Ilıncak Köyü Sivrice Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 16 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ilıncak Köyü Sivrice Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sivrice Ilıncak Köyü Bilgileri - Ilıncak Köyü Hakkında - Ilıncak Köyü Tanıtımı - Ilıncak Köyü Resimleri  Ilıncak,Elazığ Sivrice ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: SİVRİCE

  İl:ELAZIĞ

  İle Uzaklığı:82km

  İlçeye Uzaklığı:52km

  Rakım:800 m

  Nüfus:

  2000:87
  1997:63

  Tarihi

  Köyümüzün kuruluşu 600 yıllıktır.osmanlı arşivlerinde harput yöresindeki iskan bilgilerinde köymüzü kuranlar yöremizde köklü izler ve geçmiş bırakmış olan Türkmen Çubukoğullarıdırlar.ilk ciddi elazığ yöresine Türkmen yerleşkeleri çubukoğullarınca yapılmıştır.en son abdulazizhan döneminde ermenilerden boşalan köylere halep,azerbaycan,kerkük,musul,erbil,telafer,urfa dan Türkmen aşiretleri elazığ ve kazalarını Türkleştirmek amacıyla iskan edilmişlerdir.bu da harput ve elazığ yöresinin Türkmen kimliği kazanmasına neden olmuştur.karakeçili,bayat,düğer,beydilli,çubuklu,a vşar,sarıkeçili gibi türkmen obaları elazığ merkez köyleri ilçeri ve ilçelerinin köylerine iskan olmuşlardır..

  Kültür

  Köyümüz Türkmen asıllı olup,köyde Türkçe konuşulmaktadır.Türk gelenek ve görenekleri kaybalmamış ve halen yaşatılmaktadır.Köyümüz sunni hanefi olup inançlarına bağlı yaşamaktadır. Köyümüz nüfusundan birçok birey Adana merkez ve Kadirli ilçesine yerleşmiş ve bu bölgelerde doğup büyümüşlerdir.Genellikle yaz aylarında köy ziyaretleri yapılır.

  Coğrafya

  Elazığ iline 82 km, Sivrice ilçesine 52 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: YAŞAR ERBAY

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: (0424) 4221043
  Cep Telefonu: (0535) 6931912

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş