Ilıcabaşı Köyü Hakkında Bilgi Çifteler Eskişehir

'Eskişehir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Ilıcabaşı Köyü Hakkında Bilgi Çifteler Eskişehir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ilıcabaşı Köyü Çifteler - Ilıcabaşı Köyü - Çifteler - Ilıcabaşı Köyü Hakkında  Ilıcabaşı, Eskişehir ilinin Çifteler ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi
  Köyün ilk adı İhsaniye olup, İhsaniye adının yerine Ilıcabaşı olması; köyümüzün 300 metre ilerisinde su kaynağı olmasından dolayı Ilıcabaşı ismini almıştır. Köyün ilk yerleşim yerinde bulunan su havzasında sıtma hastalığının baş göstermesi nedeniyle köy yaklaşık bir kilometre güneybatıya taşınmıştır.

  Kültür
  Köyün gelenek, karatavlılar olarakta bilinirler. Yemeklerinde daha çok hamurişleri ön plana çıkar. Şiberek, kaşıkborek, tataraşı, kapaklı,cantık,köbete,omaç çorbası,tavalokum,sarıburma, katlama,oguz börek,baslıca hamur ıslerıdır.Bayramlarda kişge mamay dagıtılır.

  Coğrafya
  Eskişehir iline 77 km, Çifteler ilçesine 10 km uzaklıktadır. Doğusunda Belpınar Köyü, batısında İskankuyu ve Kayı Köyleri, kuzeyinde Osmaniye ve Hayriye Köyleri, güneyinde ise Kadıkuyusu ve Çatmapınar Köyleri bulunmaktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus [değiştir]
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 135
  2000 138
  1997 151

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Son yıllarda artan teşviklere ve pazara ulaşma imkânlarının artması nedeniyle büyükbaş hayvancılık önem kazanmıştır. Sulama imkânının olduğu bölgelerde şeker pancarı, yonca bitkisi ve slajlık mısır ekimi yoğun olarak yapılır. Kıraç bölgelerde ise tahıl tarımı yapılmaktadır.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
  2008 - Ayhan Özübek
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.​
   

Bu Sayfayı Paylaş