Ilısu Köyü Sakinleri Başbakanı Bekliyor

'Mardin Tanıtımı' forumunda Siraç tarafından 30 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Ilısu Köyü Sakinleri Başbakanı Bekliyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  BARAJDAN İLK ETKİLENECEK OLAN ILISU KÖYÜNDEKİ VATANDAŞLAR İÇİN HAZIRLANAN 48 KONUTUN ANAHTARI 31 EKİM PAZAR GÜNÜ BAŞBAKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN TARAFINDAN HAK SAHİPLERİNE TESLİM EDİLECEK

  Ilısu Barajı nedeniyle evleri sular altında kalacak Ilısu Köyü sakinleri için yaptırılan modern konutların anahtarları, pazar günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilecek.
  Devlet Su İşleri (DSİ) Bölge Müdürü Mahmut Dündar, yaptığı açıklamada, Ilısu Barajı'ndan ilk etkilenecek yerleşim birimi olan Ilısu köyü sakinlerine Devlet Su İşleri, Yapı İşleri Genel Müdürlüğü ve TOKİ Başkanlığı arasında imzalanan üçlü protokol çerçevesinde TOKİ tarafından yapımı tamamlanan 48 konutun son derece modern ve kullanışlı olduğunu söyledi.
  Kentin özellikleri ile halkın yaşam biçiminin de dikkate alındığı yeni yerleşim alanında konut dışında cami, köy odası, oyun parkı ve ahır da yapıldığını belirten Dündar, Ilısu köyündeki vatandaşlar için hazırlanan 48 konutun anahtarlarının 31 Ekim Pazar günü düzenlenecek geniş katılımlı bir törenle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından hak sahiplerine teslim edileceğini belirtti.
  Dündar, hak sahiplerinin yeni köylerine taşınmaya hazırlandıklarını kaydederek, şöyle dedi:
  ''Vatandaşlarımız yeni konutlarını çok beğendiler. Ilısu Köyü sakinleri Başbakan Erdoğan'dan teslim alacakları yeni konutlarına 1 Kasımdan itibaren yerleşmeye başlayacak. Yeni yerleşim alanını kanunların öngördüğü çerçevede vatandaşlarımızın ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda dizayn ederek istifadesine sunuyoruz. Bu proje ülke sınırlarını aşan bir örneklik teşkil edecek. Barajdan etkilenecek diğer köyler için de aynı süreci izleyerek planlı, kaliteli ve yaşanabilir yeni yerleşim alanları oluşturmak arzusundayız. Vatandaşların talebi doğrultusunda yeni yerleşim alanlarının hangi köy için kaç konuttan oluşacağına karar vererek çalışmalara başlayacağız. Vatandaşların kendi insiyatifleriyle verecekleri karar doğrultusunda yapımı planlanacak yeni konutlara ve resmi dairelerin inşaatına 2010 yılında başlanacak.''
  -YENİ EVE YENİ EŞYA TALEBİ-
  Ilısu Köyü Muhtarı Mehmet Nezir Çelik, köydeki vatandaşların yeni konutlarını beğendiğini ve heyecanla taşınmayı beklediklerini söyledi.
  Yeni evlenen 12 çiftin de bu haktan faydalanması gerektiğini ifade eden Çelik, bu çiftler için de konut yapılmasını istediklerini belirtti.
  Çelik, köylerinde tarım ve hayvancılıkla geçimlerini sağladıklarını kaydederek, şunları söyledi:
  ''Proje hazırlanırken evlerin yanına ahır yapılmasını istemiştik. Ancak bu modern evlerin yanına hayvanlarımızı getiremeyeceğimizi anladık. Bu nedenle hem geçimimizi sağlamak hem de köyün temiz kalması için köyün yakınına bir hayvan barınağı yapılmasını istiyoruz. Proje kapsamında hak sahiplerine yeni konut dışında tarım amaçlı 3'er dönümlük arazi de verileceği söylenmişti. Bunun gerçekleşmesi de geçimimizi sağlamamız açısından önemli. Bu beklentilerimizi Başbakanımıza ileteceğiz. Ayrıca köy halkı yeni evlerine eski eşyalarını götürmek istemiyor. Son derece modern yapılmış yeni konutlara yeni beyaz eşya ve mobilyalarla yerleşmek istiyorlar. Başbakanımızdan yeni evleri için yeni eşya talebinde bulunacağız.''
  Çelik, okul yapımına da yakında başlanacağını belirterek, yeni okul tamamlanıncaya kadar yeni yerleşim alanındaki köy konağını okul olarak kullanılacağını söyledi.


  Kaynak : habermardin
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ilısu Köyü Sakinleri Forum Tarih
Ilısu Köyü Şehit İsmail Kara İlköğretim Okulu Göynücek Amasya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 13 Kasım 2010
Başbakan Erdoğan, Ilısu Köyünde Mardin Tanıtımı 31 Ekim 2010
Ilısu Köyü Gülnar Mersin Mersin Tanıtımı 5 Nisan 2010
Ilısu Köyü Göynücek Amasya Amasya Tanıtımı 26 Mart 2010
Dargeçit Ilısu Köyü - Dargeçit Ilısu Köyü Hakkında Bilgi Mardin Tanıtımı 6 Aralık 2009

Bu Sayfayı Paylaş