Ilıgöze Köyü Hakkında Bilgi Tekman Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ilıgöze Köyü Hakkında Bilgi Tekman Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erzurum İli Köyleri -Ilıgöze Köyü Tekman - Ilıgöze Köyü Hakkında Bilgiler - Ilıgöze Köyü Resimleri
  Erzurum
  Bilgiler
  Nüfus 372 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 25560
  Alan Kodu 0442
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Erzurum
  İlçe Tekman

  Ilıgöze, Erzurum ilinin Tekman ilçesine bağlı bir köydür.
  Tarihi

  Yaklaşık olarak 300 yıllık tarihe sahip bir köydür. Köyün kurucusu Çilan Ağa'dır. Halen köyde Çilan Ağa'nın torunları yaşamaktadır. Daha sonra Zaza aşiretinden yerleşenler de olmuştur. Çilan Ağa`nın fiziki yapısının çok güçlü ve cesaretli olduğu bilinmekle beraber son derece insancıl olduğu da söyleniyor. Bugünkü Karataş Köyünün de Çilan Ağa'ya ait olduğu bilinmektedir. Rivayet odurki,Çilan Ağa hastalığında Karataş Köyünü yazın kuyularda(Zagan)getirilen bir kova kara verdiği söylenmektedir. Osmanlı arşivinde Ilıgöze ile ilgili bulgular mevcuttur. Eski adı ZOĞNU'dur. H.Eşref ÇELİK kendi zamanının önde gelenlerindendir. Latin alfabesini çevredeki bir çok insana öğrettiği, çok iyi bir satranç ustası olduğu ve ilim irfan sahibi olduğu bilinmektedir. Emin YILDIRIM da Tekman İlçesinin bir dönemler başarılı Belediye Başkanlığı yapmıştır. Ilıgözeye bağlı germik (çermik) mezrası vardır. Köyün etrafında dört eski hisar bulunmaktadır.Bu hisarlardan köyün güneybatısında (karataş köyü mevkii) kara kale denilen kalenin bir depremn sonucu çöktüğü bilinmektedir. Yapılan kazılarda buranın çok eski bir viranşehir olduğu anlaşılmaktadır. 1980 lere kadar köyde su değirmenleri mevcuttu. 1915 tarihinde yürürlüğe giren Tehcir Kanunu sonucunda köyde yaşayan yaşlılar, kadınlar ve çocuklar Ermeniler tarafından toplu olarak katledilmiş olup toplu mezarlar mevcuttur.Servet AĞIR.
  Kültür

  Köyün yemekleri zırfet,patile,gırık olarak yöresel yemek,alabalık tavası da lezizdir.Gelenek ve göreneklerine bağlıdır.Düğünlerde AT koşturulur,çeşitli figürlerde yöresel bar oyunları oynanır.


  Coğrafya

  Erzurum iline 145 km, Tekman ilçesine 17 km uzaklıktadır. Köyün yakınında jeotermal su kaynağının mevcudiyeti olmasına rahmen herhangi bir tesisi bulnmuyor.Servet AĞIR.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.yazın serin ve kurak kışın soğuk ve yağışlı geçer.Yılın büyük bir bölümü karlar altındadır.Servet AĞIR.
  Nüfus [değiştir]
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 372
  1997 437
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde Dünyaca ünlü alabalıklarının olmasına rahmen malesef herhangi bir kooperatifin olmayışı nedeniyle kazanç kapısı olmamıştır.Servet AĞIR...Alibeyköy ist.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Cemal Sırmalı
  1999 - Yakup YILDIZ

  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol [[stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Aras nehrinin üzerinde köprü mevcuttur.ServetAĞIR.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ilıgöze Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş