Ilıcaboğazı Köyü Susurluk Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 21 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ilıcaboğazı Köyü Susurluk Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Susurluk Ilıcaboğazı Köyü Bilgileri - Ilıcaboğazı Köyü Hakkında - Ilıcaboğazı Köyü Tanıtımı - Ilıcaboğazı Köyü Resimleri  Ilıcaboğazı ,Balıkesir Susurluk ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: SUSURLUK

  İl:BALIKESİR

  İle Uzaklığı:67 km

  İlçeye Uzaklığı:23 km

  Rakım:35m

  Nüfus:

  2000:320
  1997:211

  Tarih

  Bundan takriben 100 sene önce Kafkasya'dan gelen muhacirlerin yerleşmesi ile ilk temelleri atılan köy, daha sonraki daha sonraki yıllarda Balkanlardan gelen Muhacirlerin yerleşmesi ile kurulmuştur. Köy ilk kuruluş yeri olarak Kepekler Köyünün şimdiki Sivritepe civarındaki “Beyleryeri” denen bölge olduğudur. Bu adın verilmesinin bir sebebide İlk gelen çerkes beylerinin buralara yerleşmiş olmasındandır. Bu gün olduğu gibi ozamanda çok geniş arazilere sahip Kepekler beyleri ile yapılan zaman zaman silahlı müsademeler sonucu bugünkü “bağlıklar” mıntıkasına, ozaman çevrede ençok bulunan saz, karakufa gibi malzemeden, birbirine yakın iptidai şekilde evler yapılmıştır. Köyümüzün özellikler kışları çok meşhur olan lodos rüzgarının şiddetli estiği bir akşam çıkan bir yangın sonucu bu yerleşiminin tamamen yanması sonucu, o günkü ileri gelenler, artık buraların onlar için bir yurt olduğunu, ve buralara sağlam ve kalıcı olmak için, ona uygun konutlar yapmak gerektiği kanısına varmışlar. Bu sebeble bu gün Eski köy dediğimiz bölgede, herkes kendi tarlası veya arpalık dediğimiz arazilerine büyük taştan evler yapmaya başlamışlardır. Bunların bizim çocukluğumuzda yetiştiğimiz en önemlileri, Koca Sefer’in, Ormancı Bekir’in, Hatip Ağa’nın Hacı Tevfik’ in evleri örnek gösterilebilir.

  Yukarıda değindiğimiz, çok geniş arazilere sahip Kepekler Beyleri, o zaman çorak, sazlık, bataklık, işe yaramaz bir bölge olan bu araziyi istemeyerek de olsa bu davetsiz misafirlere terk etmek zorunda kalmışlardır.

  Kepekler beyleri tarafından terk edilen bu araziye daha sonra, yine çevreden gelen çerkes aileler, doğu anadoludaki isyanlar sırasında sürgün edilen Kürt aileler, Lozan anlaşması sonrasındaki mübadele muhacirleri ile, zaman zaman rumeliden göçlerle bugünkü şeklini almaya başlamıştır.

  1964 Yılı eylül ayında meydana gelen Gönen-Manyas depreminde Eskiköy bölgesindeki caminin minaresi yıkılmış ve bazı evlerde çatlaklar meydana gelmiştir. Deprem sonrası yapılan etütlerde köy arazisinde, özellikle kaplıcaların bulunduğu hat üzerinde çok hareketli bir fay kırığının olduğu tespit edilmiş ve yerleşimin ‘Hamam bayırı’ denen tepenin eteklerine şimdiki bulunduğu yere kurulmasına karar verilmiştir. Bütün Finansmanı ve Projelendirilmesi İmar İskan Bakanlığı Afet işleri Fonu tarafindan yapılan köy, planlı yapısı, çağdaş konut uygulamaları, okul, cami, köy konağı gibi sosyal yapıları ile hem çevre köy ve kasabalara örnek olacak bir yerleşim birimi, hem de kaplıca bölgesine yakın olması sebebi ile kaplıcaların gelişimine ve tanınmasına katkı sağlamıştır.

  Ayrıca 1973 yılında Cumhuriyetin 50. yılı sebebi ile Balıkesir Vilayetinde “ÖRNEK KÖY” seçilmiştir.

  Kültür

  Bu konuyu eskiden diye değiştirmek uygun olacaktır. Çünkü Değişen ve gelişen ulaşım olanakları ile artık bulgur kaynatmak; dibek döğmek, erişte kesmek, ramazandan önce Pazı dediğimiz ,onlarca ,yüzlerce yufka yapmak, kandillerde ve ramazanlarda lokma veya kolaç yapmak, köye gelen bir yolcuya , bir memura veya görevliye, bir düşküne bir sofra yemek çıkarmak artık mazide kalmıştır. Çerkes komşuların kendilerine özgü kaçamaklarını yapan varmıdır, o meşhur çerkes tavuğuda hamburger kültürü karşısında yenilip gitmiştir herhalde...

  Köyün halk oyunları , düğünleri köyü oluşturan halkların etnik yapısına göre farklılık gösterir. Çerkes kökenli Komşular eskiden çoğunlukla çerkes düğünleri yaparlardı. Göçmenler ise Kına gecesi, dakı gecesi, ve gelin alıcıdan oluşur. Cuma akşamından başlar ve Pazar günü gelin alıcı ile sona ererdi. Şimdi ise Bir salon düğünü ile her şey tamamlanıyor.

  Coğrafya

  Balıkesir iline 67 km, Susurluk ilçesine 23 km uzaklıktadır .

  Yukarıda saydığımız üzere Kepekler Beylerinin kolayca terk ettikleri bu arazi, Kuzey-Güney doğrultusunda ovada Hamam Çayırı, Öküz Çayırı, küçük ada , Koça ada ve Akçeşme düzlüklerinden oluşmaktadır. Bayırlar da ise Kepekler Korusu dediğimiz şimdiki köyün karşısındaki yerler, Koru Bayırı, mezarlık Bayırı, Sivritepe , Künk boğazı düzlükleri, Killik ve meşelik Bayırlarından oluşmaktadır. Köyün sınırları Doğuda Hamam bayırı Kolağılı, kepekler korusu, ve mezarlık bayırlarında ufuk çizgisi, Batıda Koyun Kafir çiftliği ile Mürvetler deresi, Kuzeyde Hamam çayır ile Kepekler köy tarlasının sınırı, Güneyde ise Muradiye köyü ile Eski Mandır Çeşmesi ve Meşelik bayırlarındaki köy tarlalarının sınırları köyün coğrafi sınırları olarak kabul edilebilir.

  İklim

  Genellikle, Akdeniz – Karadeniz geçiş eklimi görülür, Kışlar yağışlı yazlarda kurak ve sıcak geçer, Yazın ve bahar aylarında ki yağmur geçişleri etraftaki Çataldağ, Keltepe, Karadağ, Manyas gölü ve Marmara denizine kaydığından hafif olur veya olmaz. Yazın temmuz 15 ten sonrada kuzeyden Marmara denizinden esen akşamüzeri esmeye başlayan rüzgarı meşhurdur.

  Nüfus

  Köyün nüfus yoğunluğu uzun yıllardan buyana 80-90 hane ve 300-350 nüfus olarak tespit edilmektedir. Son yıllarda köyden kente göçün hızlanması ve kent ortamında ekonomik beklentilerin öne çıkması ile bu sayılar gerilemeye başlamıştır. Köy kuruluşu itibariyle Çerkes köyü olmasına rağmen değişen zaman içinde, yukarıda saydığımız nedenlerle demografi yapı değişmiş, şu anda Göçmen kökenli komşular ağırlıklı olarak ikamet etmektedir.

  Bilinen ve daha eskilerden duyduğumuz, köyde belli başlı aileler ve lakapları şöyledir;

  > Koca Seferler
  > Ormancı Bekirler
  > Kuru Tahirler
  > Kel Tahirler
  > Bakkal Saitler
  > Hatip Ağalar
  > Tevfik Ağalar
  > Ferhat Ağalar
  > Esat Ağalar
  > Hüseyin Ağalar
  > Aga Kardeşler

  Ekonomi

  Yukarıda kısaca değindiğimiz gibi Komşu Kepekler köyünden zorla koparılan işe yaramaz bir toprak parçasında kurulan köyümüz, köye çok yakın bir bölgede çıkan “sıcak su ve çamur kaplıcaları” sebebi ile geleneksel köy ekonomik yapılanmasına da çok sıcak bakamamıştır. Yani çevre köylerdeki Koyunculuk, besicilik, süt hayvancığı, tarla ziraatı gibi işler; yazın iki üç aylık kaplıca sezonunda yapılan iptidai pansiyonculuk, ve kahvehane gazino işletmeciliği gibi işlerin karşısında eriyip gitmiştir. Tabir caizse “petrolün çıktığı ülkelerdeki halklara hayır getirmediği” gibi bizde bu kaplıcalardan çok fazla bir fayda sağlayamadık. Köyün ekonomik yönden gerilemesinin diğer bir sebebide 1964 depreminden sonra köyün yeniden imar ve inşası sürecinde dönemindeki yüksek enflasyonlar devletin Emlak Bankası aracılığı ile yaptığı yardımları eritmiş, köy halkı başladığı işleri bitirebilmek için uzunca bir süre yapacağı yatırımları yapamamıştır.

  Sonuç olarak 2000 li yıllardan sonra gelen hükümetlerin özelleştirme politikaları sonucunda, mevcut kaplıca arazisi uzun süreli olara bir yatırımcı guruba devredilmiş, ve sözkonusu alanda entegre tesis yatırımı başlamıştır. Artık bundan sonrada herkes kendi işine bakacaktır herhalde.

  Altyapı

  Köyümüzün altyapı ve imar yapısı büyük ölçüde tamamlanmıştır. Köyün 1964 depreminden sonra planlı ve imarlı şekilde yapılması sebebi ile altyapı yatırımlarıda büyük ölçüde bitmiştir. Köye içme suyu üç defa getirilmiştir. Kanalizasyon altyapısı bitmiştir. Köy camisi ve Köy Konağı bitirilmiş ve halkın hizmetine sunulmuştur. Özel idare tarafından Köye Hibe olarak bırakılan Motelde köye önemli bir gelir kaynağı olmaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: AHMET DUR

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (266) 864 13 06
  Cep Telefonu: 0 (532) 471 23 50

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ilıcaboğazı Köyü Susurluk Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş