Ilısu Barajı Yapımı

'G.Anadolu Bölgesi' forumunda NeslisH tarafından 6 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Ilısu Barajı Yapımı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG] Hasankeyf’in ve Dicle Vadisi’nin ölüm fermanı olan Ilısu Baraj’nın inşaatın başlatılması için şart koşulan kurallar Devlet Su İşleri tarafından hiçe sayılıyor. İnşaatın başlaması için gerekli çevre, kültürel miras ve insan hakları konularını içeren 153 şartın henüz hiçbiri yerine getirilmemişken baraj gövdesinin yapılacağı bölgede iş makineleri çalışmaya başladı.

  Bölgedeki doğal ve kültürel zenginliği hiçe sayarak baraj için çalışmalarına hız veren Devlet Su İşleri (DSİ) kredi veren kuruluşların ihtarını da hiçe sayıyor. Hasankeyf Kampanya Koordinatörü Erkut Ertürk yaptığı açıklamada: “Avrupalı Kredi Kuruluşları, Ilısu barajının gereken krediyi alabilmesi için belirlenmiş şartları yerine getirmeden baraj inşaatının başlayamayacağını, başladığı takdirde krediyi derhal geri çekeceklerini belirttiler. Buna rağmen bölgeden gelen haberler inşaat çalışmalarının baraj gövdesinin yapılacağı nehir kıyısında başladığını gösteriyor. Bu, Devlet Su İşleri'nin doğal ve kültürel mirasımızla birlikte 10 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf’i tamamen gözden çıkardığını gösteriyor. Bu koşullar altında Almanya, Avusturya ve İsviçre baraja verdikleri kredi desteğini derhal geri çekmelidir” dedi.

  Doğa Derneği’nin Ekim ayında, Almanya meclisi önünde yaptığı protestoyu takiben ilgili kurumlarla yaptığı toplantılarda, Almanya, Avusturya ve İsviçre Türkiye’nin 153 şartı yerine getiremediği için kredi desteğini resmen çekme sürecini başlattığını duyurmuştu.

  Hasankeyf'in geleceğini belirleyecek 60 günlük bu süre Aralık ayının ikinci haftasında doluyor.

  Doğa Derneği, Türkiye Hükümeti'nden Ilısu Barajından acilen vazgeçmesini, Hasankeyf ve Dicle Vadisini UNESCO Doğal ve Kültürel Miras listesine dâhil etmesini talep ediyor.
   

 2. ZaGMuK

  ZaGMuK Yeni Üye

  çok yazık gercekten
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ilısu Barajı Yapımı Forum Tarih
Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali Hakkında Bilgi Mardin Tanıtımı 6 Ocak 2012
Ilısu Köyü Şehit İsmail Kara İlköğretim Okulu Göynücek Amasya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 13 Kasım 2010
Başbakan Erdoğan, Ilısu Köyünde Mardin Tanıtımı 31 Ekim 2010
Ilısu Köyü Sakinleri Başbakanı Bekliyor Mardin Tanıtımı 30 Ekim 2010
Ilısu Köyü Gülnar Mersin Mersin Tanıtımı 5 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş