Ilıcaköy Hakkında Bilgi Boyabat Sinop

'Sinop Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 7 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ilıcaköy Hakkında Bilgi Boyabat Sinop konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Sinop Köyleri - Boyabat Ilıcaköy - Ilıcaköy Hakkında - Ilıcaköy Tanıtımı - Ilıcaköy Resimleri  Ilıcaköy, Sinop ilinin Boyabat ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Gelenkleri, yasam tarzi ve ev mimarisi yerlesim tarziyla tipik bir Turk koyudur. Adini batısındaki (öyük) höyük tepesinin altından cikan yazlari serin kislari ise sicak olan sudan alir. Halk arasinda Turk dilinin gelenegine uygun olarak ilice (ILICA) olarak gecer.

  Köye ilk Kastamonu ili Devrekani ilçesinden gelenler yerleşmiştir.Bu köyde kapıcı,taşcı,ahçı ve kayikci lakabları vardır bu lakaplar Abdül hamit zamanında sarayda görev yapmış kişlerin yaşadığı bilinmektedir. Mesela 1865 yili Osmanli arsivlerinde yer alan temmettu defterlerinde ilice koyu sayilirken "kayikcioglu" ile ilgili olarak "dersaadette kayikci oldugundan" hanesinde bulunamamistir gibi bir not da vardir. İhtilal döneminde geldikleri sanılmaktadır.Bursa da akrabaları olanlar vardır. Halen bu soy 2-3 sülale halinde devam etmektedir.

  Koyun fazla taninmayan hafizlari, akademisyenleri ve mutesebbisleri yaninda Faruk K.(KURUKAYA)gibi une sahip sanatciya da sahiptir.

  Kültür

  Koy din ve geleneklerine baglidir. Her yıl Mayıs ayının son haftasında Geleneksel pınarbaşı duası olarak adlandırılan etkinlikler yapılır. Verdiği nimetler (pınarbaşı mevkiinden köyün kaynak suyu çıkar) için Allah'a (c.c.) şükretmek amacıyla yapılır. Kazanlarla pilavlar yapılır. Yahni yapılır ve pilavın üstüne dökülerek güzel bir tat elde edilir. Büyükşehirlerden tüm köylüler gelir. Köyün eski, yeni tüm fertleri tanışır ve aradaki bağ bu sebeple kopmaz.Bu geleneğin öncülüğünü ANKARA ve İSTANBULDA Bulunan Boyabat ılıca köylüler Dernekleri ve köylülerle beraber i.m.c usulü yapılır.

  Coğrafya

  Sinop merkeze 100 km , Boyabat'a ise 10 km. uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Boyabat kiremiti diye bilinen kiremitin hammaddesi (toprağı)bu köyün Kepez bölgesinden alınmaktadır ve bu alanın doğal yapısı toprak alınan yerlerin düzeltilmemesi sebebi ile çok kötü durumdadır köy ve çevre köyleri bu durumdan dolayı gerekli yerlere baş vurmuş ama bir çözüm şimdilik üretememişlerdir. Bu alanda yetişen kekliklerde artık bulunmuyor. Fakat Kuzey Anadolu Dağlarının güneyinde kaldığı için karasal iklim de görülmektedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 323
  1997 341

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Genel olarak çeltik, buğday, pancar, mısır yetiştirilmektedir. Bunların dışında meyvecilik özellikle de kirazı ve Kavunu ile ünlüdür.

  Son 30 yilda buyuk sehirlere akan gocten dolayi koydeki genc nufus azalmis artik koy emekliler diyari haline gelmeye baslamistir.

  Doğal olarak çıkan kaynak suyunun kimyasal ve bakteriyolojik analizleri içmeye uygun kaliteli su olarak çıkmıştır. İçme ve sulama suyu olarak bu su kullanılır.

  Ayrıca köyün kuzeyinden Gökırmak geçer buda köyde çeltik (pirinç) üretiminde kullanılır.

  Muhtarlık

  Ilıcaköy'ün, köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Rıza Yörük
  2004 - Şaban Yiğit
  1999 - Şaban Yiğit
  1994 - Ahmet Bostancı
  1989 - Ahmet Bostancı

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt. Bölge dağıtım santrali mevcut. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ilıcaköy Hakkında Bilgi Forum Tarih
Ilıcaköy İlköğretim Okulu Merkez Antalya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 20 Ekim 2010
Ilıcaköy Köyü Geyve Sakarya Sakarya Tanıtımı 5 Mayıs 2010
Ilıcaköy Köyü Kavak - Samsun Karadeniz Bölgesi 28 Nisan 2010
Ilıcaköy Köyü İkizdere Rize Rize Tanıtımı 21 Nisan 2010
Ilıcaköy Köyü Şavşat Artvin Artvin Tanıtımı 30 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş