ünlü kişilerin hayatı
   

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  insanlığa hizmet etmiş ünlü kişilerin hayatı

  Albert Einstein

  Alman asilli ABD'li fizikci
  . Dindar olmayan Yahudi bir ailenin cocugu olarak olarak 1879 yilinda dogdu. 1902'de Isvicre vatandasi oldu. E=mc² formulunu buldu. 1921'de Nobel Fizik odulunu aldi. Hitlerin iktidara gecmesiyle bir daha ulkesine donemedi. Atom bombasini buldu fakat hic bir ulkeye uygulanmasini istemedi. 1946'da Atom Bilginleri Uyaniklik komitesi baskani oldu ve olumune kadar Nukleer Silahlara karsi cikti. 1955' de vefat etti.
  Not: Albert Einstein'in okul yillarinda basarili bir ogrenci olmadigi bir soylentidir. O aslinda cok basarili bir ogrenciydi. Sadece ogretmenleriyle iyi gecinemiyordu.


  Thomas Edison


  Edison cok fakir bir ailenin cocuguydu
  . Okulunda basarisi yoktu. Bu okuldan atilmasina neden oldu. Sonra icini bir hirs burudu. Copluklerden buldugu dergilerden ve gazetelerle kendini gelistirdi. Ve sonunda en onemli bulusu olan Ampulu buldu. EDISON'un 100'un uzerinde onemli buluslari vardir... (Dogum tarihi:1841, olum tarihi: 1931)


  Leonardo Da Vinci


  Italyan fizikci-astronom ve yazarç Modern mekanigin kurucularindan fizik kanunlari aciklamak icin matematigin kullanilmasinda buyuk rol oynamistir
  . Bircok deneyin sonucunda cisimlerin boslukta dusmesi yasasini kesfetmis, atalet ilkesini ilk kez formule etmis. Hizlarin olusumu ilkesini sezinlemis ve sarkacin sallanimindaki es zamanligi saptamistir. Astronomide durbunu kullanarak evrenin gozlenmesinde bir devrim yaratmistir.
  Ay'ın engelbelerini, Jupiter gezegeninin baslica uydularini , Venusun safhalarini ve Samanyolunda yildizlarin varligini kesfetmistir.


  Louis Pasteur


  Fransiz kimyaci ve biyolog
  . Mikroplarin kendiliginden uremesi diye bir seyin soz konusu olmadigini gosterdi.. Bira icin pasteurize yontemini buldu. Bulasici hastaliklar uzerinde calisti. Sarbon hastalaginin mikrobik oldugunu kanitladi. Sarbon ve kuduz asısını buldu.(1885)
  Saraplari, biralari inceledi

  Galileo Galilei

  Italyan fizikci-astronom ve yazarç Modern mekanigin kurucularindan fizik kanunlari aciklamak icin matematigin kullanilmasinda buyuk rol oynamistir
  . Bircok deneyin sonucunda cisimlerin boslukta dusmesi yasasini kesfetmis, atalet ilkesini ilk kez formule etmis. Hizlarin olusumu ilkesini sezinlemis ve sarkacin sallanimindaki es zamanligi saptamistir. Astronomide dubunu kullanarak evrenin gozlenmesinde bir devrim yaratmistir. Ay'ın engelbelerini, Jupiter gezegeninin baslica uydularini , Venusun safhalarini ve Samanyolunda yildizlarin varligini kesfetmistir.

  Pierre Curie


  ( Fransiz fizikci 1859-1906) Sarbonne Universitesini bitirdikden sonra bilimsel arastirmalara basladi
  . 1880'de piezoelektrik olayini 1893'te miknatisin sicakliga bagliligini aciklayan "Curie yasasi" ni buldu. Bu yasaya gote butun ferromanyetik cisimlerin manyetik ozelliklerini "Curie sicakligi" adi verilen bir sicakligin uzerinde degisir.. 1900 de radyumdan yayilan isinlarin havayi iyonlastirdigini gorerek bu isinlarin elektrik yuklu oldugunu ortaya koydular. 1903'de Becquerel ile birlikte Marie ve Pierre Curie Nobel odulunu aldilar.
  Esi Marie Curie ile birlikte yaptigi arastirmalar sonucu 1898'de uranyumun bozunma urunlerinden olan iki yeni elementi "polenyum" ve "radyum"u elde etmeyi basardilar

  Marie Curie

  1867 - 1934 Polonya asilli Fransiz fizikci) 1895'de Pierre Curie ile evlendi
  . Toruyumun radyoaktif ozelligini buldu

  Isaac Newton


  (İngiliz fizikci, matematikci ve astronom 1642 - 1727)

  1669'da beyaz isigin bilesimi uzerinde bir teori ortaya atti. Newton isigin kucuk cisimlerden meydana geldigini saniyordu. Etki ile tepkinin ayni (esit) oldugunu ileri surdu. Evrensel cekim yasasini kesfetti. Teleskobu icat etti.


  Alfred Nobel


  (İsvecli kimyaci 1833 - 1896) Stockholm yakinlarindaki kucuk laborotuarinda hitrogliserin uretmeyi basardi
  .. Sonra Vinterviken'de ve Hamburg yakinlarinda laboratuarlar kurdu. Dinamit barutunu buldu. Daha sonra dinamit lokumunu buldu. Olumunden beri edebiyat, baris ve bilim dallarinda Nobel odulu denilen odulleri dagitilmaya baslandi. Labarotuarinda bir patlamadan kardesini kaybetti
   

 3. evet lütfen doğru olsun inşallah:):):)
   

 4. iyişallah doğrudur ona göre yazıyoz
  ha bide kısaymış iiyyyiii...
   

 5. hiç beğenmedim çünkü hiç bir şey öğrenemedim
  neden diye sorarsan sormaki hiç bir şey yok
   

 6. ya insanlıga hizmet etmiş hiçmi türk vatandaşı yok ya hepsi yabancı
   

 7. Bune Ya Çok Kısa Yazmış Adam Ama Güzeldi Ben Luis Pasteur'u Yazdm Adamın Hakkını Vermek Lazım :D
   

 8. kardeşimmm hiç bir şey yokkiiiii
   

 9. çok bildirici bence işi ödevime çok yaradı
   

 10. hepsi yabancı hiç türk yok
   

 11. bunlar insanlığa hizmet etmiş ve mesleğinde ünlü olmuş türk bilim insanları ünlüler değil yani
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş