Ilıdağ Köyü Köşk Aydın

'Aydın Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 9 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ilıdağ Köyü Köşk Aydın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Köşk Ilıdağ Köyü Bilgileri - Ilıdağ Köyü Hakkında - Ilıdağ Köyü Tanıtımı - Ilıdağ Köyü Resimleri  Ilıdağ ,Aydın Köşk ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: KÖŞK

  İl:AYDIN

  İle Uzaklığı:34 km

  İlçeye Uzaklığı:14 km

  Rakım:600 m

  Nüfus:

  2000: 1493
  1997: 1552

  Tarihi

  Bu bölgede yaşayan yörük türkmenler yazın yaylak kışında kışlak alanlara göç ederlerdi. Yazın göç ettikleri bölgeye karlıkdağ ya da yazlıkdağ, kışın göç ettikleri bölgeye ise kışlıkdağ ya da ılıkdağ adı verirlerdi. Daha sonra ılıkdağda yerleşik hayata geçen yörük türkmenler ılıkdağda yaşamlarını sürdüregeldiler. Ilıkdağ ismi halk ağzında söylene söylene önce ılıkda sonra da ılıda oldu. Cumhuriyet dönemiyle birlikte ılıdağ ismi ile anıldı. Köyde yerleşik hayata 1830 lu yıllarda geçildi. Köy halen kendi ananelerini yaşayan çevre köylerden farklı özelliklere sahip bir köydür.

  Kültür

  Köydeki kültür etkinlikleri çevreye göre farklılık gösterir.Kadınların çoğu el işleri ile uğraşır.Düğünleri ve Asker uğurlama törenleri çok farklıdır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Köye kar 5,6 senede bir yağar. Yazları çok sıcak ve kurak kışları ise ılık ve bol yağmur yağışlı geçer.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarıma dayalıdır. Başlıca Tarım ürünleri zeytin buna bağlı olarak zeytin yağı ile incirdir. Zeytinler her evin altında bulunan yaklaşık 8'er ton zeytin depolanabilen fermente salamura kuyularında natural salamura stokçuluğu yapılarak ekonomiye kazandırılır. Zeytin yağı ise salamura dışında ayrılan zeytinlerden 60 ar kiloluk güğümlerde depolanıp ihtiyaç olduğunda 1 er 2 şer güğüm dökme satılarak paraya çevrilir bunun yanında incir sergi denilen kerevetlerde kurutularak dökme halde çuvallarla işletmelere paketlenmek üzere satılır. Ilıdağ köyünde ekonomik getirisi az olmakla birlikte büyükbaş hayvancılık da yapılmaktadır. Tarım ve hayvancılık dışında ek gelir olarak Köşk ilçesinde yerleşik zeytin ve kuru incir işletmelerinde mevsimsel olarak işçi vermektedir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır. yıllara göre muktarlık sıralaması

  Köy Muhtarı: LÜTFULLAH ERTUĞRUL
  Telefon:0 (256) 474 80 59
  Cep Telefonu:0 (542) 452 87 28

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. ptt acentesi vardır. sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde futbol sahası vardır. ayrıca köyde gençlere yönelik 2 tane internet cafe hizmet vermektedir.saygılarımızı sunarız.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ilıdağ Köyü Köşk Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş