Ildırı Köyü Çeşme - İzmir

'İzmir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 2 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ildırı Köyü Çeşme - İzmir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ildırı - Ildırı Köyü - Ildırı Köyü Çeşme - İzmir - Ildırı Hakkında - Ildırı Resimleri - Ildırı Tanıtım - Ildırı Bilgileri  İlçe : Çeşme

  İL : İzmir

  Ildırı, İzmir'in ilçesi Çeşme’nin 20 km. kuzey doğusunda uç kısımda yer alan, adını verdiği körfeze bakan bir turistik yerleşimdir.

  Tarihi

  Antik Çağ

  Ildırı köyünün antik dönemdeki adı Erythrai’dir. Erythrai sözcüğünün Yunanca’da “kırmızı” anlamına gelen Erythros’tan türediği, kent toprağını kırmızı renginden dolayı Erythra’nin “Kızıl Kent” anlamında kullanıldığı sanılmaktadır. Bir başka varsayıma göre ise kent adını ilk kurucu Giritli Rhadamanthes’in oğlu Erythros’tan almıştır.

  Kentte ele geçen bulgular, bu yörede ilk Tunç Çağ’ından bu yana yerleşimin olduğunu göstermiştir. İkinci kolonileşme döneminde kent, Atina Kralı Kadros soyundan gelen Knopos yönetimindeydi. Başlangıçta krallık ile yönetilen kent sonraları yine kral soyundan olan ancak halkın seçtiği Basileuslar tarafından yönetildi. Ion kentlerinin aralarında kurdukları Panionion dinsel ve siyasal birliğe katıldılar. Kent Pythagoras’la birlikte kısa süreli tiranlık dönemi yaşamış, bu dönemde üreterek dışarı sattığı değirmen taşlarıyla önem kazanmıştır.

  Erythrai, Lidya ve daha sonra da Persler’in eline geçer. Pers boyunduruğuna karşı diğer Ion kentleri gibi ayaklanmaya katılan kente, bütün Ion kentleriyle birlikte M.Ö. 334'te İskender, bağımsızlığını kazandırır. İskender'in ölümünden sonra çıkan kargaşalar sonucu birçok el değiştiren Erythrai Pergamon (Bergama) Krallığı'nın eline geçer. M.Ö.133' te Roma İmparatorluğu içinde özgür bir kent statüsü kazanır. Bu dönemde şarabı, keçileri, değirmen taşları ve kadın kahinleri Sibyl ile Herophile ile ün kazandı.

  M.Ö.1 yy.'da depremler, savaşlar ve Romalı komutanların yağmaları yüzünden büyük yıkıma uğrayan yöre; 16.yy'dan sonra Ilderen ve Ildırı adlarıyla anılmaya başladı.

  Şehirde 1963-1966 yılları arasında Prof.Hakkı Gültekin ve sonraları Prof. Ekrem Akurgal tarafından kazı çalışmaları yapılmıştır. İlk önce M.Ö. 3.yy. sonlarında yapıldığı sanılan akrapolün kuzey yamaçlarındaki antik tiyatro toprak altından çıkarıldı. Akrapol'ün en yüksek düzlüğünde yapılan araştırmalarda da Athena tapınağına ait kalıntılar bulundu. Şehrin etrafının 5 km. uzunluğunda surla çevrili olduğu anlaşıldı. Tiyatro kısmen açığa çıkarıldı ve restorasyon çalışmaları yarım kaldı. Araştırmalarda akrapolde M.Ö.6. ve 7.yy'dan kalma çanak, çömlek, taş ve topraktan figürler bulundu. Bunlar Erythrai şehrinin en eski tarihi buluntularıdır.

  Turizm

  Yerleşim, enginarı, balıkları, Çeşme'den ayrılan dağlık yapısı ve doğal güzelliğiyle ünlüdür. İçinde birçok villa ve otel barındıran yerleşim hem çok canlı bir gece hayatına yakınlığı (Çeşme 26 km, Ilıca 15 km) hem de ulaşımdaki kolaylığı ile dikkat çekmektedir. (İzmir Havalimanı 80 km., Ilıca Otobüs Terminali 8 km) yerli yabancı binlerce turist her sene bu güzel beldeyi ziyaret etmektedir. Ildırı'dan Çeşme merkeze ve Ilıca plajlarına direk minibüsle ulaşım yapılmaktadır. Ayrıca yaz-kış Ildırı'ya, İzmir Üçkuyular garajından 45 dakikada bir otobüs seferleri yapılmaktadır. Beldenin en iyi dönemi Mayıs ve Eylül aylarıdır.

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanır.

  Sağlık Evi - Yok
  Sağlık Ocağı - Yok
  İlköğretim Okulu Var / Faal - Taşımalı Eğitim Yapılıyor
  PTT Şubesi Yok - PTT Acentası Yok
  Su Şebekesi Var
  Kanalizasyon Var

  Köy Muhtarı : Seyhan METE

  Muhtarlık Erişim Bilgileri :

  Telefon : 0 (232) 725 11 83

  Cep Telefonu : 0 (-)

  Demografik Bilgiler :

  Nüfusu : 2000 / 1699

  1997 / 914  İle Uzaklığı : 81 km

  İlçeye Uzaklığı : 27 km

  Rakım : m

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Ildırı köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ildırı Köyü Çeşme Forum Tarih
Yıldırım Köyü Hakkında Bilgi Sarıoğlan Kayseri Kayseri Tanıtımı 26 Ocak 2011
Yıldırım Köyü Hakkında Bilgi Diyadin Ağrı Ağrı Tanıtımı 15 Ocak 2011
Yıldırımlar Köyü Hakkında Bilgi Hayrat Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Yıldırım Köyü Hakkında Bilgi Yenişehir Bursa Bursa Tanıtımı 10 Haziran 2010
Hamamlıkızık Köyü Yıldırım Bursa Bursa Tanıtımı 6 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş