Iktisat hakkında bilgi

'İktisat' forumunda sleza tarafından 15 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. sleza

  sleza Üye

  Iktisat hakkında bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İktisat, mal ve hizmetlerin üretimi, mübadelesi ve tüketimi araştıran bir bilimdir. İktisat Bölümünün başlıca amacı, mezunlarına iktisat teorisi ve politikasında sağlam bir temel sağlamak, teorik ve ampirik problemlerin çözümü için matematik ve istatistik tekniklerinin nasıl kullanıldığını öğretmektir. Bölüm mezunları kamu kesimindeki kurumlarda, bankacılık ve finans kurumlarında, işletmelerde geniş istihdam olanaklarına sahiptir..
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 23 Ekim 2010

 2. Google

  Google Özel Üye

  iktisat - iktisat nedir - iktisat hakkında
   

 3. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  İktisat-Bilimin Kolları İktisat Hakkında Bİlgi-İktisat Hakkında Bilgi


  Bilimin Kolları / İktisat


  İktisat veya ekonomi, üretim, dağıtım, ticaret, tüketim ve hizmet sektörlerini inceleyen bir bilim dalıdır. Dünyada kaynakların sınırlı, insan ihtiyaçlarının sınırsız olması yüzünden, kaynakların daha verimli bir şekilde kullanılabilmesini sağlamak amacıyla kurulmuştur. İktisat, incelediği konulara ve kapsamlara göre dallara ayrılır:

  Normatif İktisat
  Bir durumu hedef olarak gören, ekonomik düzenin nasıl olmasına dair fikirler üreten iktisat dalıdır. Normatif iktisat belirlenen hedefler için neler yapılması gerektiğini araştırır. Sosyal adalet, üst düzey refah için neler yapılması gerektiğini araştırır.

  Pozitif İktisat
  Sadece ekonomik düzeni sebep-sonuç ilişkisi içinde inceleyen, ekonomi içinde sürekli geçerli kanunları saptamaya çalışan iktisat dalıdır. "Talep artışı enflasyonu nasıl etkiler?" gibi sorulara cevap arar. "Enflasyon hangi düzeyde tutulmalı?" sorusu normatif ikstisatın inceleyeceği bir konudur.

  Mikroiktisat veya Mikroekonomi

  Tüketicilerin ve firmaların ekonomik davranışlarını; ihtiyaç, fayda, değer, fiyat kavramları ile araştıran iktisat dalıdır. Piyasa türlerini, piyasaların işleyiş mekanizmasını ve farklı piyasa koşullarında firma dengesinin nasıl oluştuğunu da araştırır. Daha basit bir ifadeyle bir şirketin veya tüketicinin kendi iş işleyişi ve dış ekonomik ilişkilerini bireysel olarak inceleyen iktisat dalıdır.

  Makroiktisat veya Makroekonomi
  Ülke ekonomisi ve dünya ekonomisini ilgilendiren konu başlıklarını inceleyen bir iktisat dalıdır. İstihdam, enflasyon, kamu dengesi gibi konuları inceler.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Iktisat hakkında bilgi Forum Tarih
17 Şubat 1923 İzmir (Türkiye) İktisat Kongresi Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 10 Ocak 2012
İktisatçıların Eğitimi Hakkında Bilgi İktisat 27 Eylül 2011
İzmir İktisat Kongresi (17 Şubat 1923) Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 12 Haziran 2011
İzmir İktisat Kongresi hakkında bilgi Tarihi Bilgiler 20 Şubat 2011
İzmir İktisat Kongresinin Amaçları Ve Kararları Nelerdir? Tarihi Bilgiler 23 Ekim 2012

Bu Sayfayı Paylaş