Iklığ Nedir?-Iklığ Hakkında

'Müzik Türleri ve Enstrümanları' forumunda Mavi_Sema tarafından 19 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Iklığ Nedir?-Iklığ Hakkında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Eskiden Türkler'in kullandığı yaylı bir çalgıdır. "Iklığ" sözcüğü "yay" anlamındaki "ık" sözcüğünden türemiştir. Iklığın yarım küre biçimindeki gövdesinin yapımı için kap*lumbağa kabuğu (bağa) sukabağı ya da hindistancevizi kullanılırdı. Gövdeye tutturul*muş uzun bir tahta sapı sapın ucunda da tel sayısınca akort burgusu vardı. Telleri at kılın*dan ya da hayvan bağırsağından yapılan ıklığ tek telli olabildiği gibi iki ya da üç telli de olurdu. Gövdenin göğüs denen ön bölümüne ince bir deri (çoğunlukla da balık derisi) gerilir teller bu göğüs üzerinde yer alan kemik ya da tahtadan yapılma köprü biçi*mindeki eşiğin çentiklerinden geçer ve gövde*nin altına bağlanırdı. Çalınırken ıklığın göv*desi iki diz arasına sıkıştırılır sapı ise sol elle diklemesine tutulurdu.
  Dünyanın hemen her yerinde buna benzer çalgılara rastlanmaktadır. Günümüzde Asya Türkleri'nin kullandıkları ıklığ benzeri çalgı*ların her dil ya da lehçedeki adları az ya da çok değişiktir. Bazı boylar bu çalgıya İran kültürünün etkisiyle kemence adını verirken bazıları ise kopuz gıcak kıcak ya da kıyak sözcüklerini kullanmaktadır.
  Günümüzde Anadolu halk müziğinde kul*lanılan kabak kemane ile 19. yüzyıla kadar Türk müziğinde ve özellikle de Mevlevi müzi*ğinde gözde bir çalgı olan rebap da ıklığ benzeri çalgılardır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Iklığ Nedir Iklığ Forum Tarih
Laikliğin toplumsal hayat açısından önemi nedir kısaca Seviyeli-Ciddi Konular 4 Haziran 2014
Mevsim Değişikliğinin Evimizdeki Yaşama Etkileri Nedir Seviyeli-Ciddi Konular 15 Şubat 2014
İnsan Vücudunda Demir Eksikliğinin Sonuçları Nedir? Genel Sağlık 5 Haziran 2013
Kansızlık Nedir Kan Demir Eksikliği Neden Olur Genel Sağlık 14 Kasım 2011
Minerallerin Önemi Nedir, Mineral Eksikliğinin Neden Olduğu Hastalıklar Diyet Beslenme 19 Ekim 2011

Bu Sayfayı Paylaş